Дуже важливо працювати з дітьми, а не прибиратися за ними. Дітлахів, починаючи з 3-річного віку, не просто варто залучати до процесу наведення порядку. Малюкам це насправді подобається. Ви думаєте, що дитині стане нудно або ж вона почне вередувати, але спробуйте сприймати процес прибирання в кімнаті з її точки зору: ви просто перебираєте, переглядаєте іграшки, говорите про них і приділяєте їм купу уваги!
Більш того, якщо малеча залучена в процес прибирання та облаштування власної кімнати, у неї з'являється відчуття власності, і вона сильніше прагне підтримувати порядок (або, принаймні, знає, де що повинно лежати).
Порада 2: Дайте дитині провести для вас екскурсію по кімнаті, перш ніж ви приступите до прибирання
Замість того щоб змушувати малюка вибирати, що викинути, а що залишити, краще дозвольте йому провести для вас екскурсію по кімнаті і розповісти, що до чого. За розповіддю дитини ви зрозумієте, які речі важливі для неї, а які вже можна віддати або викинути. Більш того, якщо чадо називає старий шматок ганчірки улюбленою футболкою, називайте її також – це дасть вам можливість налагодити довірчі відносини з дитиною, після чого розлучатися з не такими вже потрібними речами для неї буде набагато простіше (а ви завжди легко зможете визначити, що малюкові потрібно, а що – ні).
Порада 3: Поговоріть про те, що кожній речі потрібен свій «будиночок»
Дітлахи природним чином персоніфікують речі. Тому перебрати речі в дитячій і знайти місце кожній з них можна за допомогою таких простих питань: «Ти хочеш, щоб ця річ жила у тебе?», «Де ми зробимо для неї будиночок?». Погодьтеся, коли ми росли, фраза «постав це на місце» звучала досить негативно. Але якщо ви скажете дитині «Ми можемо повернути цю річ в її будиночок?», дитина також зрозуміє, що річ потрібно поставити на місце, тільки звучить це набагато позитивніше.
Порада 4: Дозвольте дитині викинути те, що їй дійсно не подобається
Велике нагромадження речей важко сприймається дітьми. Але більшість дітей не знають, чи можна сказати, що та чи інша річ їм не подобається. Якщо ви будете збирати непотрібні речі та іграшки в коробку, яку ви віддасте ще комусь (а не просто викидати), дитині буде простіше прощатися з ними, а також говорити вам, що їй не потрібно або не подобається.
Порада 5: Починайте знизу вгору – буквально
Плануючи прибирання з дітлахами, особливо з малюками, починати варто знизу – це якраз рівень очей дитини. Бачачи, де буде місце для кожної речі, крихітка запам'ятає це і частіше складатиме все по своїх місцях.
Порада 6: Рахуйте до 10
Ви повинні запам'ятати одну просту річ: ігри – це весело! Тому, коли в дитячій з'являються розкидані речі (а вони там є завжди), постарайтеся перетворити прибирання на гру. Попросіть дитину рахувати від 10 до 1, з кожним рахунком ставлячи одну річ на місце. Таке прибирання не буде сприйняте, як щось обтяжуюче, тим більше що всього 10 простих дій – це зовсім не багато.
Рада 7: Станьте прикладом
Діти завжди буквально відображають те, що робимо ми – дорослі. І як же можна очікувати від дітвори порядку в кімнаті, якщо і ви самі, наприклад, лінуйтеся вранці заправити ліжко або після роботи прибрати одяг в шафу? Для дитини навіть найменші дрібниці можуть послужити прикладом, а в питаннях прибирання ви повинні бути особливо уважними до себе і своєї поведінки.