Календар вагітності та розвитку дитини

Новонароджений по місяцях

Вітамін D для дітей: коли він справді необхідний? (частина 1)

Вітамін D для дітей: коли він справді необхідний? (частина 1)
 

Багато батьків задаються питанням про те, скільки вітаміну D потрібно їхнім дітлахам, чи вистачає малюкові вітаміну, і чи потрібно приймати його додатково. У цій статті ми постараємося відповісти на всі питання про вітамін Д для дітей.

Рівень вітаміну D можна легко виміряти за допомогою аналізу крові – він покаже, чи є дефіцит вітаміну у дитини, і дозволить лікарю визначити необхідність споживання додатково біодобавок із вмістом вітаміну D.

Що таке вітамін D?

Вітамін D, або сонячний вітамін – це жиророзчинна сполука, необхідна для правильного функціонування всього організму. Більшу його частину – 80% – ми отримуємо від впливу сонця на шкіру, решту 20% наш організм має отримувати з їжею.

Та незважаючи на всю його важливість, вітаміну Д часто не вистачає в організмі. І в цьому випадку важливо якнайшвидше заповнити його недолік.

Для чого потрібен вітамін Д дітям?

Вітамін D критично важливий для здорового росту та розвитку дітей та немовлят. Він дозволяє запобігти розвитку багатьох захворювань, таких як: рахіт, респіраторні інфекції (ГРВІ), алергії, астма, ожиріння, псоріаз, діабет (І та ІІ типу), гіпертонія, дисліпідемія.

Більше того, від вітаміну Д багато в чому залежить здоров'я кісток та зубів, імунітет, нервово-м'язова та серцево-судинна функції, зростання клітин та здоров'я легень. Також він запобігає виникненню метаболічного синдрому та протидіє ожирінню, зростанню рівня холестерину та розвитку діабету.

Як Вітамін Д впливає на кістки?

Надходження вітаміну D у достатній кількості життєво важливе для здорового розвитку дитини, а особливо для здоров'я кісток. З його допомогою організм засвоює кальцій, необхідний підтримки здоров'я кісток.

Нестача вітаміну D може призвести до розвитку у дитини рахіту – захворювання кісток, яке часто призводить до їхньої деформації і затримки росту. Тому дітям, схильним до дефіциту вітаміну D, дуже важливо приймати його у вигляді добавок до раціону – так ви зможете значно знизити ризик розвитку рахіту, захистити кістки та сприяти здоровому розвитку малюка.

Як вітамін Д впливає на імунітет?

В останні роки особлива увага приділяється властивостям вітаміну D, не пов'язаним зі скелетом – таким, наприклад, як його роль для імунної системи. Зокрема, вважається, що вітамін D впливає як на вроджений, так і на набутий імунітет. Більше того, фахівці вважають, що він може бути корисним у профілактиці та лікуванні аутоімунних захворювань (діабет I типу, ревматоїдний артрит, псоріаз, тиреоїдит Хашимото і т. д.)

Вітамін Д при астмі

Астма – захворювання, від якого страждають багато дітей по всьому світу. Воно значно погіршує якість життя, проте багато вчених вважають, що вітамін D може полегшити симптоми астми та її лікування.

Численні дослідження підтвердили взаємозв'язок між дефіцитом вітаміну D та збільшенням ризику розвитку астми. Зокрема, нестача вітаміну D найчастіше зустрічається у дітей-астматиків. Більше того, сучасні експерти вважають, що вітамін D у вигляді добавки до раціону допомагає запобігти розвитку астми та полегшити її симптоми у дітей та дорослих.

Звичайно ж, є й дослідження, які не показали суттєвої користі вітаміну D для дітей з астмою та дефіцитом даного вітаміну.

Вітамін Д та респіраторні інфекції

Численні дослідження також показали користь вітаміну D для профілактики та полегшення симптомів, пов'язаних із вірусними інфекціями верхніх дихальних шляхів – як у дорослих, так і у дітей.

Недавні ж дослідження свідчать, що оптимальне дозування вітаміну D для дітей дошкільного віку (400 МО або 10 мкг) настільки ж ефективне, як і збільшені дози. Тобто немає сенсу приймати вітамін D більше, ніж це необхідно.

Вітамін Д при аутизмі

Також значний взаємозв'язок виявлено між низьким рівнем вітаміну D у крові та розвитком аутизму у дітей. До того ж, споживання вітаміну D у вигляді добавок до раціону та поповнення його дефіциту до нормального рівня, ймовірно, сприяє покращенню супутніх симптомів (як неуважність).

Як вітамін Д впливає психіку?

Сьогодні все більш активно вивчається роль вітаміну D у ментальному здоров'ї дітей та підлітків. Зокрема його дефіцит пов'язують з розвитком конкретних психологічних проблем, таких як депресія.

Файли для завантаження

Цікавий матеріал для вас