Календар вагітності та розвитку дитини

Новонароджений по місяцях

Розвиток мовлення дітей від одного року

Розвиток мовлення дитини

Як правило, в півтора роки більшість дітей починають активно розмовляти. Їх мова складається або з окремих слів або з зовсім простих речень, що складаються з двох-трьох слів. Частіше за все, слова ці ще неправильно узгоджені між собою. Не всі звуки і слова малюк вимовляє правильно. Завдання батьків: розширювати словниковий запас малюка, навчити його правильно вимовляти слова, правильно будувати фрази.

Що для цього можна зробити?

Є одна цікава і проста гра. Ви говорите малюкові «скажи «мама»» (адже це слово він, напевно, може вимовити) і чекаєте, поки він скаже. Якщо він не зрозумів, що він повинен зробити, ви повертаєтеся до тата або до бабусі і промовляєте ту саму фразу. Тато, природно, робить те, що ви його попросили, тобто, говорить слово "мама". Потім знову звертаєтеся до дитини з тим же проханням. Вона, скоріше за все, скаже, те що ви просите. Тоді ви ще раз просите її сказати те ж слово або будь-яке інше з його активного словника. Якщо малюк все ж таки не зрозумів, почніть все знову через деякий час або на інший день. В результаті малюк зрозуміє, що ви від нього хочете і почне повторювати слова, які ви просите.

Спочатку просіть дитину вимовляти тільки ті слова, які вона вільно може сказати. Нехай звикне до цієї гри і легко випалює потрібне слово. Після цього почніть вводити по одному новому слову (за одну гру або кілька раз одне і те саме). Спочатку кілька знайомих слів, тільки потім нове. Причому слово потрібно підібрати таке, яке малюкові буде нескладно вимовити, схоже на те, що він знає чи складається з тих же звуків, що йому під силу. Так ви зможете поступово розширити активний словник малюка.

Коли малюк вимовляє слова, стежте, щоб він не плутав порядок складів у слові, вимовляв "справжні" слова, а не полегшені або змінені варіанти. Це дуже мило звучить, але малюк може надовго загальмувати розвиток власної мови, якщо ви не будете його поправляти чи будете умиляться неправильним словами. Кожне неправильно вимовлене слово потрібно виправити: просто промовте його правильно і попросіть повторити.

Дуже благотворно позначається на розвитку мовлення одночасне освоєння усної і письмової мови, тобто одночасне навчання говорінню і читанню. Коли дитина бачить слово, вона бачить, з яких складів воно складається, їй легше зрозуміти свою помилку. Малюк стане прочитувати слова по складах навіть ті слова, які раніше не вимовляв (особливо, якщо це знайомі склади, які він бачив у знайомих йому словах).

Коли малюк почне говорити реченнями, обов´язково виправляйте його, якщо він не правильно вимовляє закінчення слів або неправильно ставить слова в реченні. Тільки не треба говорити, що він щось робить неправильно. Просто промовте ту ж фразу правильно і попросіть його повторити.

Крім цього, вчіть малюка розуміти вашу мову, тобто розширюйте його пасивний словник. Привчайте його розуміти ваші доручення, прохання, питання. Якщо малюк чогось не розуміє, то пояснюйте йому знаками, показуйте самі, що ви хочете від нього домогтися або попросіть старшу дитину або іншого члена сім´ї виконати ваше прохання в присутності малюка. Дитина вже може зрозуміти і виконувати такі ваші прохання, як "дай", "принеси", "віднеси", "поклади", "покажи", "іди", "відступися", "підійди", "знайди", "сідай" , "лягай", "будеш їсти", "пий", "закрий", "відкрий" та багато інших.

Малюку можна і потрібно задавати різні питання, незважаючи на те, що не на всі з них він може відповісти (словами чи показом). Все одно, це активізує його розумову діяльність. Це можуть бути такі питання: "Де?" (той чи інший предмет або людина, де малюк був, де він взяв і т.д.), "Куди?" (куди покласти, куди підемо і т.д.), "Що це?", "Хто це?" та інші питання. Дуже корисними для розвитку мовлення малюків є розмови по телефону, коли неможливо просто показати знаками (хоча діти намагаються робити це при розмові по телефону). Треба попередити бабусю або ще когось із родичів, що їм "подзвонить" малюк. Нехай вони запитають його, хто це телефонує, що він робить, як він себе почуває і так далі. Прості запитання, на які дитина зможе відповісти тими простими словами, якими він володіє. Чим частіше дитина буде розмовляти по телефону, тим краще.

Розширюйте кількість назв і понять, які знає малюк. Показуйте і називайте йому всі предмети в будинку, дивіться книжки з картинками та альбоми. Давайте узагальнені назви предметів - меблі, посуд, одяг, фігури та інше. І конкретні назви кожного предмета. Разом з дитиною розкладайте картки із зображенням різних предметів по групах. Робіть це самі, ставлячи собі наводящі питання і самі на них відповідайте, самі розкладайте картки. Через деякий час малюк захоче приєднатися до вашої гри. І не важливо, що він не відразу почне правильно розкладати картки, заохочуйте будь-яку його активність.

Знайомте дитину з поняттями: "такий", "такий же", "не такий", "однакові", "різні". Навчайте його орієнтуватися в просторі, показувати і розповідати, що таке: "верх", "низ", "право", "ліво", "середина", "всередині", "зовні", біля "," далеко ", близько" , "високо", "низько", "ближче", "далі" і так далі. Звичайно, малюк не відразу розбереться у всьому цьому. Але це не важливо. Не перевіряйте його, просто ще і ще раз все це показуйте і називайте своїми словами. Рано чи пізно він почне в цьому розбиратися.

Читайте дитині якомога більше книг з дитячими віршами, короткими казками. Якщо малюк не може вислухати до кінця все, що написано на сторінці, а квапить вас її перегорнути, не треба з ним боротися, адже йому поки що більше цікаві картинки. У цьому випадку, читайте тільки одну-дві строчки на кожній сторінці і відразу її перевертайте, щоб зберегти інтерес малюка до спілкування з книгою. Або просто покажіть та назвіть одну-дві картинки на сторінці. Можете поєднувати всі три способи читання в різний час: весь текст, частину тексту, тільки картинки. Іноді можете попросити малюка самого показати вам знайомі йому картинки або, якщо він може, спробувати назвати, що там намальовано. Але якщо малюк мовчить, не наполягайте, назвіть картинку самі.

Коли малюк став впізнавати картинки в книгах, почніть більш докладно розповідати про те, що робить той чи інший персонаж: "заєць біжить", "хлопчик їсть" і так далі. Звертайте увагу не тільки на дії, але й на емоції, які відчуває персонаж: "посміхається", "плаче", "дивується" і так далі. Розповідайте маляті про те, що оточує дійову особу, що за предмети у неї в руках або поруч з нею. Одним словом, від простої назвою персонажа з кожним разом переходьте до більш детального обговорення картинок. Заохочуйте малюка до повторення сказаних вами слів, до показу зображень за вашим проханням.

Поступово, від простого розглядання книг треба перейти до справжнього читання. Малюкам найбільше подобається слухати вірші. Короткі вірші вони швидко запам´ятовують. Тільки ні в якому разі не треба просити дитину розповісти вам їх на замовлення. Це, як правило, відбиває всяку охоту. Малюк сам буде "допомагати" вам, коли ви буде читати йому, промовляючи останнє слово в рядку (для цього, перед останнім словом зробіть невелику паузу). Через деякий час він зможе виголошувати половину рядка або весь наступний рядок.

Співайте малюку пісеньки. Як правило, маленькі діти люблять їх слухати і незабаром починають підспівувати (спочатку тільки мотив, потім і слова).

За матеріалами edu.rin.ru

Файли для завантаження

Цікавий матеріал для вас