Календар вагітності та розвитку дитини

Новонароджений по місяцях

«У гармонії з тілом»: 5 міфів про менструацію, які ускладнюють дорослішання

«У гармонії з тілом»: 5 міфів про менструацію, які ускладнюють дорослішання

Одного дня у дівчинки, яка дорослішає, починається менструація. Для неї це щось нове й незрозуміле, а все нове й незрозуміле лякає. Але менструація – це нормальний фізіологічний процес, до якого можна підготуватися заздалегідь, і тоді зміни в організмі стануть цікавою пригодою. Із цією метою Анна Сальвія Рібера та Крістіна Торрон Вільята написали книжку «У гармонії з тілом. Про менструацію та дорослішання», у якій зібрали відповіді на головні запитання про менструальний цикл та фертильність.

Далі руйнуємо найрозповсюдженіші міфи про менструацію, які досі можна знайти на просторах Інтернету. Та через які жінки називають місячні «цими днями» і вважають біль нормою.

Міф №1: менструація – це очищення організму від шлаків та токсинів

Менструація – це звільнення матки від ендометрію. Ендометрій – тонкий внутрішній шар матки, їжа й домівка для майбутньої дитини. У разі настання вагітності запліднена жіноча статева клітина яйцеклітина, мандруючи матковою трубою впродовж тижня, потрапляє до матки, де «як зернинка в ґрунт, занурюється в ендометрій». Цей процес називається імплантацією.

Якщо запліднення не відбулося, починається менструація, яка є завершальною фазою менструального циклу. Авторки книжки пояснюють: «За тиждень після овуляції, коли тіло відчуває, що імплантації (занурення) заплідненої яйцеклітини в матку не відбулося, воно починає знищувати ендометрій і виводити його через піхву». Ендометрій виводиться із матки разом із менструальними виділеннями, де окрім нього присутня кров та матковий слиз – і ніяких шлаків та токсинів. Впродовж наступного менструального циклу всередині матки виросте новий ендометрій, аби якнайліпше підготуватися до настання ймовірної вагітності.

Міф №2: менструація – це щось неприємне і брудне, про що не може говорити вголос

У традиційному суспільстві менструації не існує. Існують «ці дні», «тимчасовий біль у животі», «жіночі справи», «погане самопочуття». Але насправді менструація – це природний фізіологічний процес, як, наприклад, полюції у чоловіків, та показник жіночого здоров’я.

Здорова жінка репродуктивного (дітородного) віку має регулярний менструальний цикл, що сигналізує про нормальну роботу всього організму: «Усе в нормі, подруго». Порушення встановленого менструального циклу або зникнення менструації може свідчити про хвороби матки, яєчників, щитоподібної залози, наднирників тощо. Тому менструація або місячні, але не «ці дні» та «жіночі справи» – це привід для святкування, і її не потрібно соромитися.

У гармонії з тіломМіф №3: біль під час менструації – це норма

Погане самопочуття під час менструації – це не якась кара небесна або те, до чого треба звикнути. «До й упродовж менструації тобі буде складно прикидатися чи приховувати більшість емоцій. Їхня функція – допомогти тобі побачити, що не так і як ти маєш дати цьому раду». Гарне самопочуття сигналізує: «все йде як слід», погане: «щось не так, проблему потрібно якось вирішувати».

Регулярний сильний біль у низу живота та в попереку, який усувається за допомогою знеболювальних пігулок, нудота, запаморочення, біль у грудях, головний біль, знервованість, різкі перепади настрою – симптоми дисменореї або болісної менструації. Раніше дисменорея вважалася варіантом норми, тому багато жінок звикли терпіти те, що терпіти не мають. Під час менструації варіантом норми є незначний дискомфорт, який не порушує якість життя. «Коли больові синдроми змушують відмовлятися від спорту, прогулянок із друзями, відвідування школи, будь ласка, негайно ж шукай лікаря, разом із яким побореш надокучливий біль».

Міф №4: під час менструації потрібно їсти шоколад, бо він поліпшує самопочуття й прискорює завершення місячних

За кілька днів до початку менструації варто виключити з раціону харчування шоколад, тістечка, вироби із білого борошна, фастфуд, газовані напої. Це допоможе уникнути метеоризму, здуття кишківника, затримки води у тканинах під час менструації. Коли вона почнеться, необхідно пити достатню кількість води, вживати овочеві страви, свіжі фрукти, ягоди. Можна «додавати у їжу продукти зі значним вмістом заліза (наприклад, сочевицю, буряк, шпинат)». А якщо дуже хочеться солоденького, кілька фініків або кубиків чорного шоколаду – те, що треба.

Однак ніяка їжа не прискорює та не сповільнює менструацію, яка триває в середньому 3-5 днів.

Міф №5: під час менструації не можна займатися спортом

Під час менструації дійсно потрібно знижувати ритми активності й більше відпочивати. Але якщо самопочуття хороше, можна займатися спортом, знизивши інтенсивність навантажень, або ще краще – танцювати.

«Під час менструації м’язи твоєї матки докладають чималих зусиль, щоб відкрити шийку матки і виштовхнути кров’янисті виділення. Проте матка не плаває в порожнечі – вона з’єднана з іншими частинами тіла, що її оточують: тазовим дном, тазом, черевною порожниною, стегнами. Щоб не було болю під час менструації, усі ці органи мають добре функціонувати, а для цього їх потрібно регулярно тренувати. Добра новина: щоб тонізувати, розігріти, розтягнути й розслабити цю зону, ти можеш робити дуже приємну вправу – танцювати».

Танцювати важливо у комфортному ритмі, рухаючись переважно тазом, сідницями і животом. Танці мають приносити задоволення та розслаблення.

Список книжок, які стануть в пригоді під час дорослішання:

1. Ірина Славінська «Майже доросла: книжка про дівчат та для дівчат»»

2. Кортні Макавінта, Андреа Вандер Плюм «Повага. Як діяти, коли зазіхають на твої особисті кордони»

3. Леона Мільтон, Марі Томічич «Опануй себе»

4. Сновден Саманта «Як приборкати гнів»

5. «Розмальовка-антистрес. Щаслива мить»
 

Файли для завантаження

Цікавий матеріал для вас