Зазвичай, перед купівлею житла людина розуміє, на яку суму вона розраховує, і після цього починає прицінюватися. Але за одну і ту ж саму ціну можна придбати абсолютно різне житло, і залежить це від ряду факторів. Наприклад, у центрі вбита квартира буде коштувати стільки ж, скільки трикімнатна квартира у спальному районі або двієчка в новобудові. Ось і виходить, що при виборі ми спираємося не тільки на вартість. Поїхали далі...
2. Яка мета покупки?
Ви лише хочете інвестувати в нерухомість або ж ваше завдання – купівля житла для своєї сім'ї? До речі, питання про те, як вибрати квартиру, важливе не тільки для того, хто хоче своє житло, але і для того, чия мета успішно його продати або здати. Якщо ваше завдання – інвестиції, то тут оптимальним варіантом буде або найдешевше житло, або елітна нерухомість. Оскільки попит на недорогі однушки як був, так і буде, але і дорогі елітні квартири в ціні завжди.
3. Що вибрати: вторинку чи новобудову?
Така дилема при виборі буде завжди, це два різних ринки і два різні способи життя, в яких є і свої плюси і свої мінуси. Новобудова зараз більш популярна, і на те є вагомі причини: це і поліпшене планування, і більший комфорт самого будинку (я маю на увазі відеоспостереження, якісні ліфти, продумана прибудинкова територія...), і звичайно терміни експлуатації такого житла у рази вище. Ціна на такі квартири без ремонту може бути навіть нижчою за подібні на вторинному ринку. А ось і очевидні недоліки: це ремонт як у вашій квартирі, так і в квартирах ваших сусідів. Нерідко в нових районах не налагоджено рух громадського транспорту, немає магазинів і необхідних послуг. А також є ризик, що будівництво в недобудованому будинку може так ніколи і не закінчитися.
4. У якому районі столиці найкраще жити?
Місцерозташування – теж дуже важливий критерій. На мій погляд, не настільки важливо жити поруч з центром, а важлива хороша транспортна розв'язка або метро поруч. Хоча комусь до смаку віддалений тихий район... а тому тільки спосіб вашого життя і вашої родини підкаже вам правильне рішення. Для початку, дайте відповідь для себе на такі питання:
- Скільки часу у вас займатиме вранці дістатися до роботи, а ввечері додому?
- Наскільки близько від вашого будинку необхідні місця: ринок, школа, супермаркет або дитячий сад?
- Чи екологічно у вашому районі, а так само наскільки в ньому безпечно?
5. Все, обираємо будинок.
Як же обрати так, щоб він був якісним? Адже матеріали і технології відрізняються, і про це можна написати цілу статтю.
Надійніша за все, звичайно ж, цегла, вона вважається найбільш екологічним матеріалом, дихає, добре зберігає тепло, підтримуючи мікроклімат. У таких будинках, на відміну від панельних, взимку вам буде тепло, а влітку прохолодно. Не поступається цеглі і каркасно-монолітна технологія. У неї більш висока міцність, що особливо важливо для хмарочосів. Саме ця технологія дозволяє робити криволінійні конструкції, а також приміщення без перегородок.
Також треба згадати і більш бюджетну технологію – це панельні будинки, слабким місцем яких є стики або шви залізобетонних блоків. Звичайно, такі квартири і менш теплі, і є проблеми зі звукоізоляцією, але ціни на них істотно нижчі.
6. Який же вибрати поверх?
У квартирах на верхніх поверхах менше шуму вулиці і більше світла, чистіше повітря, і, можливо, навіть немає комарів. Звичайно, мова не йде про квартири в старому житловому фонді, тут найчастіше є проблеми з дахом, а влітку в панельних будівлях нестерпно жарко.
Нижні ж поверхи підійдуть сім'ям з дітьми або літнім людям. Та на перших поверхах є свої недоліки – холод, вогкість, неприємний запах від смітників, регулярне ляскання дверима, необхідність ставити решітки на вікна, а ще і пил, і шум, і комарі...
Намагайтеся не брати крайні, хіба що вони принесуть вам певну вигоду у вигляді додатково захоплених площ. Але мені здається, що краще все ж поверхи від 3-го і вгору.
7. Чи можна брати квартиру з ремонтом?
Різниця в ціні на квартиру з ремонтом і без нього істотна, і іноді перевищує її на 50%. Будьте готові до того, що такий ремонт буде не дуже якісно зроблений, матеріали будуть бажати кращого, а кольорова гама може вас дратувати. Навіть якщо ремонт і виглядає, на перший погляд, добре, може бути приховано чимало підводних каменів, які проявляться пізніше (цвіль за шпалерами, неякісна сантехніка, гнилі труби).
Якщо ви все ж не можете собі дозволити ремонт, то нехай ваш вибір впаде на скромне, але якісне житло, яке своїми силами ви зможете довести до розуму. Зовсім дешеві квартири старого житлового фонду брати не варто – довести їх до потрібного стану дуже складно, і такий ремонт обійдеться вам набагато дорожче.
Не можете зважитися, брати квартиру з ремонтом чи без? Зважте і розпишіть всі плюси і мінуси, а також розрахуйте майбутні витрати.
8. Як обрати планування.
На етапі будівництва спробуйте дізнатися, чи можливе перепланування у вашій квартирі і створення стін згідно ваших побажань. У панельних будинках це буде проблематично, а також, якщо в новобудові перегородки монолітні. Часто план, який вам надають при купівлі, не відповідає тому, що побудовано: вилазять несущі колони або вентканали, тому просіться спершу подивитися на вже збудовані перші поверхи будинку.
Планування бувають декількох типів:
- Закрите, це коли кожна кімната ізольована, і воно зручне, коли вам краще мати декілька окремих приміщень, де ніхто нікому не заважає. Відчуття простору в такій квартирі, правда, відсутнє.
- Частково закрите планування. Це простір для тих, хто любить великі площі, повітря. Це поєднання кухні з вітальнею і, можливо, навіть коридору, спальня в даному випадку ізольована.
- А у відкритому плануванні open space, ще й почивальня знаходиться в одному просторі.
В обох останніх варіантах зони можна розділяти перегородками, і підійдуть вони або холостяку, або сімейній парі без дітей.
Як ви бачите, зовсім не просто вибрати для себе правильну квартиру, а тому, щоб вона була саме Вашою, варто зважити всі "за" і "проти", витративши значну частину свого часу.