Календар вагітності та розвитку дитини

Новонароджений по місяцях

Масаж немовляті: практичні поради молодим матусям

Масаж немовляті: практичні поради молодим матусям
 

Для того, щоб розслабити малюка і допомогти йому заснути, або щоб заспокоїти животик крихітки, м'який масаж немовляті може стати дійсно чудодійним засобом – і вся сила в ваших ніжних дотиках.

Не тільки вам подобається, коли вас заспокійливо погладжують, немовлятам це теж дуже потрібно. А все тому, що почуття дотику найбільш розвинене у нас з народження. І численні дослідження не раз довели незмірну користь масажів для росту і розвитку немовлят.

Чим масажик буде корисним для вашого малюка? Він допоможе полегшити страждання від кольок і прорізування зубів, стимулювати м'язовий розвиток, розслабитися і заспокоїтися. Але і на цьому його переваги не закінчуються: всі ці дотики і погладжування допоможуть вам швидше зблизитися з новонародженим. При цьому матусі зазвичай теж почуваються краще після масажу малюкові.

Робити масажі немовляті можна з першого дня, як тільки ви повернетеся з пологового будинку. Або ж їх може робити ваш партнер – це стане чудовою нагодою зблизитися татові і малюкові. А про те, як молодим батькам навчитися правильно робити масаж новонародженому, ми розповімо далі.

Масаж немовляті: робимо правильно

Зробіть масаж немовляті частиною його щоденного графіка. Робіть масажик кожен день і приблизно в один і той самий час, щоб малюк звик і з задоволенням чекав на нього. Який час вибрати? Тут немає кращого чи гіршого варіанту, просто виберіть час, коли ніхто нікуди не поспішає і нічого не відволікає. Також не потрібно, щоб немовля було голодним або занадто ситим.

Якщо використовуєте масажну олію, виберіть їстівний продукт з овочів або фруктів холодного віджиму і без ароматизаторів. Олійку використовувати зовсім не обов'язково, але з нею масажик може бути приємнішим і для крихітки, і для вас. Відмінно підійдуть кокосова, кукурудзяна, оливкова, абрикосова, соняшникова, олія з виноградних кісточок або авокадо. Ці олії легко вбираються в дитячу шкіру і легко перетравлюються, якщо малюк потягне ручки до рота. А ось олійок для малюків і мінеральних олій краще уникати, так як вони забивають пори. Відмовтеся і від горіхових олій, так як вони є потенційними алергенами.

Виберіть місце, де комфортно вам обом. Це місце має бути теплим, щоб голенький малюк не замерз під час масажу. Відмінно підійде пеленальний столик, ваше ліжко і навіть ігровий килимок. Тільки в будь-якому випадку підстеліть м'яке покривало або рушник, щоб новонародженому було комфортно. Увімкніть заспокійливу музику і спілкуйтеся з немовлям або співайте йому під час масажику.

Звертайте увагу на сигнали, які подає дитина. Нікому не подобається масаж, коли немає настрою – з немовлятами це так само працює. Якщо малюк відвертається, крутиться, плаче, відкладіть масаж. І пам'ятайте, вам не потрібно кожен раз робити масаж усього тіла. Якщо малюк вирішив, що достатньо, після того, як ви «пропрацювали» ручки і ніжки, значить достатньо – це теж нормально.

Робіть масажик ніжно. Не тисніть сильно, інакше малюк не буде насолоджуватися масажем. Ваші рухи повинні бути спрямовані від серця, тоді масаж буде розслаблювати малюка і налаштовувати на сон. А ось масажні рухи у напрямку до серця будуть скоріше стимулюючими. В принципі, ви можете вибирати, який ефект вам потрібен зараз.

Масаж немовляті: з яких рухів почати?

Ніжки і стопи. Тримайте п'яточку малюка в одній руці, а іншою з початку стегна повільно погладжуйте у напрямку до щиколотки, ніжно стискаючи по ходу руху. Тепер виконайте те ж саме в зворотному напрямку. Потім розімніть стопи пальцями, акуратно випростовуючи їх до пальчиків. Точно так само можна робити і масаж дитячих ручок.

Голова. Почніть м'який масаж з двох сторін голови немовляти, потім повільно просувайтеся по всьому тілу і до пальчиків ніг. Потім помасажуйте голову малюка круговими рухами з двох сторін.

Обличчя. Складіть долоні (ніби ви молитеся) і прикладіть до лобика малюка, потім м'яко натискайте і рухайте руками у напрямку від центру обличчя. Великим пальцем як би намалюйте усмішку від центру верхньої губи до щічки в одну і іншу сторону, і виконайте те ж саме від нижньої губи.

Груди. Покладіть долоні на груди малюка, потім робіть легкі надавлюючі рухи у напрямку до боків, ніби перегортаєте сторінки відкритої книги.

Животик. Пальчиками намалюйте овал під дитячим пупком (за годинниковою стрілкою – в напрямку природного травлення). Потім «пройдіться» пальчиками по животику малюка з одного боку в інший і протилежно по діагоналі, щоб вийшов «Х».

Спинка. Гладьте спинку малюка і водіть по ній пальчиками з боку в бік і вгору-вниз.

Файли для завантаження

Цікавий матеріал для вас