Кампанія “Це не трендовий відтінок, а колір води українських річок” покликана показати, як річки змінюють свої звичні барви, а природа стає ще однією жертвою війни. Активісти прагнуть привернути увагу міжнародної спільноти до екологічних викликів в Україні та нагадати про право кожної дитини на здорове довкілля.
Для ініціативи обрали колірну палітру: бордовий, сталево-сірий, болотяний, жовтий та вугільно-чорний. Їх дібрали на основі фото українських річок, які потерпають від екологічної шкоди, спричиненої війною, зміною клімату та забрудненням довкілля.
«Ми завжди чуємо, що молодь — це майбутнє, але прошу вас не забувати, що ми також теперішнє», — сказав під час презентації Владислав Левчук, представник Молодіжної ради ЮНІСЕФ в Україні.
Саме у бордовій футболці, що символізує колір води в річці Інгулець біля Кривого Рогу, виступав Влад. Річка “почервоніла” після ракетного удару по греблі Карачунівського водосховища.
Ще одна спікерка заходу Анна Гусениця, що також представляє Молодіжну раду, була у сірій футболці — того ж кольору, якого набула вода у Дніпрі в районі Запоріжжя після підриву Каховської ГЕС.
«Кожного дня, коли ми стаємо свідками проблеми з водною безпекою, ми втрачаємо щось більше, ніж чисту воду. Ми втрачаємо майбутнє», — каже Анна.
Молодь також провела відкриту дискусію з Міністеркою захисту довкілля та природних ресурсів України Світланою Гринчук і заступницею Міністерки Вікторією Киреєвою. Обговорили нинішні екологічні загрози в Україні, зелене відновлення та участь молоді у формуванні кліматичної політики.
Наслідки зміни клімату, що поглиблюються через війну, особливо відчутні для водних екосистем, людей та громад. Вони спричиняють дефіцит води, забруднення та погіршення стану довкілля. Система водопостачання та водовідведення України, яка і до війни перебувала в критичному стані, опинилася на межі колапсу: в Україні зруйновано понад 1 000 км водопровідних мереж. У 2024 році приблизно 9,6 мільйона українців залишаються без надійного доступу до безпечної води.
Креативна кампанія ЮНІСЕФ та Міндовкілля розроблена у співпраці з комунікаційною агенцією pedan buro на підтримку участі української молоді у цьогорічній кліматичній конференції.