Календар вагітності та розвитку дитини

Новонароджений по місяцях

Як ваш посуд для готування впливає на ваше здоров´я?

Як ваш посуд для готування впливає на ваше здоров´я?
 

Якому б посуду для готування ми не віддавали перевагу, улюблені каструлі, сковорідки і листи надихають нас на створення нових кулінарних шедеврів! Та є й інша сторона цієї медалі: кажуть, що металевий посуд насичує їжу важкими металами, пластик випускає токсини в усі продукти, які в ньому знаходяться, а антипригарні покриття виділяють потенційно смертельні гази...

Звичайно, зараз є дуже хороший дерев'яний посуд, як woodstuff - це максимально екологічні вироби, створені з натурального дерева, обробленого належним чином. Але такий посуд підходить для їжі і готування (оброблення) холодних продуктів. А що ж робити з каструлями, сковорідками і листами? Який матеріал буде найбільш безпечним?

Чи є привід переживати?

Ми розглянемо всі популярні матеріали посуду для готування з їх перевагами і недоліками, щоб ви мали адекватне уявлення про те, наскільки він може або не може нашкодити вашому здоров'ю.

1. Металевий посуд

Посуд з алюмінію, нержавіючої сталі, міді і чавуну дуже міцний і простий у використанні. Його легко мити, і серед усієї його різноманітності ви точно зможете вибрати те, що вам по кишені. Але з приводу такого посуду досі ведуться суперечки про те, чи випускає він метали в їжу, особливо, якщо готувати в ньому кислотні продукти, як помідори або щось з лимонним соком.

Найменшою довірою користується алюмінієвий посуд. Ви могли чути про те, що побічним ефектом готування в ньому може стати хвороба Альцгеймера та інші нейродегенеративні розлади. Доведено, що вплив алюмінію в великих кількостях може бути токсичним для мозку, особливо для тварин. Але щодо людей дослідження дуже суперечливі. І та кількість алюмінію, яку ми можемо отримувати від посуду – лише крихітна частка від звичайної щоденної дози. Тому відмова від такого посуду не захистить вас від вищевказаних захворювань.

Що ж стосується інших металів, з приводу них ще менше доказів, що вони можуть бути небезпечними. Так, вважається, що нержавіюча сталь може виділяти нікель, але фактичних доказів цьому практично немає. При цьому дослідження показали, що навіть якщо готувати помідори в посуді з нержавіючої сталі, кількість можливого виділяємого нікелю буде настільки малою, що абсолютно не досягає норм його споживання. Крім того, всього за 6 використань кількість виробленого нікелю в такому посуді значно знижується.

Чавун виготовляється з заліза, яке, також вважається, може проникати в нашу їжу з посуду. Але для здоров'я багатьох людей це буде плюсом, а не мінусом. Крім того, не доведено, що це залізо може накопичуватися в організмі в довгостроковій перспективі.

А як на рахунок емальованого посуду?

Емальоване покриття на металевому посуді теоретично захищає від будь-яких потенційних виділень металів (принаймні, поки на покритті немає подряпин і вибоїн).

Висновок: Немає серйозних доказів того, що металевий посуд небезпечний для здоров'я, а в деяких випадках віна може бути ще й корисним.

2. Посуд із глазурованої кераміки

Це керамічні сковорідки, каструлі, листи, ємності в мультиварці і т.д. з блискучим покриттям. Тут також говорять про те, що вони виділяють в їжу важкі метали, але на цей раз це свинець і кадмій. Всі знають про те, що свинець небезпечний для здоров'я, і глазурі для кераміки з деяких країн можуть дійсно містити велику кількість свинцю і шкодити здоров'ю. Але більшість таких глазурей абсолютно безпечні, в тому числі і ті, які використовуються в мультиварці.

Ви зможете повністю убезпечити себе, купуючи тільки якісний керамічний посуд від зарекомендувавших себе виробників. Не купуйте вироби невідомих китайських фірм, так як в Китаї (і інших подібних країнах) немає жорсткого екологічного законодавчого регулювання.

Висновок: купуйте якісний керамічний посуд, і ви будете в безпеці.

3. Посуд з антипригарним покриттям

Антипригарні покриття відомі своєю здатністю викликати проблеми зі здоров'ям. Тефлон – головна причина цього, адже під час готування (при нагріванні) він виділяє потенційно токсичні пари (PFOA або C8). Ця речовина дійсно може бути небезпечною для людей, які постійно піддаються її впливу (оточені нею на роботі або живуть поруч). Але наскільки вона небезпечна в домашніх умовах при використанні посуду з тефлоновим покриттям?

Нещодавні дослідження показали, що посуд з антипригарним покриттям справляє дуже незначний вплив на здоров'я, в порівнянні з продуктами і водою, забрудненими тим же PFOA. І щоб такий посуд почав завдавати шкоду, його потрібно дуже сильно нагріти – набагато сильніше, ніж ми зазвичай нагріваємо його під час готування.

Висновок: Антипригарні покриття можуть нести певну небезпеку для здоров'я. Але якщо ви не боїтеся готувати на жиру, у вас немає необхідності в такому посуді.

4. Посуд з глини, скла, пайрекса та інших інертних матеріалів

На сучасному ринку є і безліч інших матеріалів посуду для готування, які вважаються більш натуральними і безпечними. Але проблема їх в тому, що в них зазвичай не приготуєш їжу на плиті – далеко не кожен такий виріб здатний це витримати, адже вони призначені для духовки.

• У випадку з глиняним посудом (як і з керамічним), все залежить від його якості. Глина може бути забруднена важкими металами, промисловими відходами та іншими шкідливими речовинами, які можуть перебувати в шарах ґрунту. Але якщо посуд виготовлено надійним брендом, то це якісна глина, яка вам не зашкодить.

• Посуд зі скла і пайрекса не пов'язаний ні з якими чутками і суперечками про шкоду для здоров'я. Скло – інертний матеріал, який ніяк не взаємодіє з їжею, а пайрекс – вид скла.

Висновок

Сумніви про більшість посуду для готування можна назвати недостатньо обґрунтованими. Тлумачних доказів їхньої шкоди немає, тому шкідливість використання тих чи інших виробів не можна підтвердити або спростувати. Найбільш обґрунтованою можна назвати суперечку з приводу антипригарних покриттів, але ви можете відмовитися від такого посуду.

І пам'ятайте: Важлива лише якість посуду і те, що ви в ньому готуєте. Просто підберіть те, що вам підходить, і готуйте смачно і корисно для себе і домочадців!

Файли для завантаження

Цікавий матеріал для вас