МамаТато

Усе, що ви маєте знати про дітей

ранній розвиток, методики виховання

Модератор: Хорошая)

Аватар користувача
дякуючі aronskaya
#800
Є така штука: "сензитивні періоди".
Це періоди часу, найбільш сприятливі для розвитку відповідних навичок. Себто, на основі фізіології (особливу роль грає розвиток мозку) дитина починає вчитися чомусь новому, змінюються улюблені заняття, починають розвиватися нові навички та вміння.
Звичайно, у кожної дитини строки сензитивних періодів індивідуальні. Тому не дуже зважайте, якщо на наступний день після п'ятого дня народження ваша дитина не починає грати у рольові ігри.
Цікаво те, що якщо дитину не примушувати, не тиснути, не пригнічувати, а зацікавлювати (не цукерками, звичайно) та створювати гарні умови для розвитку, то вашій дитині буде ЦІКАВО збирати пазли, згодом вчити букви, читати, писати та та рахувати. Це головне, що ви маєте розуміти.


Основні сензитивні періоди:

1. від народження до 6 років.
Розвиток мовлення
Іще до свого народження дитина чує мамин голос та різноманітні звуки. Після народження дитина досить швидко починає виділяти мову від інших звуків. У середньому у 6-12 місяців дитина починає говорити. До півтора роки вона слухає, накопичує. Якщо ви говорите з дитиною та при дитині правильно, то й вона говоритиме правильно. Якщо ви не вимовляєте чи неправильно вимовляєте деякі звуки чи слова, то й дитині знадобиться більше часу, для того, щоб розібратися, як правильно і почати чітко говорити. Першою проблемою при розвитку мовлення є "сюсюкання" та навмисне спотворення звуків, звичка розмовляти з дитиною на особливій "дитячій мові". Так, ніжні інтонації, звичайно подобаються дітям і будь-яка мама сама вибирає, як вона вважає правильним спілкуватися з сином чи донькою. І я закликаю вас бути з дитиною якомога лагіднішою. Та навіщо ускладнювати їй і без того непросте життя?

Від 1,5 до 4 років дитина починає говорити завжди й усюди, озвучувати свої думки, дії, розмовляти з іграшками. У більшості дітей до 5 років формується "внутрішня мова", дитина починає розуміти, що не все треба казати вголос.

Є діти, які досить довго (до трьох років) не починають говорити, при цьому не відстають у розвитку від інших дітей. Причини можуть бути різноманітні:
а)дитину розуміють без слів. Дійсно, ви вже навчилися розуміти дитину по тембру її "ууу!" чи "ааа!". Ви вже розумієте, чого вона хоче, коли показує пальчиком. У цю пастку потрапляють деякі батьки, коли дитина не бачить, навіщо їй напружуватися та розмовляти, коли можна тикнути пальцем. Вихід простий: "Я тебе не розумію." Спочатку ваш син чи доця будуть глибоко обурені вашою "глупістю", та коли ви будете стояти на своєму і "розуміти" тільки коли вона намагатиметься сказати, а не "укнути", то скоро побачите (точніше, почуєте) результати. Одна така дівчинка почала розмовляти через 2 тижні після того, як її "перестали розуміти".
б)дитина недостатньо накопичила слів. Тут усе просто: розмовляйте з нею, розмовляйте при ній. Скоро минеться.
в)є діти, для яких нормою розвитку є те, що до трьох років вони не розмовляють. Головне - не нервуйте з цього приводу. Ваша дитина вразить вас: у три роки такі малята починають говорити одразу цілими реченнями!



2. від народження до трьох років.
Сенсорний розвиток.
Переоцінити розвиток п'яти основних відчуттів (та купи додаткових, як відчуття часу, наприклад) неможливо.
Як ви знаєте, є дві компоненти нервової системи: центральна та периферійна. Центральна - то мозок. Периферійна - то спинний мозок та всі нервові закінчення, розташовані не в мозку. (Це дуже грубо кажучи, нехай пробачать мене анатоми). До трьох років розвиток периферійної нервової системи провокує розвиток центральної.
Докладніше я писала про це раніше.



3.від двох до чотирьох років.
Розвиток відчуття порядку.
Найцікавіше те, що коли ви не привчите дитину до порядку в цьому віці, то другий шанс буде тільки в підлітковому віці.
Постарайтеся не переїжджати, не робити ремонти, не пересувати меблі протягом цих двох років. По-перше, діти складно переживають зміни. По-друге, не треба потім буде запитувать, чому в кімнаті синочка/донечки знову безлад. Протягом цього часу навколо дитини має бути порядок, та не тільки у речах (хоча і в речах також). Порядок у часі (розкладі): кожного робочого дня у той самий час уся родина встає зранку, снідає, у той самий час кожен член родини повертається... і так далі. Це - ідеальна картина, та, думаю, дитина допоможе вам дисциплінуватися в цьому :).
Наступне - порядок у стосунках. Мама з татом приймають рішення разом, якщо тато забороняє, то й мама забороняє. Якщо щось сьогодні заборонено, то й завтра також заборонено. Відношення до мене завжди однакове, не буває такого, що одного дня вдома "буря", а другого - царство любові. Мені ніколи не брешуть батьки. Я можу завжди їм довіряти.
Ще з приводу порядку: є сім'ї, де безлад у деяких місцях будинку - нормальне явище. Якщо там завжди все валяється, то дитина це також буде сприймати як порядок. Тому - краще не прибирайте там.
Тільки до чотирьох років ви можете привчити дитину прибирати свої іграшки. Після це буде вже на грані фантастики. Для цього, як мінімум, не прибирайте іграшки за дитину.



4.від трьох з половиною до шести років.
Письмо та читання
У основі письма та читання лежить аналіз та синтез. Тому базу для розвитку цих навичок ви заклали вже підчас розвитку сенсорики (розбирали-збирали башні з кубиків, переливали, пересипали, розливали, розсипали, розбили якусь чашку і все таке інше). Дитина, яка має таку напрацьовану базу, починає цікавитися буквами у 3,5-4 роки. ЦІКАВИТИСЯ!
Спочатку вивчити букви, коли дитина запам'ятає трохи, то починайте писати.
Дитині простіше буде писати, ніж читати. Обов'язкова умова для письма - хороша координація рухів. Вона вже розвинена знову ж таки, підчас сенсорного розвитку. Я зупинюся на цьому конкретніше у наступному пості на тему раннього розвитку.



5. від п'яти й старше
Розвиток соціальних навичок
Діти починають приміряти на себе різні моделі поведінки в суспільстві підчас так званих рольових ігор (дочки-матері, школа, гра в лікаря...). Тому не турбуйтеся, коли ваш син із дівчатами та їх ляльками грає в дочки-матері. Він учиться поводитися у сім'ї як дорослий. У цей період дитина добре запам'ятає та буде вам вдячна, коли ви навчите її поводитися у дорослому світі. І пам'ятайте, що мама й тато - перші та головні приклади наслідування для дитини. Поясніть, що немає хороших та поганих людей - є тільки хороші та погані вчинки. Якщо хтось вчинив погано, то він не поганий, він може робити добро. Так само, й хтось, хто зазвичай робить усе добре, може помилитися і не стане поганим від цього.
Аватар користувача
дякуючі bob
#2202
Зустрілась із дівчиною - студенткою, яка просто страшенно безграмотно пише. Неймовірно безграмотно - я з таким в житті не зустрічалась. При цьому дівчина досить розумна, адекватно і навіть оригінально мислить.
Спробувала порадитись із знайомим психологом, її думка була, що ця дівчина "впустила" сенситивний період розвитку читання та мови загалом.
А чи це не аграфія?
Хтось стикався із подібним?

Недавно я наткнулся на сайт, который полностью пер[…]

це так

Привіт

Помощь юриста

привіт

Ще більше корисного та цікавого!