Календар вагітності та розвитку дитини

Новонароджений по місяцях

Базальна температура. Навіщо це потрібно?

Вимірювання базальної температури

Можна сказати, класика в плануванні зачаття дитини - вимірювання базальної температури. На сьогоднішній день цей метод обстеження є самим дешевим і доступним. Якщо вам порадив лікар або ви самостійно вирішили міряти свою ректальну температуру, прочитайте, будь ласка, цю статтю.

Багато питань, які могли б виникнути, відпадуть самі собою. Дуже важливо пам´ятати! Що використання графіків базальної температури категорично не рекомендується для постановки будь-якого виду діагнозу або (тим більше!) призначення лікування.

Що таке "Базальна температура"

Базальна температура - це температура, яка вимірюється у роті, прямій кишці або піхві. Всім відомо, що менструальний цикл жінки складається з трьох фаз: фолікулярної, овуляторної і лютеїнової. У залежності від фази циклу в організмі міняється рівень гормонів. Разом з гормонами, як ви, напевно, зрозуміли, коливається і базальна температура.

Вимірюючи базальну температуру, ви зможете багато дізнатися про себе, а саме:

• Чи дозріває яйцеклітина і коли саме;
• Чи виникла після дозрівання яйцеклітини овуляція;
• Визначити якість роботи вашої ендокринної системи;
• Запідозрити проблеми гінекологічного характеру;
• Коли очікувати чергову менструацію;
• У випадку незвичайної менструації або затримки, визначити наявність вагітності.

Інструменти для вимірювання базальної температури

Вам знадобиться звичайний медичний термометр: ртутний або електронний. Ртутним градусником температуру заміряють протягом п´яти хвилин, електронний градусник потрібно виймати після сигналу про закінчення вимірювання. Хоча, опитування користувачів електронного градусника показує, що і після того, як він пропищав, температура деякий час буде ще підніматися. Це пояснюється тим, що електронний термометр не може щільно стикнутися вимірюючим носиком з м´язами ануса. Термометр треба підготувати заздалегідь, з вечора, поклавши його поруч з ліжком. Обережно: не кладіть ртутні градусники під подушку!

Правила вимірювання БТ

Як вже говорилося вище, вимірювати температуру можна в роті, у піхві або в прямій кишці. Вибирайте, що душі завгодно. Головне, щоб протягом усього циклу місце вимірювання не змінювалося.

Вимірювати температуру необхідно в один і той самий час. Поблажка - півгодини-годину. Якщо у вихідні ви вирішили поспати довше, зробіть про це помітку в графіку (про графіки поговоримо нижче). Майте на увазі, що кожна зайва година сну піднімає вашу базальну температуру на 0,1 градуса.

Безперервний сон перед вимірюванням температури вранці має тривати не менше трьох годин. Тому, якщо ви міряєте температуру о 8 ранку, але одного разу встали о 7 ранку, щоб сходити, наприклад, у туалет, краще перед цим поміряти БТ, інакше, у звичні для вас 8 годин вона буде вже не інформативна.

Температура міряється в положенні лежачи. Ні в якому разі не вставайте для того, щоб взяти градусник! Тому його краще приготувати з вечора і покласти поблизу ліжка, щоб мати можливість дотягнутися до градусника рукою.

Температуру після вимірювання найкраще відразу записати. Інакше забудете або заплутаєтеся. Температури кожен день приблизно однакові, відрізняються десятими частками градусів. Сподіваючись на свою пам´ять, можна заплутатися в показниках.

Побудова графіка температур

Графік температур допоможе вам і лікарю краще зорієнтуватися у змінах в організмі. Всі ми в школі проходили осі абсцис і ординат. По осі ординат розташовуються градуси (кожна клітинка 0,1 градуса), по осі абсцис розташуйте дні менструального циклу. У клітинках днів циклу можна вести записи приміток. У примітки, необхідні для кращої орієнтації, заносьте стан цервікального слизу і фактори, здатні вплинути на температуру: прийом алкоголю, секс, пізніше відходження до сну, безсоння, стрес, хвороба і т.д.

Відзначивши точками рівні температур за весь цикл, з´єднайте послідовно всі крапки між собою. Незвично високі або низькі температури, поряд з якими в примітках зазначені фактори, що пояснюють їх незвичайність, краще виключити зі сполучної лінії.

Як читати графіки БТ

Отже, перед Вами побудований за попередній цикл графік температур. Основна мета, як правило, цих графіків, подивитися чи відбувається овуляція. Під час місячних крива температур має тенденцію до зниження. Початкова точка цього зниження - суто індивідуальна. А до кінця місячних температура досягає рівня першої фази циклу, фоллікуляторної. Це фаза низьких температур. В ідеалі, температури в цей період розташовуються на рівні 36,2-36,5. Такі низькі температури обумовлені великою кількістю естрогенів, жіночих статевих гормонів, що виробляються активно в цей час організмом. Тривалість першої фази різна. Навіть у однієї і тієї ж жінки протягом усього життя вона може змінюватися.

Приблизно за два тижні до місячних настає друга фаза - лютеїнова - фаза високих температур. У момент переходу від фази низьких температур до високих і відбувається овуляція. У невеликої кількості жінок перед підйомом спостерігається невелике зниження температури на 0,1 градуса. Саме це пониження і є овуляцією. У жінок, у яких немає цього зниження, моментом овуляції можна вважати день, що передує піднесенню. Звичайно ж, краще за все визначати момент овуляції за сукупністю ознак: за базальною температурою, по цервікальноиу слизу і положенню шийки матки.Підйом температури може мати такі види:

Східчастий. Температура піднімається різким стрибком, тримається дня три на одному рівні і робить ще один різкий стрибок.

Поступовий. Температура піднімається поступово. Піднімаючись на 0,1 градуса в день. День овуляції при цьому визначається за різними додатковим критеріями.

Підйом з поверненням. Температура починає підніматися, наступного дня падає нижче розділової лінії і потім знову піднімається.

У другій фазі на перший план виходить прогестерон, саме він допомагає підтримувати базальну температуру на рівні 36,9-37,2. Тривалість другої фази постійна для однієї і тієї ж жінки. Нормальною повноцінною другою фазою вважається фаза від 12 до 16 днів. У різних жінок вона різна, але у однієї і тієї ж - постійна.

Якщо йти далі по циклу, то приблизно за пару днів до менструації температура починає знижуватися. Ці дні також входять до лютеїнової фази.

Все вищеописане - ідеал. По-перше, температура від фази низьких температур до фази високих може перейти не за один день, а за два. Два дні - це нормально. По-друге, температури і в першій і в другій фазі можуть відрізнятися від наведених вище. Головне - не абсолютні значення, а різниця температур. Ця різниця повинна складати 0,4 градуса. Для того, щоб підрахувати цю різницю (середні значення), складіть всі температури першої фази і розділіть на кількість днів у цій фазі. Аналогічно треба вчинити з показаннями другої фази. А далі від середнього значення другої фази відняти середнє значення першої. Бажаний результат - 0,4 градуса.

Нестандартні випадки графіків базальної температури

• Висока температура в першій фазі. Має сенс звернути увагу на цей факт у тому випадку, якщо в першій фазі температура висока (36,5-36,8), а в другій - у межах норми (у районі 37). Це говорить про нестачу естрогенів. Ситуація легко коректується прийомом синтетичних аналогів цього гормону.

• Відсутність овуляторного падіння температури. Це норма. Не у всіх під час овуляції температура падає.

• Овуляторний підйом триває більше трьох днів. Нормою вважається підйом температур за період до 3 днів. Якщо це відбувається довше, то можна також говорити про нестачу естрогенів або неповноцінність яйцеклітини. Доведеться здати аналіз, щоб перевірити наявність гормонів в крові.

• Незвичайний підйом температури в першій фазі циклу. Наприклад, коли температура на кілька днів піднялася, а потім знову опустилася до звичного рівня. Це швидше за все говорить про запалення придатків. Відбувається локальне загострення, яке і викликає підйом температури.

• Температура піднялася у звичні для овуляції дні, а потім різко знизилася. Таке буває при загибелі яйцеклітини, яка була неповноцінна або загинула через якісь зовнішні фактори, наприклад, запалення. Як правило, після падіння температура потім відновлюється у звичних для другої фази значеннях.

• Значення в першій і в другій фазі відрізняються від наведеного ідеалу. Відрізнятися вони можуть як і в меншу сторону, так і в більшу. Це індивідуальна особливість організму. Головне, щоб була різниця температур між фазами в 0,4 градуса.

• Низька температура в другій фазі або тривалість другої фази менше ніж 12 днів. Це говорить про недолік прогестерону - гормону, необхідного для підтримки вагітності у разі її настання. Ця ситуація легко коректується прийняттям гормональних препаратів.

• Під час менструації температура не знижується, а підвищується. Цей підйом викликаний ендометритом - запаленням слизової матки. Необхідна консультація гінеколога.

• Менструація відсутня, а температура тримається на рівні другої фази. Можлива вагітність. Можна зробити тест.

• Менструація бідна або тривала менше звичного терміну, а температура тримається на підвищеному рівні. Можливо це загроза переривання вагітності на ранньому терміні.

• На графіку відсутній розподіл на фази циклу. Температура або приблизно постійна, або скаче вгору-вниз. Це говорить про ановуляторні цикли. У нормі у здорової жінки буває пару ановуляторних циклів за рік. Якщо цих циклів багато, вони йдуть один за іншим - це патологія, що вимагає корекції у випадку бажаної вагітності.

Важливо пам´ятати! Базальна температура – лише підмога в установці діагнозу. По одному графіку температур жоден лікар не може робити остаточний висновок. Для того, щоб мати уявлення про свої температури, треба проводити їх вимірювання протягом трьох циклів поспіль. Тільки тоді, порівнюючи ці три графіка, можна визначити зразковий день овуляції, тривалості фаз циклу і виділити так звані «небезпечні» дні.

За матеріалами sibmama.ru

>

Файли для завантаження

Цікавий матеріал для вас