Чарівні мішечки Монтессорі – що це?
Чарівний мішечок – це захоплюючий спосіб розвитку тактильного сприйняття. В непрозорий тряпчаний мішечок складається кілька різних предметів. Потім дитина, не заглядаючи в мішечок, вибирає предмети і визначає їх. У такої гри є кілька варіацій:1. Діставати по одному предмету з мішечка і описувати тактильні відчуття від нього.
2. Діставати по одному предмета з мішечка і визначати, що це.
3. Наповнити мішечок парними предметами: дістаючи один з них, дитині потрібно знайти другий такий самий.
4. Діставати саме той предмет, який замовили.
Як і чим наповнити чарівний мішечок?
Ви самі легко можете зібрати чарівний мішечок для крихітки. Для цього підійде будь-який непрозорий тряпчаний мішечок, а покласти туди можна дуже багато всякого. Але про те, чим його краще наповнити, ми все ж поговоримо детальніше.Загальні рекомендації щодо вибору предметів в чарівний мішечок:
• Всі предмети з чарівного мішечка малюк повинен знати.
• Краще вибирати предмети, які дитина не просто бачила, а користувалася: з домашнього, шкільного оточення, дрібниці повсякденного використання тощо.
• В чарівний мішечок варто покласти від 4 до 6 предметів.
• Не вибирайте занадто великі предмети, щоб у чада була можливість засунути в чарівний мішечок обидві ручки.
• Не кладіть в мішечок занадто дрібні предмети, якими малюк може вдавитися.
• Кладіть в чарівний мішечок тільки справжні предмети, а не іграшки. Найбільший ефект такі заняття приносять, якщо дитина торкається предметів з реального життя і повсякденного вжитку – так вона вивчає навколишній світ.
• Вибирайте для чарівного мішечка предмети різної форми і текстур, щоб дитині було цікавіше, а її тактильне сприйняття розвивалося ефективніше.
Тематичні предмети чи різноманітні?
У чарівний мішечок можна покласти як тематичні предмети, так і просто різноманітні. У методиці Монтессорі перевага віддається все ж наборам предметів на одну тематику або з однієї категорії – так малечі простіше вивчати і запам'ятовувати їх. Наприклад, це можуть бути:• Кухонна начиння: ложки, маленькі баночки або пляшечки, сільнички і перечниці, маленькі пластикові лотки і контейнери і т.д.
• Засоби для прибирання: губка, ганчірка, щітка, маленька пляшечка від миючого засобу і т.д.
• Продукти: яблуко, персик, огірок, варене яйце, печиво або цукерки в індивідуальній упаковці і т.д.
• Предмети, пов'язані з природою: перо, шишка, камінь, мушля, жолудь і т.д.
Але збирати предмети в чарівний мішечок не обов'язково за конкретною тематикою, вони можуть бути просто різноманітними. Головне – щоб всі вони були добре знайомі дитині. Так, це може бути: пензлик, хустинка, ключ, маленька баночка, конверт, ластик, ложка і т.д.
Крім того, ці ж самі не пов'язані між собою предмети ви можете взяти по парі – покласти в мішечок по три пари предметів (наприклад, дві ложки, два пензлики, дві шишки). В цьому випадку, дістаючи один з предметів, дитина повинна буде знайти в мішечку на дотик другий такий самий.