Календар вагітності та розвитку дитини

Новонароджений по місяцях

Вірю - не вірю. Вагітність і забобони

Вірю - не вірю. Вагітність і забобони

Є чимало людей, які вірять у всякого роду "народні прикмети", і це не завдає їм особливої шкоди. Але під час вагітності жінці варто переглянути своє ставлення до забобонів – і заради власного спокою, і заради здоров’я майбутнього малюка.

Таємниця зародження і появи на світ нового життя приваблювала і хвилювала людство здавна, і завжди була оповита пеленою різних забобонів і прикмет. Особливо багато міфів і прикмет пов’язано з вагітністю довгоочікуваних дітей. Однак багато з них, абсолютно безглуздих на перший погляд, знаходять цілком раціональне пояснення з позиції сучасної медицини. Хоча прикмет, які не мають під собою жодної раціональної підстави, теж чимало. Спробуємо розібратися в цьому безкрайньому морі забобонів і міфів, не дозволяючи піти з головою в безодню містики, але і не нехтуючи корисною інформацією, яка може ховатися за деякими з сучасних і давніх повір’їв.

Хлопчик чи дівчинка?

У зв’язку з появою в даний час потужних ультразвукових приладів з високою роздільною здатністю, іноді з функцією побудови тривимірного зображення, дородове визначення статі очікуваного малюка стає буденним. Однак абсурдне бажання деяких майбутніх батьків мати дитину якоїсь певної статі змушує їх нескінченно вірити в прикмети, що визначають стать спадкоємця.

Отже, згідно з безліччю існуючих прикмет, ви чекаєте на хлопчика, якщо вас тягне на солону, гостру їжу, непереборно хочеться м 'ясного, якщо ваш живіт "стирчить" вперед і має подовжену форму, якщо ваша зовнішність практично не змінилася, а на животі з' явилися відсутні там раніше волоски.

Про те, що у вашій родині з’явиться донька, говорять набряклість і погіршення зовнішності ("дівчинка забирає красу матері"), живіт округлої форми, широкий, що видається в сторони, бажання поглинати різні солодощі у великих кількостях.

Як правило, всі перераховані прикмети не мають наукового обґрунтування. Вченими не виявлено жодного взаємозв’язку між статтю майбутньої дитини і формою живота, дієтичними вподобаннями і зовнішністю майбутньої мами. Форма вагітного животика залежить тільки від стану м’язів черевного преса і шкірних покривів жінки, числа попередніх вагітностей і пологів, оскільки м’язи, що підтримують матку, і м’язи пресу, як правило, слабшають з кожною подальшою вагітністю. Меншою мірою (зазвичай на пізніх термінах вагітності) на форму живота вагітної впливає розташування плоду; так, при поперечному положенні плоду форма живота стає поперечно-овальною.

Набряклість ніг, поява волосин на животі, відчуття тяжкості справа або зліва зустрічаються з однаковою частотою як при вагітності дівчинкою, так і при очікуванні хлопчика. Єдиний взаємозв’язок, підтверджений науково, виявили американські вчені: вагітність хлопчиком супроводжується споживанням більшого числа калорій (на 10%), ніж вагітність дівчинкою, що, ймовірно, визначено дією більшого числа чоловічих статевих гормонів, що утворюються при виношуванні хлопчика і підсилюють апетит.

Однак при першій вагітності ця прикмета складно застосовна, оскільки майбутній мамі немає з чим порівнювати. Також не виявлено більшого приросту маси тіла вагітної при очікуванні хлопчика. В результаті дії цих гормонів очікуване погіршення зовнішності має відбуватися саме при вагітності хлопчиком, а не дівчинкою, що суперечить прикметі.

Швидше за все, у відмінності гормонального фону при вагітностях хлопчиком і дівчинкою і криється коріння ще однієї прикмети: якщо друга вагітність протікає інакше, ніж перша – буде дитина іншої статі. Як показує практика, кожна вагітність індивідуальна, має особливі, властиві тільки їй перебіг і симптоми. Тому визначати стать дитини тільки за відчуттями майбутньої мами або за зовнішніми ознаками досить ненадійно.

Суцільні заборони для вагітної

Період очікування дитини, як жоден інший у житті жінки, пов’язаний з численними прикметами і забобонами, більшість з яких являє собою різноманітні заборони і застереження. Багато з них пов’язані з давніми повір’ями, народними прикметами, природними спостереженнями тощо.

Вагітній не можна стригти і фарбувати волосся, інакше життя дитини буде коротким

Джерелом цієї прикмети є стародавнє повір’я, за яким у волоссі полягала життєва сила людини. Особливо несприятливим знаком вважається стрижка напередодні пологів, яка нібито забирає життєву енергію у немовляти. Однак у сучасному житті розумніше подбати про власну зовнішність саме до пологів, оскільки потім на це зовсім не залишиться часу, особливо в перші місяці життя малюка.

З досвіду багатьох мам, стрижка ніяк не впливала на перебіг пологів і здоров’я немовляти, а її власниці додавала такі необхідні позитивні емоції. На думку медиків, фарбувати волосся під час вагітності можна тільки природними барвниками, наприклад, хною або сучасними щадними засобами.

Не рекомендується хімічна завивка волосся: по-перше, ця процедура може викликати алергічну реакцію; по-друге, структура волосся в період вагітності піддається змінам, і неможливо передбачити, яким воно стане під дією хімічних реагентів; по-третє, в першому триместрі вагітності ці процедури вважаються потенційно небезпечними для плоду.

Вагітній не можна їсти червоні ягоди – дитина народиться рум’яною

Застереження не вживати великої кількості плодів червоного кольору раціональне. У фруктах і ягодах червоного і помаранчевого кольору містяться специфічні речовини – так звані природні саліцилати, які корисні тільки в малих дозах.

Крім того, саме червоні ягоди і фрукти найчастіше є причиною алергічних реакцій, причому не тільки у вагітної, але в майбутньому – і у малюка (так званий кумулятивний – накопичувальний – ефект). Особливо не рекомендується зловживати алергенними продуктами в другій половині вагітності.

Якщо у вагітної печія, то дитина народиться волохатою

Кількість волосся на голові немовляти, так само як і його колір, закладені генетично. Наявність пухнастого волосся на тілі (плечах, спині, стегнах) – одна з ознак незрілості дитини при недоношеній вагітності. До всіх цих причин печія має малий стосунок.

Матка, що значно збільшилася в розмірах до кінця вагітності, тисне на шлунок, крім того, загальне розслаблення м’язів-сфінктерів (кільцеві м’язи в порожніх, трубчастих органах, наприклад в стравоході, шлунку, кишечнику, сечовому міхурі та ін.) може призвести до появи печії, яка обумовлена закиданням кислоти в стравохід.

Для профілактики печії допоможе раціональний режим харчування зі збільшеним до 6-8 разів кількості прийомів їжі. Їжу краще приймати невеликими порціями, але частіше, ретельно пережовувати, їсти не поспішаючи.

Вагітній не можна переступати через пороги, поліна: будуть важкі пологи

Поріг вважався кордоном між домашнім і зовнішнім світом, який може загрожувати майбутній мамі та її малюку різними небезпеками. До цієї прикмети додаються заборони переступати через різні коренеплоди (буряк, моркву, ріпу), що могло загрожувати небезпекою власному плоду майбутньої мами і провокувати викидень.

Дрімучість даних забобонів має і цілком обґрунтоване пояснення: у минулому бабки-повитухи під час пологів спеціально змушували породіль ходити, переступати через високі пороги, колоди. Ці дії посилювали скорочення м’язів матки і прискорювали родовий процес. При вагітності такі наслідки можуть бути небезпечні для її благополучного продовження і завершення, тому вагітній слід утриматися від різких широких кроків тощо.

Іншим обґрунтуванням цієї прикмети є заборона зайвий раз ходити "за поріг", вельми актуальний під час епідемій – майбутній мамі бажано уникати багатолюдних місць, відвідування дитячих установ, щоб уникнути інфікування, оскільки будь-яке інфекційне захворювання несприятливе, а іноді і небезпечне для плоду.

Вагітній не можна сидіти нога на ногу

Це дуже корисна порада не тільки для майбутніх мам. Таке положення ускладнює кровообіг, сприяє прогресуванню варикозного розширення вен ніг, появі набряків. Вагітній необхідно стежити за своєю поставою, позою. Поза повинна бути вільною, ненапряженою. Періодично слід змінювати положення тіла, оскільки статичне навантаження на м’язи швидко призводить до стомлення, істотно ускладнює нормальний кровоток.

Вагітній не можна бачити смерті, похорон: дитина народиться з родимою плямою або мертвою

За іншими схожими прикметами, майбутнім мамам не можна було лаятися – дитина виросте злою і егоїстичною, дивитися на пожежу – у малюка з 'явиться родима пляма, при переляку – не хапатися руками за обличчя, руки, інакше в цих місцях у немовляти будуть родимі плями і родимки тощо.

Всі перелічені забобони об’єднує одна обставина: дані ситуації викликають сильний стрес, сприяють викиду великої кількості гормонів стресу, під дією яких підвищується артеріальний тиск, частішає пульс, може погіршуватися плацентарний кровообіг і страждати плід, який отримує менше кисню і поживних речовин. Крім того, стрес є фактором ризику загрози переривання вагітності.

Родимих плям у малюка, звичайно, не буде, але, по можливості, стресових ситуацій майбутній мамі бажано уникати. У цей період нерідко змінюється психоемоційний стан жінки: вона стає дуже вразливою, недовірливою, схильною до перепадів настрою. У випадках, коли уникнути стресової ситуації неможливо, намагайтеся застосовувати різні методи розслаблення і заспокоєння: аутогенні тренування, самомасаж.

Вагітній не можна грати з кішками і брати їх на руки: у дитини буде багато ворогів

Звичайно, пухнасті представники сімейства котячих ніяк не впливають на кількість друзів і ворогів дитини, проте це застереження досить розумне. Кішки є джерелами токсоплазм – досить небезпечних при вагітності мікроорганізмів, що викликають токсоплазмоз і призводять до важких вад розвитку плоду.

Тому контакт з кішкою, особливо в тому випадку, якщо у вас раніше не було вдома кішки, під час вагітності бажано обмежити, ретельно мити руки, а прибирання котячого туалету доручити комусь із членів сім 'ї або здійснювати в рукавичках (у зовнішнє середовище токсоплазми виділяються з котячими фекаліями).

Вагітній не можна розвішувати білизну

На думку лікарів-гінекологів, короткочасні підйоми рук, наприклад, під час розвішування білизни або виконання фізичних вправ, не зашкодять майбутній мамі і малюку.

Вагітній не можна спати на спині: дитина може задихнутися. В основі цієї прикмети лежать цілком реальні фізіологічні причини: у положенні на спині вагітна матка (особливо при термінах вагітності більше 30 тижнів) пережимає велику венозну судину, що несе кров від нижньої половини тіла до серця – нижню порожнисту вену.

У таких випадках розвивається синдром нижньої порожнистої вени, який характеризується зниженням артеріального тиску, іноді різким, що супроводжується непритомністю; почуттям нестачі повітря, прискоренням дихання, запамороченням, потемнінням в очах, шумом у вухах, зблідненням шкірних покривів, посиленим потовиділенням, іноді нудотою і блювотою.

Синдром нижньої порожнистої вени розвивається у 10% вагітних, однак при вираженому перетисканні нижньої порожнистої вени може істотно погіршитися ниркова функція у матері, виникнути гіпоксія плоду, відшарування плаценти та інші серйозні ускладнення.

Щоб пологи пройшли благополучно, вагітність слід приховувати якомога довше

Не слід нікому повідомляти передбачувану дату пологів. На думку багатьох акушерів-гінекологів і психологів, для психологічного благополуччя майбутньої мами ці поради можуть виявитися корисними.

Справа в тому, що більшість переривань вагітності, викиднів припадає на перший триместр вагітності, коли оточуючим вагітність ще не помітна. При невдалій вагітності розпитування можуть травмувати жінку, посилювати переживання, пов’язані з втратою дитини. Тому краще повідомити про вагітність у другому триместрі, після закінчення небезпечних перших 12 тижнів.

З цієї ж причини, щоб уникнути набридливих питань про те, чи народила майбутня мама, чи ще не народила, не варто повідомляти і розраховану дату пологів, тим більше що вона часто не збігається з реальною датою народження дитини. Остаточне рішення в цьому питанні приймає вагітна за своїм бажанням. Звичайно, якщо майбутній мамі не терпиться розповісти про вагітність, то з найближчими, рідними людьми можна поділитися цією щасливою таємницею.

Кров’янисті виділення в першому триместрі вагітності нормальні: "дитина омивається кров’ю". Це небезпечна помилка! Слід пам’ятати, що будь-які кров’янисті виділення при вагітності свідчать про можливість її переривання, загрозу викидня, і тому вимагають негайного звернення за медичною допомогою.

До наших днів дійшло безліч повір’в і прикмет, які обіцяють полегшення пологів і здоров’я дитині. Однак досягнення сучасної медицини залишили актуальність і обґрунтованість цих прикмет далеко в минулому.

Висновки

Вірити чи не вірити в прикмети – звичайно, особиста справа кожної жінки. Якщо виконання якихось ритуалів і прикмет приносить вам полегшення, заспокоює, можна слідувати даним порадам, проте не переходячи межу розумного, не перетворюючи дотримання всіляких прикмет на нав’язливу ідею. До більшості з перелічених міфів і забобонів розумніше всього ставитися з великою часткою гумору, не забуваючи, однак, про необхідні застереження, яким нас вчить народна мудрість. І нехай збудуться тільки хороші прикмети!

Щоб прикмети чинили на вас не надто сильний вплив, необхідно знати інші способи ослаблення внутрішньої напруги. У їх число входять навички релаксації, позитивного аутотренінгу, художні методи (наприклад, малювання), заняття гімнастикою за спеціальними програмами, насичення життя позитивними емоціями через спілкування з приємними людьми, прогулянки по красивих місцях, відвідування виставок, театрів. Якщо ви зумієте додати позитиву в своє життя, потреба дотримуватися прикмет зникне.

Забобони вагітних з точки зору психології

Вчені-психологи ставляться до віри в прикмети досить лояльно, поки вона не переходить розумні межі. Науковими дослідженнями доведено: прикмети змушують людей бути більш обережними, ретельно обмірковувати свої дії і спокійніше ставитися до можливої невдачі. Забобонність дозволяє нам послабити внутрішню напругу, застосовуючи "магічні" ритуали захисту.

Часто забобони не мають під собою раціонального сенсу, але при цьому мають "ефект плацебо", тобто таблетки-пустушки, що допомагає тільки тому, що людина вірить у те, що вона здатна допомогти. Вірячи в прикмети, людина отримує ілюзію контролю над життєвими подіями, впливати на які майже не в силах.

У давні часи, коли рівень медичної допомоги був невисокий, вагітність огорталася прикметами, так як жінкам хотілося зробити хоч щось, що вирішило б легкі пологи і народження здорової дитини. Ілюзія контролю дозволяла майбутній мамі залишатися спокійною.

Зараз, у часи розвиненої діагностики та медичного обслуговування, багато забобонів повинні були б зникнути, але це не завжди так. У період вагітності тривожність зростає. І, як наслідок, збільшується потреба послабити внутрішню напругу і знайти контроль над ситуацією. Тому прикмети, про які жінка дізнається від близьких і знайомих, лягають на сприятливий ґрунт.

Кожен раз, дізнаючись про нову прикмету, постарайтеся зрозуміти, як ваш власний світогляд відгукується на неї. Ви вважаєте щось повною нісенітницею? Отже, не варто дотримуватися того, у що самі не вірите, навіть якщо на цьому наполягає мама або свекруха. Ви побачили раціональне зерно? У цьому випадку – повірте прикметі, значить, для вас це важливо.

Не варто вважати проблемою, якщо жінка вірить в якісь прикмети і прагне ним слідувати. Якщо жінка схильна слідувати всім прикметам без винятку, не відкидає жодної, їй відомої, то це говорить про зайву тривогу і, можливо, депресивний стан. Така ситуація – це привід для консультації у психолога і, можливо, психіатра. У цьому випадку потрібно боротися не з прикметами, а з рівнем внутрішньої тривоги.
 

Джерело: https://irinin.com «Irinin Journal»

Файли для завантаження

Цікавий матеріал для вас