Календар вагітності та розвитку дитини

Новонароджений по місяцях

Піст – це легко! Як не голодувати в піст?

Піст – це легко! Як не голодувати в піст?
 

Розпочався Великий піст – головний тривалий піст в християнських конфесіях. На тих, хто вирішив суворо дотримуватись його, чекає чимало випробувань. Адже різка зміна раціону – це, свого роду, стрес для організму. Від незвички, людина спершу може постійно відчувати голод. Тож як налагодити пісний раціон, щоби піст пройшов легко?Для насичення нам необхідно всього 400 грамів їжі!

Відчуття голоду – це реакція організму, що захищає органи і системи від виснаження . Перед тим, як ми відчуємо голод, подається імпульс про необхідність поповнити енергетичний запас. Ми споживаємо їжу і мозок отримує сигнал про насичення, первинно від рецепторів носа, очей, порожнини рота, також розтягується м’язова тканина шлунка, що сигналізує про його наповненість, тобто до центру насичення поступає інформація – організм наситився.

Але, перш, ніж отримати команду, що організм ситий (рівень глюкози досяг норми), після прийому їжі повинен пройти якийсь час (тривалість залежить від швидкості прийому їжі, обсягів вуглеводів у продуктах харчування, фізіологічних особливостей організму і ін.). Для того, аби відчути насичення (тобто щоби в мозок пішов відповідний сигнал), людині достатньо спожити близько 400 г (не залежно від калорійності) їжі. Тобто, навіть якщо це буде 400 г овочевого салату, приправленого олією – до мозку надійде сигнал про насичення.

Тож не варто боятися, що ви не зможете наїстися без тваринної їжі. Насправді, нам потрібно значно менше їжі, ніж ми звикли споживати і поступово зменшуючи дози і калорійність, ви легко, без стресу для організму можете змінити свій звичний раціон.

Звісно, рослинна їжа перетравлюватиметься швидше, тому кількість прийомів їжі потрібно збільшити, аби не відчувати дискомфорту. Завжди майте під рукою легкий перекус у вигляді, наприклад, фруктів, горіхів - і відчуття голоду не переслідуватиме вас.

Тваринні білки можна замінити рослинними

Часом можна почути застереження, мовляв звідки брати білок, якщо не споживати м’яса? Та давно відомо, що рослинні білки (квасоля, сочевиця, боби, горох, гриби, крупи, горіхи) цілком повноцінно можуть замінити тваринні. До речі, рослинний білок (наприклад соєвий) людський організм засвоює навіть краще, ніж тваринний. Також злакові, фрукти й овочі є, водночас, джерелом складних вуглеводів. Особливо «вуглеводними» є вівсянка, перловка, гречана і пшоняна каші.

Не забувайте про жири

У нашому раціоні повинні бути жири. Будь-яка рослинна олія здатна покрити потребу в жирах: 3-4 столових ложок цілком достатньо у пісному раціоні.

Не забудьте про вітаміни!

Вітаміни потрібні нам для життєвої енергії. Часто люди скаржаться,що у перехідний весняний період організм і так виснажений, а тут іще й піст, мовляв, звідки взяти всі поживні речовини й вітаміни? І тут нас виручають наші улюблені фрукти, узвар, кисіль. А ще - квашена капуста – справжня скарбничка вітамінів і мікроелементів.

Як боротися з нічним голодом?

У перший час після зміни раціону, коли організм перебудовує метаболізм, може виникати проблема нічного голоду. З часом, коли організм адаптується до нового способу харчування, це мине. Проте нічний голод може вказувати і на розлади харчової поведінки і навіть бути ознакою деяких хвороб. Наприклад, нічні акти голоду можуть вказувати на порушення секреції шлункового соку. Також, таке буває коли є порушення у вироблені гормону мелатоніну (тоді організм активізується вночі,а вдень голод притуплюється, людина почувається сонливо).

Чим замінимо молочні продукти?..

Молочним продуктам теж можна знайти, як то кажуть, гідну заміну. Введіть у свій раціон тофу – соєвий сирний продукт. З нього можна приготувати багато цікавих страв. Соєвий сир має високий вміст білка, містить незамінні соєві амінокислоти, є джерелом заліза і кальцію. Відкрийте для себе «молоко» з рослинних продуктів - сої, горіхів, зернових. Його можна вживати як в чистому вигляді, так і використовувати для приготування каш, коктейлів, випічки.

Солодощі? – Запросто!

Багато людей думають, що на час посту потрібно, також, забути про всілякі солодощі, адже часто до їх складу входять молоко, яйця (якщо мова йде про випічку). Проте, згадайте, скільки рецептів «корисних» солодощів існує сьогодні: цукерки із сухофруктів та горіхів, фруктові салати, желе та киселі, запіканки. У піст дозволяється і шоколад, але це повинен бути гіркий чорний шоколад, при виготовленні якого не використовується молоко. Дозволяється вживати і такі ласощі як халва і мармелад.

Тож, як виявляється, піст можна пережити легко і без стресу для організму, отримуючи все необхідне для організму і не відчуваючи надокучливого голоду. Головне – підійти виважено і з розумінням до такого особливого питання.

Автор: Марта Павлюк

Файли для завантаження

Цікавий матеріал для вас