Календар вагітності та розвитку дитини

Новонароджений по місяцях

Казки на ніч та їхня роль у вихованні дитини

Казки на ніч та їхня роль у вихованні дитини

Казка на ніч – традиція, яка передається з покоління в покоління вже багато століть. Коли ще, як не увечері, перед сном, найповніше відчувається вся сила магії нашого світу. А пізнати її краще допомагають саме ці невеличкі оповідання, сповнені чарів і водночас мудрих настанов та порад. Тож не варто нехтувати цим пречудовим ритуалом: окрім заспокоєння й швидкого засинання, він приносить значно більше користі – як дітям, так і вам, батьки!

Як оповідання перед сном впливають на розвиток дитини?

Фахівці стверджують, що читання казок сприяє розвитку в дитини тих областей мозку, які відповідальні за мовлення. Зокрема, саме читання перед сном вважається найбільш ефективним та корисним, адже в цей час тіло розслабляється, а мозок – активується. Отже, невелика «зарядка» буде неодмінно доречною! Читаючи дітям казки, ви забезпечуєте їх насиченим мовним середовищем. А це допоможе уникнути проблем з розвитком та мовленням. Так, діти у всьому наслідують батьків, і мова – не виняток. Твори художньої літератури поділяться з ними незамінним словниковим запасом, який в повсякденному житті навряд чи можна почути.

«Розмовляйте частіше з немовлятами та дітьми… Описуйте й пояснюйте їм, що вони роблять, продовжуйте думку, яку вони почали, для того, щоб стимулювати вивчення та засвоєння мови… Читання вважається більш вагомим вкладником у розвиток мовлення дитини, ніж ігри чи харчування…», – пояснює професор, педіатр та доктор медичних наук Хайді М. Фельдман.

Ніхто не заперечить і того факту, що читання на ніч забезпечує швидше засинання і, що важливо, – якісніший сон! Читання позбавляє стресу і тривоги, спочатку допомагає відірватись від зайвих думок, а потім – розслабитися. Казки на ніч стимулюють розвиток уяви: чим вона багатша, тим складніше буде дитині відчувати межу між батьківським голосом та барвистими картинками в голові, які все більше затягують у глибокий сон.

Насамкінець, читання тренує пам’ять і вміння зосереджувати увагу, адже перед дитиною стоїть завдання візуалізувати казковий світ у найменших деталях, а потім ще й підтримувати в ньому розвиток подій. Потрібно мати й терпіння – дочекатися, що ж буде в кінці?

Чого навчається дитина з казки?

У казковому світі все можливо: феї й дракони, принцеси й чудовиська, лицарі та злодії. Аналізуючи поведінку кожного персонажа, малюк відчуває, хто хороший, а хто поганий. Симпатія чи антипатія до героя залучає сильні почуття: гнів, розпач, захоплення, страх. Дитина будує межу між добром і злом, робить власні висновки, обирає для себе життєвий шлях.

Казки прищеплюють любов до всього живого, вміння співчувати, допомагати. Дитина мимоволі ставить себе на місце головного героя, переживає з ним смуток і радість, вчиться в нього долати труднощі та критично аналізувати ситуацію, будувати причинно-наслідкові зв’язки, розпізнавати обман. Казки можуть допомогти побороти страх – наприклад, деяких тварин чи комах. Прочитавши віршик про доброго дядька павука, ваша малеча хоч і буде насторожено ставитись до цієї істоти, але не вчинятиме істерику.

Як читання казкових історій на ніч допомагає зблизитися з дітьми?

Насправді читання казок на ніч – це навіть щось більше, ніж усе вищезгадане. Окрім заспокоєння і всебічного розвитку, воно дає вам дещо не менш важливе – будування хороших і довірливих стосунків. Дитина в молодшому віці дуже сильно прив’язана до батьків. Важливо не втратити цей емоційний зв’язок і в майбутньому, зокрема в непростий підлітковий період.

Важливо не забувати про, власне, пряме спілкування з дитиною. Так, після закінчення розповіді, можна почати невелику дискусію: розпитати малюка про його емоції й почуття, що його вразило, що засмутило. Нехай опише героїв казки, їхні вчинки, хай висловить свою думку щодо якихось подій. Вкрай важливо не тільки сприйняти, а й добре засвоїти ту науку, яка закладена автором.

«А може, включити їй мультик?»

Чимало батьків вважає, що різноманітні гаджети нашого покоління є чудовим інструментом для виховання. Один клік – і дитина захоплено дивиться мультик, не вередує. Та й взяти до прикладу ті ж самі казки – яка різниця хто читатиме історію? Тим більше якщо можна знайти аудіокниги з різними голосами й спецефектами. А різниця така: ваша присутність важлива дитині так само як і хороше оповідання. Проявляйте батьківську любов так, як цього прагне дитина. Електронний пристрій не зможе в потрібний момент щось пояснити їй чи уточнити.

Мультфільми не мають такого змістового наповнення, як казки. Це готова картинка, яка не залучає уяву – все подано, залишається тільки дивитись. До того ж, гаджети увечері впливають на психічний стан та якість сну. Не дивуйтесь, якщо ваша дитина прокинеться вранці втомленою й без енергії.

Підіб’ємо підсумки! Завдяки казкам діти набувають початкового життєвого досвіду, розвивають мислення, уяву та мовлення і, звичайно ж, будують важливий міцний зв’язок з батьками. Пам’ятайте, що казки на ніч мають бути легкими й спокійними для швидкого засинання.

Згадаймо слова великої людини Альберта Ейнштейна: «Якщо ви хочете, щоб ваші діти були розумними, читайте їм казки. Якщо ви хочете, щоб вони стали ще розумнішими, то читайте їм більше казок».

Файли для завантаження

Цікавий матеріал для вас