Календар вагітності та розвитку дитини

Новонароджений по місяцях

Зв´язок між активним батьківством та емоційним розвитком підлітків

Зв´язок між активним батьківством та емоційним розвитком підлітків
 

Для здорового соціального та емоційного розвитку дитини татам необхідно брати на себе відповідальність за батьківство та брати активну участь у житті підлітка.

Приказка «Кожен може стати батьком, та лише особливий здатен стати татом» ідеально застосовується до підлітків, у житті яких найчастіше тата беруть дуже пасивну, обмежену участь, або зовсім відсутні. Як тато ніколи не замінить маму, так і навпаки: мама не може замінити тата.

Підлітки особливо схильні до тиску з боку однолітків. На цьому етапі свого життя дитина починає з'ясовувати, хто вона, і шукати своє місце у цьому світі. Щоб сприяти здоровому соціальному та емоційному розвитку тінейджера, татам необхідно проявляти свою активну батьківську позицію та знаходити час, щоб проводити його разом із чадом.

Давайте поговоримо докладніше про зв'язок між активним батьківством і емоційним розвитком підлітків.

Активні та залучені тата відіграють критично важливу роль у житті підлітків

Дослідження показали, що підлітки, які отримують похвалу від своїх батьків, відрізняються вищою самооцінкою, вчаться успішніше та менше пропускають у навчанні та роботі. І все це незалежно від їхнього економічного статусу, який зазвичай використовують як індикатор можливих поведінкових проблем підлітка (і потенційних проблем із ментальним здоров'ям).

Також нещодавні дослідження свідчать про те, що залучення тата в життя підлітка знижує ризик проблем із психічним здоров'ям у «дорослої дитини», а також шанс ризикованої поведінки. Більше того, результати досліджень показують, що «залучені татусі виховують хлопчиків із меншими поведінковими проблемами та дівчаток із меншими психологічними проблемами».

Мама й тато відіграють різні ролі в житті дитини

Як правило, зв'язок мами з дитиною розвивається через ніжну турботу в контрольованому середовищі, а зв'язок дитини з татом виникає через фізичну гру і так звані відносини активації. Таким чином, чадо набуває всебічного розвитку: мамина турбота фокусується на створенні зон комфорту, тоді як татова роль – розширювати межі цих комфортних зон.

Звичайно ж, кожен з батьків може спілкуватися з дитиною, піклуватися та виховувати її, як їм це здається природним. Але тато у будь-якому разі має відігравати активну роль, бути залученим до життя малечі.

Відносини активації допомагають дітям розвивати соціальні та емоційні навички, такі як здатність вирішувати проблеми, заводити друзів, бути свідомими та відповідальними, співпереживати оточуючим. Це базові навички, які будуть потрібні підлітку, коли він почне знайомитися з навколишнім світом. Сюди входить і здатність підтримувати здорові стосунки з оточуючими – як особисті, так і професійні.

Так, відео ігри з татом теж рахуються!

Через активне спілкування з татами підлітки навчаються робити відповідальний вибір, що згодом робить їх відповідальними членами суспільства. При цьому для здорового емоційного розвитку дитини достатньо і найпростішого проведення часу з татом: розмов, читання, спільного часу за телевізором або відеоіграми, загального хобі.

Відносини активації допомагають захистити дитину від розвитку інтерналізуючих розладів (депресія, розлади харчової поведінки, посттравматичний стресовий розлад) та екстерналізуючих розладів (синдром дефіциту уваги/гіперактивності, опозиційно-викличний розлад), які впливають на те, як діти (і дорослі) сприймають навколишній світ.

Як тата можуть сприяти соціальному та емоційному розвитку підлітків

Виховання підлітків – непросте завдання для всіх батьків, але особливо це складно для тат із доньками-тинейджерами. Справа в тому, що мами розуміють, що відчувають їхні доньки, а от батькам це зрозуміти не так легко. Те саме можна сказати і про ситуацію з мамами та синами-підлітками.

Ще одна приказка – «Єдиний вихід – просто пройти через це» – актуальна для тат тінейджерів, тому що в підлітковому віці грань між дитинством і дорослим життям починає стиратися, а чадо переходить від залежності до зростаючої незалежності дорослої людини.

Залучення пап у життя підлітків (подобається їм це чи ні) дарує їм відчуття безпеки. Діти (особливо дівчатка) повинні знати, що вони можуть покластися на своїх батьків, особливо під час складних етапів перехідного підліткового періоду (тиск однолітків, перше кохання, вперше розбите серце…).

Тата повинні вчити своїх дітей бути хоробрими та креативними, щоб проходити крізь складні життєві ситуації, приймати свої відповідальні рішення, бути впевненими у своїх силах та здібностях. Практикуючи спільне батьківство, коли обидва з батьків беруть активну участь у житті дитини, ви ще й надаватимете приклад здорових стосунків, до яких у своєму дорослому житті прагнутиме і ваше чадо.

Підлітки надалі формують відносини з урахуванням прикладу, який подавали йому батьки. Відкрите спілкування з дитиною допоможе їй навчитися розуміти свої емоції та працювати з ними. Будучи залученим до життя тінейджера з самого його дитинства, тато сприятиме його здоровому емоційному та соціальному розвитку. Тож, татусі, грайте зі своїми дітьми, підтримуйте їх і беріть активну участь у їхньому житті!

Файли для завантаження

Цікавий матеріал для вас