Великій піст – самий суворий, проте людина перш за все повинна співвіднести свої можливості з вимогами посту. Згідно з церковним уставом в перший тиждень дотримуються суворого посту: перші два дні не їдять а ні крихти, у середу надвечір - сухоїдіння, четвер – знову повний піст, а от у п’ятницю можна їсти варені страви без олії, субота та неділя – страви з рослинною олією.
Надалі з понеділка по п’ятницю сухоїдіння, а субота і неділя – страви з олією. Виключенням є свята: 22 березня – 40 мучеників Севастійських, 5 квітня, 21 квітня – Великий четвер – у ці дні можна олію; 7 квітня – Благовіщеня Пресвятої Богородиці, 17 квітня – вхід Господній у Єрусалим – можна рибу; 16 квітня – у Лазареву суботу можна рибну ікру; у Велику п’ятницю – повний піст; Велика субота – їжа без олії.
Як можна побачити, досить суворі вимоги, і якщо людина ніколи раніше не постувала, то це досить складно витримати, тож як найкраще буде поступово привчати себе до посту і з часом навіть ці вимоги не будуть здаватися Вам складними.
С початку може здатися, що готувати у піст – це складно, але якщо підійти до справи творчо, то всі складнощі зникають. У піст використовуються ті продукти про які ми зазвичай згадуємо не так часто – бобові, гриби та круп’яні вироби. Способів приготування їжі теж багато – запікання, тушіння, варіння. Серед перших страв – супи, борщі, юшки та багато іншого. На друге – каші будь-які, будь з чим – з грибами, з цибулею, з томатом. Навіть беручи за базу три–чотири інгредієнти можна створити шедевр. У суботу та неділю можна приготувати пісну випічку і це досить смачно.
Декому складно розібратися, що ж таки їсти у дні сухоїдіння, але це не так вже й важко. Тут прийдуть на допомогу соєвий соус, оцет, цукор, сіль та сушена зелена – з них ми робимо заправки для салатів і тут все залежить від Вашого смаку та фантазії. Крім того печені овочі, фрукти, сухофрукти – не так вже й мало.
У дні, коли дозволено їсти варені страви, тут вже взагалі можна приготувати багато страв з круп, овочів та грибів. Крім того, використовуються і всі ті продукти і спеції, які було згадано раніше.
На практиці виявляється, що при деякому досвіді, приготування пісного столу – справа досить цікава та не забарна. Тут головне пам’ятати, що все ж таки в піст і їсти треба поменше.