Календар вагітності та розвитку дитини

Новонароджений по місяцях

Поради молодим батькам: як вибирати книжки для немовлят і малюків

Поради молодим батькам: як вибирати книжки для немовлят і малюків
 

Читання з найніжнішого віку закладає важливий фундамент для подальшого навчання. І нехай немовля чи однорічний малюк ще не знають літер, читати їм вкрай важливо. Проте які книжечки їм краще вибирати? – Далі ми поділимося порадами про те, як вибирати книги для самих маленьких на кожному етапі їхнього розвитку (від 0 до 30 місяців).

Вибираємо книжки для немовлят і малюків, відповідно до віку

Немовлята від народження до 6 місяців

Контент. Вибирайте книжечки з великими, яскравими ілюстраціями на контрастному тлі. Зараз це мають бути прості картинки, по одній на сторінці.

Мова. Немовлятам сподобається розглядати картинки і без слів, або коли біля великого і красивого зображення є лише одне слово. Але постарайтеся вибирати книги хоча б з короткими фразами або реченнями, адже дитині важливо чути мову. Короткі віршики для немовлят також стануть відмінним вибором для цього віку.

Дизайн. Книжечки для немовлят повинні бути цікавими і візуально привабливими. Картонні і тряпчані книги, з розкладними сторінками, книги з м'якого вінілу і з ручками – все це неодмінно сподобається малюкові.

Читання вголос. Немовля потребуватиме всієї вашої уваги, тому намагайтеся не утикатися в книгу, а по можливості «читати по пам'яті». Або ж спробуйте дати дитині іграшку, щоб відвернути увагу від себе, і в цей час читати. І не забувайте читати на ніч – користь від цього неможливо переоцінити!

Немовлята від 7 до 12 місяців

Контент. У цьому віці малечі подобаються книжки з яскравими зображеннями середніх розмірів. Шукайте для малюка книги з простими і красивими малюнками знайомих йому речей, дій і подій.

Мова. Після піврочку дітки вже починають розуміти зміст книг і можуть співвідносити написане в них з картинками. Так, їм досі подобаються картинки, але прості казки та оповідання стануть відмінним доповненням до них. Вибирайте книжки з короткими історіями – всього з парою рядків на кожній сторінці.

Дизайн. Ваше немовля в цьому віці неодмінно оцінить вінілові і картонні книжечки з товстими і міцними сторінками.

Читання вголос. Так як ваш малюк дорослішає, вам варто спробувати не просто читати йому книжку, а перетворити читання на розвиваючу гру:

- Залучіть увагу дитини, вказавши на щось у книжці («Дивись!»).

- Ставте питання, які потребують простих відповідей («Що це?»).

- Зачекайте, поки малюк відповість – вербально або не вербально. Якщо потрібно, запропонуйте відповідь самі («Це ж мавпочка!»).

- Прийміть відповідь дитини, сказавши «Так!» або повторивши за нею сказане слово. Якщо ж малюк помилився, виправте його в позитивній манері («Так, вона коричнева, як собака, та все ж це мавпочка.»).

Малюки від 12 до 18 місяців

Контент. Для дітлахів цього віку вибирайте книжки із зображенням знайомих персонажів, тварин або дорослих в знайомих дитині ролях. Зверніть увагу на книги з картинками-діями – зараз вони будуть цікаві дитині.

Мова. Зараз – відмінний час, щоб почати купувати дитині книжки з короткими віршиками, пісеньками і повторюваними фрагментами. Також відмінно підійдуть короткі історії з простими сюжетами, близькими до досвіду дитини, і книги з серією картинок, пов'язаних однією тематикою. Та поки що не вибирайте занадто складні або довгі тексти – малюк до них ще не готовий.

Дизайн. Не дивлячись на те, як швидко зростає ваш малюк, йому все ще будуть подобатися книжки зі зручними для хапання, товстими і міцними сторінками. І він до цих пір хотітиме, щоб ви читали їх. Проте можна вже починати купувати і книжки з тонкими сторінками, укріпленими пластиком.

Читання вголос. Ваш малюк все ще буде любити, коли ви йому читаєте. Сидячи з вами в обнімку, він буде почуватися в безпеці. А логічний зв'язок тексту і зображень в книзі зробить спільне читання ще цікавішим. Додавайте свої власні звуки і не дивуйтеся, якщо дитина швидко це підхопить! Більш того, ви можете помітити, що вона й сама гортає книгу і видає при цьому свої звуки.

Малюки від 19 до 30 місяців

Контент. Це мають бути все так само знайомі дитині персонажі, але тепер цікавішими для нього будуть більш деталізовані картинки, наповнені інформацією. Тепер ви можете читати казки, які розповідають про причинно-наслідкові зв'язки, і книги, що описують проблеми, які виникають в певних обставинах, і їхні рішення.

Мова. Спробуйте читати передбачувані історії та книги з повторюваним текстом, а також віршики та тексти, що відповідають розташованим поруч картинкам.

Дизайн. Малечі від півтора року вже сподобаються книги з паперовими сторінками, але картинки на кожній сторінці все одно обов'язкові! Як і невелика кількість тексту.

Читання вголос. Тепер вам потрібно не тільки читати, а й обговорювати з малюком персонажів, їхні дії, події в оповіданні. А також порівнювати все це з особистим досвідом дитини. Робіть паузи під час читання, щоб дати чаду можливість вслухатися в слово або фразу (особливо це стосується віршів і повторюваних рядків).

Вам варто розуміти, що ви не обов'язково зможете за раз прочитати з малюком книжку повністю (якою б маленькою і короткою вона вам не здавалася). Як тільки малюк почне взаємодіяти з книгами, підтримуйте його інтерес до картинок, слухання історій і знайомства з новими об'єктами і діями.

Файли для завантаження

Цікавий матеріал для вас