МамаТато

Усе, що ви маєте знати про дітей

Модератор: юрист Вікторія

#14116
«Цивільний шлюб» все більше набуває популярності серед багатьох пар, вони вважають, що пожити разом без реєстрації шлюбу – добрий іспит для почуттів. Але з новими стосунками, які можна вважати сімейними, виникають і нові проблеми: жінка вважає себе заміжньою, бажає народити дитину та створити затишний побут, а чоловік вважає, що подібне життя без зобов’язань його влаштовує, і якщо виникають складнощі, може покинути родину.
Юристи такі стосунки називають «фактичні шлюбні відносини», а «цивільними» їх називають пари, які не розуміються на законодавстві, або бажають, щоб їх стосунки хоча б назвою були подібні до справжнього шлюбу.
Коментар Сімейного кодексу України наводить тлумачення, що «термін «проживання однією сім’єю» не слід розуміти буквально, адже факт реєстрації (проживання) жінки та чоловіка за однією адресою не є ні головною, ні обов'язковою ознакою наявності фактичного шлюбу. Як відзначає Верховний Суд України «при застосуванні ст. 74 СК … судам необхідно враховувати, що правило зазначеної норми поширюється на випадки, коли чоловік та жінка не перебувають у будь-якому іншому шлюбі і між ними склалися усталені відносини, що притаманні подружжю».
Щодо майна, набутого в таких відносинах, законодавство пояснює, що відповідно до ч. 1 ст. 74 Сімейного кодексу України, «Якщо жінка та чоловік проживають однією сім’єю, але не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, майно, набуте ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено письмовим договором між ними».
Коли ділиться майно, хоч в зареєстрованому шлюбі, хоч в фактичному, виникають проблеми, як це зробити, щоб ніхто не був обділеним. Зрозуміло, коли шлюб зареєстровано, питання щодо спільної власності вирішуються простіше: простіше – можна відокремити дошлюбне майно чоловіка та дружини, а інше спільно нажите поділити, або за згодою, або через суд. Для цього необхідно довести не лише факт перебування у фактичних шлюбних відносинах, а факт придбання даного майна за кошти або внаслідок трудової участі чоловіка й дружини.
Оптимально, коли покупки, які придбані чоловіком та жінкою при фактичних шлюбних відносинах оформлювати «навпіл», у спільну часткову власність. Скажімо, у договорі купівлі-продажу (будинку, автомобіля, або іншого майна) слід зазначати одразу двох покупців, тоді кожному з них належатиме відповідна частка майна та оформити це відповідним чином у нотаріуса. Таким чином, право кожної сторони на частку спільно нажитого майна закріплюватиметься в документах (договорах, свідоцтвах про право власності тощо), а випадку судового спору додаткові докази не вимагатимуться.
Але не усі пари оформлюють покупки належним чином, тому, проблем, пов’язаних з купівлею-продажем, кредитом, даруванням у фактичних пар багато. Працюючи експертом з юридичних питань на одному з жіночих сайтів, я стикалася з ситуаціями, коли чоловік та жінка не могли вирішити проблему спільного майна.
Непоодинокі випадки, нажаль, коли жінка заради коханого бере кредит в банку, а потім виникає така ситуація, коли і чоловік її кидає, прихопивши гроші або цінну річ, а розраховуватися доводиться їй. Проблема ще в тому, що у жінки немає доходу, щоб розрахуватися з кредитом, крім того, немає грошей звернутися до адвоката за юридичною допомогою, а сама вона не в змозі захистити власні інтереси, та і доказів мало, що було спільне життя. Складна ситуація, і майже неможливо її вирішити, особливо тоді, коли чоловік і жінка прожили досить мало. Хоча в такій ситуації вихід – щоб не сталося – звертатися до суду, доводити, що були сімейні відносини, і в позовній заяві вимагати, щоб кредитне зобов’язання ділилося порівну.
Бувають ситуації, коли чоловік та жінка прожили, скажімо, п’ять років, і за цей час було нажито спільне майно, яким вони спільно користуватися - побутова техніка, посуд, садовий інвентар, і вони не можуть поділити його, оскільки не пам’ятають, хто і за яких обставин його купляв. Суд в таких випадках приймає наступне рішення: якщо придбане майно на гроші однієї людини, вона має право власності на нього, якщо майно придбано спільно – необхідно довести, як, за які обставини купляли певні речі, щоб поділити порівну.
Якщо майно придбано спільно, скажімо, з зарплати чоловік та жінки відкладалась певна сума, щоб придбати речі, це майно, відповідно рішення суду, ділиться на частки. Це стосується і нерухомого майна. Принцип поділу такий: якщо ж будинок або квартира приватизовані, даровані, або отримані у спадок, - це власність чоловіка або жінки і вона не ділиться. А якщо придбано це на спільні кошти, майно проходить експертну оцінку, продається і на цю родину діляться грошові кошти. Обов’язково при поділі майна суд враховує інтереси неповнолітніх дітей, які проживають спільно з чоловіком та жінкою, в такому випадку, частка майна, що належить жінці, може бути збільшена.
Про те, судова практика наводить такі випадки, коли на судове засідання може не з’являтися одна із сторін і питання поділу ще тривалий час залишається невизначеним. Або не сплачується експертиза з оцінки майна, і справа також на довгий час є невизначеною.
Є і такий приклад в судовій практиці, коли чоловік і жінка зустрічалися, але вони не проживали разом, і не вели спільного господарства. Згодом чоловік звернувся до суду з позовом про визнання права власності на частину квартири до жінки. Його аргумент був таким, що під час спільного проживання, взявши в нього в борг частину грошей, вони придбали двокімнатну квартиру. Коли стосунки погіршилися, чоловік заявив в суді, що має право на частину придбаної квартири, оскільки майно придбане під час перебування у фактичних шлюбних відносинах. Але жінка довела, що спільного господарства вона з чоловіком не мала, боргове зобов’язання йому погасила, і між ними ніколи не виникало мови стосовно вступу до шлюбу. Тож, суд, дійшов висновку про те, що позовні вимоги чоловіка безпідставні і не підлягають задоволенню: не встановлено їх спільного побуту, наявність взаємних прав та обов’язків.
Можна навести приклад зовсім безглуздих випадків, які мають місце:
Жінка, звернувшись до юридичної консультації скаржилася на співмешканця: він подав позов до суду, претендуючи на «спільне майно». Але той час, що вони прожили разом, він не працював, нічого не приносив додому, подарунків та спільних покупок вони не робили, проте, він наголошував, що у них є спільні сімейні фото та їх батьки називали один одного «сватами». Проте, якщо чоловік не працював і нічого не придбав, його інтересу в майні бути не може, тож, суд не задовольнив його позов.
Інколи виникають ситуації, коли від щедрості від щедрості жінка дарує чоловіку майно, а згодом її турбує питання: а чи можу я повернути речі назад, якщо ми посваримося? У такому випадку, якщо чоловік із задоволенням прийняв подарунок і нічого не мав проти його, виникають обставини, пов’язані з договором дарування: він направлений на безповоротне припинення права власності у дарувальника і виникнення права власності у обдарованої особи, при цьому обдаровуваний набуває право на майно, якого раніше у нього не було.
Проблема, як поділити майно виникає ще тому, що мирним шляхом не завжди доводиться поділити, і не всі пари звертаються до суду, причина – або немає коштів, або небажання сторін виносити власні проблеми з родин до зали судового засідання.
Багато пар вважає, що суд не буде розглядати їх справу, оскільки вони не одружені офіційно, але згідно п.5 (1) ст. 256 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту проживання однією сім’єю чоловіка та жінки без шлюбу.
Судова практика наводить і такі випадки, коли важливо саме через суд довести факт перебування у фактичних шлюбних відносинах. Бувають ситуації, коли чоловік і жінка разом прожили багато років, вели загальний сімейний бюджет, піклувались один про одного фізично та матеріально. Шлюб у органах РАЦС вони не зареєстрували, оскільки про це не замислювались, а про наслідки спільного проживання не думали. Чоловік помер, а жінка намагається оформити в управлінні праці та соціального захисту населення допомогу у зв’язку з втратою чоловіка, як годувальника. Жінка звертається до суду, та і просить встановити факт перебування у фактичних шлюбних відносинах з померлим, наводячи докази спільного ведення господарства та сумісного проживання. Таким чином, рішення суду встановлює факт перебування у фактичних шлюбних відносинах з померлою особою, має для заявниці юридичне значення - дозволить реалізувати право на спадкування.
Допомагаючи вирішити подібні конфлікти, я радила тим, хто перебуває у фактичних шлюбних відносинах, та прагне звернутися до суду, щоб вирішити проблему поділу майна:
1. Якщо у фактичного подружжя є спільні діти обов’язково до суду потрібно подати свідоцтво про народження дітей.
2. Якщо чоловік та жінка прописані разом, до судової заяви потрібно долучити копії паспортів та домової книги.
3. Мають значенні і спільні фотографії, листи, або копії путівок, з яких було б видно, що фактичне подружжя вважали себе дружиною і чоловіком, мали спільні свята, разом відпочивали, піклувались один про одного.
4. Спільне придбання майна як рухомого, так і нерухомого, це може бути квитанції, свідоцтва на право власності, чеки, щоб свідчило про те, що це було придбано під час спільного проживання. Добре, якщо частка з цього майна оформлена належним чином у нотаріуса.
Але кожна із сторін може знаходити свої аргументи для суду, щоб підтвердити спільне проживання. Можна також запрошувати родичів і сусідів, щоб вони підтвердили їх спільне проживання, розповіли, як вони бачили ці відносини. Як правило, подібних доказів достатньо, щоб довести в суді спільне проживання.
Далі, скласти заяву, та подати її окремим провадженням, що було встановлено факт спільного проживання, і ця пара, рішенням суду набула прав та обов’язків звичайної родини. Потім, сім’я подає позовну заяву, де перерахувати спільне майно, і важливо, до додатків заяву докласти копії того, що підтверджує наявність майна, зокрема, паспорти на побутову техніку, чеки, документи на право власності тощо. Можна залучати свідків, якщо вони зможуть підтвердити, як було придбано майно.
Якщо стало відомо про те, що одна із сторін продала, або заставила майно на яке не мала права, обов’язково інша сторона повинна повідомити про це в суді. Право власності є не відчуженим, отже, подібна оборудка є нікчемною, а правочин – недійсним. Власність рішенням суду повинна бути повернута до власника, про що в позовній заяві також важливо зазначити.
Отже, звернення до суду є єдиним рішенням, щоб поділити майно справедливо, відповідно до законодавства.
дякуючі юрист Вікторія
#14470
Якщо жінка народила дитину в фактичному шлюбі, і чоловік не визнає цього факту, вона повинна звернутися до суду, щоб встановити батьківство. При цьому згода чоловіка не потрібна, а якщо він буде погрожувати ,вона може звернутися до міліції.
дякуючі юрист Вікторія
#14519
якщо чоловік і жінка ведуть спільний побут, у них права та обовязки членів сімії. Це мається на увазі те, що спільні витрати, планування покупок тощо.Але щоб вимагати спадщину, чи спільні покупки, є
необхідність звернення до суду про встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу.
дякуючі Inna123
#15457
2 года жили гражданским браком, родилась дочь, расписались.
дякуючі юрист Вікторія
#15478
Очень рада за Вас.

В случае, если родители расписываются, имея ребенка, нужно все равно, чтобы отец ребенка признал его в добровольном порядке, достаточно совместного заявления в ЗАГС, и будет меняться ФИО ребенка записанного как "со слов" на Отчество и фамилию отца.
Если же признания отцовства нет, мать ребенка может оспорить этот факт в суде.
так и отец ребенка, если подозревает, что не он отец, может в суде оспорить этот факт.
дякуючі юрист Вікторія
#15835
Аріна пише:

"Мій хлопець, з ким я живу півроку одружений, але за законами його країни (Алжир), чи можу я вийти за нього заміж?"

Відповідь: В Україні є правило одношлюбності, тобто, не може одружений чоловік бути жонатим ще раз, не розірвавши попередній шлюб. Він повинен це зробити у себе на батьківщині, та надати довідку, або через консультство, посольство своєї країни. Лише, коли він буде мати цю довідку, Ви зможете ордружитися. Його шлюб повинен бути офіційним там, щоб офіційно його розірвати. Варто уточнити, це був шлюб, визнаний державою Алжир, чи місцевий обряд, який може і не має юридичного значення.
дякуючі юрист Вікторія
#15972
Н. запитала мене: "А чи можна без реєстрації шлюбу повінчатися? А як буде вінчання, чи обовязково розписуватися, чи буде це родина?"

Відповідь:
Наскільки мені відомо, священники не вінчають без документу із РАЦу, вважаючи, що церква освячує вже укладений шлюб, а не співжиття чоловіка та дружини. З юридичної точки зору, церковний шлюб не має наслідків шлюбу, визнається лише ті відносини, як шлюб, зареєстровані офіційно. Коли мова йде про "цивільний шлюб", то ці відносини потрібно визнати рішенням суду, щоб вони мали юридичні наслідки (поділ майна, спадщина). Коли, наприклад, вже пара повінчана, це релігійний обряд, але все-таки в Україні має значення те, коли шлюб укладено відповідно до законодавства.
дякуючі юрист Вікторія
#26833
Леся з Черкас питає: яке право на утримання жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою? чи є воно?

Відповідь юриста:
Якщо жiнка та чоловiк, якi не перебув у шлюбi мiж собою, тривалий час проживали однiєю сiм'єю, той iз них, хто став непрацездатним пiд час спiльн проживання, має право на утримання.
Жiнка та чоловiк, якi не перебувають у шлюбi мiж собою, мають право на утримання в разi проживання з нею/ним їхньої дитини.
Право жiнки та чоловiка на утримання припиняється з пiдстав:
- непрацездатність того з подружжя, хто потребує мат допомоги, виникла в рез-ті вчинення ним умисн злочину;
- одержувач аліментів свідомо поставив себе у становище такого, що потреб мат допомоги.
- право дружини на утримання під час вагітності та серез прожив з нею дитини припин в разі припин вагітності, народж дитини мертвою або якщо дитина передана на вихов ін особі, чи у разі смерті дитини.
- право дружини на утрим припиня, якщо за ріш суду виключено відомості про чоловіка як батька з актового запису про народж дитини
-Право чоловіка на утримання у разі прожив з ним дити припин, якщо дитина перед на вихов ін особі, а також у разі смерті дитини.
- Право чоловіка на утрим у разі прожив з ним дитини припин, якщо за ріш суду виключ відомості про дружину як матір з актового запису про народж дитини.
- при припиненні права на утримання за домовленістю подружжя, подружжя, а також особи, шлюб між якими було розірвано, мають право укласти д-р про припин права на утрим взамін набуття права власності на житлов будинок, квартиру чи ін нерухоме майно або одерж однораз грош виплати (д-р, за яким перед у власність нерух майно, має бути нотар посвідч і підляг держ реєстр.
- Якщо особи домов про припин права на утрим у зв'язку з одерж однораз грош виплати, обумовлена грош сума має бути внес на депозитн рахунок нотар контори до посвідч д-ру
#65267
Аліса, Черкаси: Я розчарувалася не передати як. Що робити, і чи є сенс позиватися. Я вийшла заміж, після одруження між мною та Олегом була домовленість, що він переїде зі мною до США, до Чікаго, мною сплачено 1600 доларів США державного мита та 900 доларів США за нотаріальні послуги. Але чоловік вирішив не виїжджати до Америки і подав до суду позов про розірвання шлюбу. Я не знала, що він не бажає створювати сімю, не бажає переїздити до Америки, що він проживає з іншою жінкою. Якби я знала, що шлюб фіктивний, вона б ніколи не витрачала свої кошти на оформлення «Грін кард». Я ЩЕ ВИТРАТИЛАСЯ і на весілля за власні кошти були придбані: весільна сукня вартістю 8850 грн., фата вартістю 2000 грн., обручка вартістю 7000 грн., підв’язка для панчох вартістю 50грн., весільний шарф вартістю 300 грн., подушечка під обручки вартістю 70грн., свічка «Сімейне вогнище» вартістю 150 грн. та шпильки для зачіски на 50грн. Але він вважає, що «Грін кард»- це лотерея, яку можна виграти при певних умовах, тобто надання пільг для осіб, але не громадянам Америки. Як стягнути ще і моральну шкоду?
Відповідь юриста: Ви маєте право довести в суді, якщо будете подавати позов, що чоловік не мав наміру створити сімю, тоді шлюб визнають недійсним, відповідно до ст. 108 СК України за заявою заінтересованої особи розірвання шлюбу може бути визнане судом фіктивним, якщо буде встановлено, що жінка та чоловік продовжували проживати однією сім'єю і не мали наміру припиняти шлюбні відносини. Але усі ваші витрати потрібно підтвердити чеками, без цього неможливо буде довести відшкодування вам. Можете розпочати надавати чеки про витрати на весілля, витрати на усе, що було пов’язано з виїздом до США. Рішенням суду може бути задоволені витрати, які чоловік повинен вам відшкодувати, як витрати на весілля.
Але положеннями Сімейного Кодексу України не передбачають можливості відшкодування моральної шкоди, оскільки шлюб – не цивільна угода, ви можете відшкодувати лише фактичні витрати. Мрії, як нареченої, вдягнути весільну сукню, утворити сім’ю, створити сімейний затишок залишилися нездійсненими, оскільки вони не мають під собою правового підґрунтя для відшкодування моральної шкоди.
#65367
Юля, Черкассы, мы живем с моим гражданским мужем десять лет без регистрации, на что имеет право каждый из нас при разделе имущества.

Важливо зазначити, що фактичні шлюбні відносини, це такі, коли чоловік та жінка проживають однією сім’єю, але не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі.
Тож, майно, набуте ними за час у фактичних шлюбних належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено письмовим договором між ними. На майно, що є об’єктом права спільної сумісної власності жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, поширюються положення глави 8 Сімейного Кодексу України, тобто такі особи володіють, користуються та розпоряджаються їхньою спільною сумісною власністю на тих самих засадах, що й подружжя. Чоловік та жінка, які не перебувають у шлюбі між собою, але проживають однією сім’єю, мають право на укладення між собою усіх договорів, які не заборонені законом, щодо майна, яке є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя.
Між особами, які проживають однією сім’єю, можуть бути укладені, зокрема, такі договори: про порядок користування майном, що належить їм на праві спільної сумісної власності; про поділ майна, що є об'єктом права спільної сумісної власності; про виділ у натурі частки із майна, що є у спільній сумісній власності; про надання утримання; про припинення права на утримання за домовленістю; про розмір та сплату аліментів на дитину; про припинення права на аліменти на дитину у зв'язку з передачею права власності на нерухоме майно; про спільне проживання та ведення спільного господарства тощо.
Відповідно до ст. 69 Сімейного кодексу, дружина і чоловік мають право на поділ майна, що належить їм на праві спільної сумісної власності, незалежно від розірвання шлюбу. Дружина і чоловік мають право розділити майно за взаємною згодою.
Договір про поділ житлового будинку, квартири, іншого нерухомого майна, а також про виділ нерухомого майна дружині, чоловікові зі складу усього майна подружжя має бути нотаріально посвідчений.
#65420
Роман, Лубни: З Любою я вирішив створити родину, а ми познайомилися на морі. Тоді вона зібрала речі та пішла від чоловіка, я від дружини. Ми не розлучалися з подружжями, хоча і не жили з ними 6 років. Тепер я вирішив повернутися до дружини Альони. Але з Любою ми нажили разом, диван, сервант, посуду, кофе варку, мопед. Я хочу забрати своє, і поділити. Як зробити це. Кажуть, що не в зареєстрованому шлюбі ті самі права?
Відповідь юриста. Ні. Офіційно Ви чоловік Альони, і можете ділити все, що нажили з Альоною. А до Люби Ви не маєте відношення, оскільки відповідно до ст. 74 Сімейного Кодексу України, якщо жінка та чоловік проживають однією сім’єю, але не перебувають у шлюбі між собою, або в будь-якому іншому шлюбі, майно набуте ними за час спільного проживання , належить їм на праві спільної сумісної власності , якщо інше не встановлено письмовим договором між ними.
Ви перебували в шлюбі, отже, проживаючи з Любою, ви не були її фактичним чоловіком, як і вона вашою дружиною Речі належать тому, на гроші кого вони були придбані, це не спільна власність. І звернувшись до суду, вам відмовлять, ви не були з Любою родиною.
#65447
Ліда, Харківська область, Андрій, мій цивільний чоловік, ми живемо 4 роки запропонував одружитися, в іншому місті, його дружина на заробітках в Італії , вже давно, і там у неї родина, його шлюб не розірваний. Я не знаю, чи можна, чи не довідаються.
Відповідь юриста: через відділ РАЦ, або через рішення суду, чоловік, який запропонував вам шлюб, повинен розірвати попередній, це обов’язково. На підставі ст. 25 ч.1 Сімейного Кодексу України, жінка та чоловік можуть одночасно перебувати лише в одному шлюбі. Відповідно до ст. 39 ч.1 Сімейного Кодексу України, недійсним є шлюб, зареєстрований з особою, яка одночасно перебуває в іншому зареєстрованому шлюбі. Вас ніхто не зареєструє як чоловіка і дружину без розірвання ним попереднього шлюбу.
#65733
Марія, Р. Мій коханий бажає весілля, для мене щоб була фата, сукня, але не бажає одружуватися, це буде цивільний шлюб?
Відповідь юриста: незрозуміла така безвідповідальна та цинічна поведінка коханого, це схоже на вечірку, а не весілля, в правому відношенні не буде жодних наслідків. Вважаю, така вечірка без державної реєстрації принизлива та не має юридичного значення.

це так

Привіт

Помощь юриста

привіт

Привіт, як справи?

Ще більше корисного та цікавого!