Календар вагітності та розвитку дитини

Новонароджений по місяцях

Синдром відкладеного життя: як почати жити вже зараз, попри війну в країні

Синдром відкладеного життя: як почати жити вже зараз, попри війну в країні
 

Від початку війни й до сьогодні всі ми були вимушені попрощатися зі звичним життям і адаптуватися до нових умов і реалій. Попри те, що війна триває вже майже півроку, не всім вдалося повернути свій ресурс і почати активно діяти – багато людей і досі живуть очікуваннями того самого переломного моменту (як-то перемоги чи повернення додому), щоби знову почати жити, як раніше, а не виживати.

Багато людей сьогодні живуть ніби в очікуваннях і мріях про майбутнє, насолоджуючись ними і відкладаючи справжнє, реальне життя на той омріяний час. Проте постійне очікування цього повернення до справжнього життя – тяжке навантаження для нашої психіки, яке виснажує нервову систему і не дає жити повноцінно сьогодні.

Синдром відкладеного життя – в чому він проявляється?

Синдром відкладеного життя є свого роду іншим сприйняттям реальності, коли ми вважаємо, що справжнє життя, яким воно було до кризи (наразі – до війни) ще повернеться, воно відклалося, і можна просто зачекати кращих часів. От тоді й почнемо жити повноцінно, тоді й плануватимемо щось серйозне, ставитимемо нові цілі, будемо розвиватися – словом, робитимемо, а не чекатимемо…

Таке життя має повернутися до нас, а всі ці речі здійсняться після певного переломного моменту чи події – наприклад, перемога України у війні чи-то повернення додому. Після цього в наших очікуваннях життя кардинально зміниться на краще, ми почнемо проживати дні повноцінно, і все стане можливим. А зараз дні просто проходять в очікуванні настання того самого переломного моменту, після якого ви нарешті дозволите собі жити.

Життя у майбутній реальності, де все добре – це захисна реакція нашої психіки, втеча від неймовірного стресу, який ми щодня і щоночі переживаємо зараз. Щоби менше думати про складне і психологічно виснажуюче теперішнє, мозок переключається на світле майбутнє, намагаючись таким чином зняти емоційне напруження і подарувати надію на життя, про яке ми мріємо, і якого треба лише дочекатися.

Як розпізнати синдром відкладеного життя у себе й близьких?

У різних людей він може проявлятися різним чином, саме тому з синдромом відкладеного життя можна жити довго, не помічаючи проблеми. Отже, на які саме ознаки варто звернути увагу:

Життя майбутнім, коли людина лише чекає на той самий переломний момент, а реальне життя тим часом проходить повз неї.

Очікування кращих часів. Людина може відкладати деякі справи в очікувані слушного моменту і кращих часів, які ще не настали. Сюди входить і заборона собі насолоджуватися життям, навіть найменшими дрібницями, як прогулянка з подругою, кава у затишній локації, нова стрижка.

Людині постійно чогось не вистачає для того щоб зробити наступний крок, почати жити повноцінно, але вона продовжує чекати, адже це все тимчасово (а от колись почнеться справжнє життя, і тоді вже можна…).

Спостереження за реальним життям, ніби зі сторони. Особливо це стосується тих, кому довелося виїхати з рідного міста. Вони не продовжують жити і асимілюватися на новому місці, а лиш спостерігають за життям місцевих зі сторони, адже чекають повернення додому, де і продовжиться реальне життя.

Синдром відкладеного життя – як зарадити проблемі?

Отже, можливо ви дійсно помітили, що з-за війни чи переїзду відкладаєте життя на потім. Із цим треба щось робити. Ні в якому разі ви не маєте забути про свої плани на той час, коли війна закінчиться, проте почати рухатися їм назустріч можна вже сьогодні – це принесе подвійну користь: прискорить здійснення мрії і відволіче від стресу і тривожності зараз.

Тож намагайтеся щодня знаходити хоч мінімальні 15 хвилин часу (а краще – півгодинки-годинку) на те, щоб наближатися до заповітної мрії чи поставленої цілі. Напевно один з сеансів перегляду новин у стрічці можна замінити корисним заняттям, що подарує сенс життю вже зараз і маленькими кроками наближатиме до реалізації планів, поставлених на «після війни». Коли той самий момент настане, ви будете до нього готові, а не починатимете з нуля!

У вас вийшло зробити перший крок назустріч своїм планам, почати робити щось корисне на шляху до своєї мрії? Неодмінно похваліть себе за це, адже зараз важливі і значимі навіть найменші наші успіхи. Винагороджуйте себе за це і цінуйте життя вже сьогодні (яким би складним, неможливим чи недоречним це вам не здавалося).

Не дивлячись на такі складні часи, життя все ж дарує нам нові можливості, і втрачати їх ні в якому разі не можна. Не консервуйте своє життя, робіть маленькі кроки назустріч своїй мрії – це допоможе позбавитися синдрому відкладеного життя, відволіктися від постійних тривог і найкращим чином підготуватися до того моменту, на який ви так чекаєте!

Файли для завантаження

Цікавий матеріал для вас