Календар вагітності та розвитку дитини

Новонароджений по місяцях

СОЛОДОЩІ В РАЦІОНІ: ЯК ХАРЧУВАТИСЯ ГАРМОНІЙНО І СМАЧНО

СОЛОДОЩІ В РАЦІОНІ: ЯК ХАРЧУВАТИСЯ ГАРМОНІЙНО І СМАЧНО
 

Збалансований раціон – один з найважливіших компонентів здорового життя без стресів. А заодно і один з найскладніших викликів практично для кожної людини. Скласти гармонійне меню легше ніж здається. Головне - розібратися в основах, в чому нам допоможе лікар-дієтолог Оксана Скиталінська.

Що таке баланс в раціоні

Білки, жири, вуглеводи, вітаміни і мінерали – поживні речовини, необхідні кожному. Збалансований раціон повинен включати в себе всі ці макро- і мікронутрієнти. Варіантів безліч: наприклад, білок міститься в яйцях, сирі, м'ясі, рибі, бобових; жирами багаті натуральні молочні продукти, горіхи, авокадо, насіння; зернові, овочі, фрукти і ягоди - відмінне джерело «повільних» вуглеводів.

Здавалося б, з таким розмаїттям продуктів нескладно скласти і різноманітне меню. Проблема полягає в тому, що в бурхливому темпі сучасного життя багато людей живуть в постійному русі і не можуть обійтися без перекусів – бутербродів, шоколадних батончиків, випічки. Не бачачи альтернативи і намагаючись дотримуватися здорового харчування, зайняті люди впадають у крайнощі – повністю відмовляються від корисних продуктів, які можна швидко приготувати.

«Кидання в крайності – теж стратегічно неправильне рішення. Так, цукерки, печиво, тістечка шкідливі, але це не привід виключати складні вуглеводи з раціону. Для повноцінного здорового життя людина потребує і вуглеводи, і білки, і жири – просто важливо вибирати правильні продукти і знати міру», - зазначає лікар-дієтолог Оксана Скиталінська.

У збалансованому раціоні в певних пропорціях містяться всі поживні речовини: білки, жири і вуглеводи. Тому дуже важливо не тільки вміти орієнтуватися в групах продуктів, але і складати своє меню так, щоб їжа приносила задоволення.
гранола АХА

Чим замінювати продукти, які порушують баланс

Типова проблема незбалансованого меню – це перебір з жирами і простими (що легко засвоюються) вуглеводами через швидкі перекуси, фастфуд та напівфабрикати. Але якщо перше легко виправити переходом на корисні альтернативи: омлет, натуральний йогурт, нежирне м'ясо – а також збільшенням частки свіжих овочів в раціоні, то повністю і категорично прибрати солодощі досить складно.

Насправді це не так вже необхідно. Корисних альтернатив «класичним» солодощів чимало. Відмінним варіантом для ласунів може стати гранола – мікс зернових з різними добавками на зразок фруктів, ягід або горіхів, запечений з натуральним медом. Причому відчувати свою кулінарну майстерність зовсім не обов'язково: якісну і смачну гранолу можна знайти в продажу. Відмінний приклад – готовий сніданок AXA Muesli Crispy Granola, запечена вівсянка з різноманітними смаколиками: вишнею, полуницею і чорницею, тропічними фруктами, шоколадом і горіхом, насінням льону та журавлиною. Корисний плюс цих продуктів – велика кількість клітковини, яка не тільки сповільнює надходження цукру в кров, відмінно і надовго насичує, дуже корисна для мікрофлори кишечника, але і дає улюблене багатьма відчуття солодощів. Натуральні інгредієнти і різноманітність смаків робить гранола, мюслі оптимальним продуктом для ласунів, які шукають можливості урізноманітнити своє меню і зробити його більш гармонійним.

Щоб з користю харчуватися, важливо пам'ятати про баланс і додавати в свій раціон якомога більше свіжих овочів, а також трохи фруктів. Відповідно до рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров'я, частка овочів і фруктів в раціоні повинна становити 400 г (5 порцій) на день.

Солодкість в радість

Без солодкого смаку наше життя було б більш сірим і прісним. Солодкий смак ми в буквальному сенсі слова увібрали з солодким молоком матері. Натуральні солодощі, в складі яких є клітковина, дуже добре і надовго допомагають сконцентруватися під час інтенсивної розумової роботи завдяки низькому глікемічному індексу.

Тому, якщо ви дотримуєтеся здорового способу життя з високим рівнем фізичної активності, як солодкий «бонус» вибирайте ті продукти, які наповнені корисними для здоров'я компонентами: розчинною і нерозчинною клітковиною, вітамінами, мінералами, фруктово-ягідними поліфенолами – і при цьому є здоровою альтернативою солодощів. Нехай свіжий фрукт або хрустка гранола на сніданок стануть приємним способом розбавити раціон, смачним і корисним доповненням до насиченого дня.

«Корисні низькокалорійні солодощі можна легко поєднувати з ЗСЖ, якщо підійти до справи з розумом, варіантів сьогодні багато. Дотримуйтесь балансу, рекомендованого для людини вашої статі, віку і статури. Дотримуючись цих нескладних рекомендацій і вибираючи для свого меню якісні натуральні продукти – наприклад, віддаючи перевагу гранола АХА з високим вмістом клітковини і ягід, а не здібній булочці - можна харчуватися правильно, легко і з задоволенням », - підкреслює Оксана Скиталінська.

Файли для завантаження

Цікавий матеріал для вас