Календар вагітності та розвитку дитини

Новонароджений по місяцях

Бомбардування та завали будинків: як говорити з жертвами рятувальникам і психологам. Підготували методичку

Бомбардування та завали будинків: як говорити з жертвами рятувальникам і психологам. Підготували методичку

Спартак Суббота, кандидат психологічних наук (PhD), психіатр та психотерапевт, підготував третю методичку з актуальними порадами надання психологічної допомоги. Цього разу поради призначені для психологів та рятувальників — про те, як говорити й працювати з жертвами безпосередньо в критичних ситуаціях чи одразу після них.

Насамперед потрібно пам’ятати, що потерпілим чи людям, які перебувають під завалами чи ізольовані від зовнішнього світу, варто надати екстрену “інформаційну терапію”. Люди, які пережили аварію, руйнування житла чи іншу катастрофу, не можуть адекватно оцінювати реальність до того моменту, поки їм не надали допомогу. Тому необхідно першочергово зменшити почуття страху.

“У кризових ситуаціях від страху гине більше людей, ніж від впливу реального руйнівного фактора. Тому дуже важливо сказати людині, що допомога вже йде, зовнішній світ намагається зробити все можливе, аби її врятувати. Натомість потерпілим потрібно постійно намагатися давати знати про себе: стукати по арматурі, трубах, залізу, але не по бетону”, — пояснює Спартак Суббота.

Хоч це й досить складно, але в ізоляції потрібно по максимуму зберігати спокій. Це — один із головних засобів для порятунку, наголошує психіатр. Також не намагатися евакуюватися із завалів самостійно. Бо зсередини не видно зовнішніх руйнувань і намагання вийти можуть призвести до нових уламків, зсувів чи іншої небезпеки.

Яку інформацію варто донести до постраждалих:

• Необхідно максимально заощаджувати свої сили;

• Бажано перебувати із закритим очима. Це дозволить наблизити себе до стану легкої дрімоти та допоможе зекономити фізичні сили;

• Дихати треба повільно, неглибоко і через ніс. Це дозволяє економити вологу й кисень в організмі та кисень довкола;

• Подумки повторювати фразу: «Я абсолютно спокійний(а)» 5-6 разів з проміжками до 15-20 секунд. Це допоможе зняти внутрішню напругу та домогтися нормалізації пульсу, артеріального тиску та самодисципліни;

• Вивільнення з «полону» може зайняти більше часу, ніж хочеться потерпілим. Будьте мужніми та терплячими. Допомога йде до вас.

Після таких травматичних подій людям варто пропрацювати з їх психологом, щоб не нести ці травми в майбутнє. В який спосіб це краще зробити, також описано в методичці.

Від початку війни Спартак Суббота працює над серією методичок з практичними порадами про надання психологічної допомоги й підтримки іншим та собі. Перша методичка – про допомогу під час переживання таких симптомів як галюцинації, апатія, ступор, нервове тремтіння, плач, істерика та інші. Вона доступна за лінком. А методичку двома мовами про психологічну допомогу дітям можна завантажити за цим посиланням.

Третю методичку про те, як говорити з жертвами рятувальникам і психологам, можна знайти за цим лінком.

Файли для завантаження

Цікавий матеріал для вас