Календар вагітності та розвитку дитини

Новонароджений по місяцях

Вітамін D для дітей: коли він справді необхідний? (частина 2)

Вітамін D для дітей: коли він справді необхідний? (частина 2)
 

Джерела вітаміну Д для дітей

Вітамін D міститься в різних продуктах, але найбільш багаті ним якраз ті, які дітки не дуже полюбляють. Наприклад, це: жирна риба (лосось, сардини, макрель, оселедець, тунець), олія печінки тріски, яйця (жовтки), гриби шиїтаке, печінка.

Щоб вирішити цю проблему та покрити щоденну потребу дитини у вітаміні D, у багатьох країнах певні продукти додатково збагачуються ним. Серед них: молоко, йогурт, каші, масла та маргарини, соки. Відмітку про те, що продукт збагачений вітаміном Д, ви побачите на упаковці.

Як часто дітям не вистачає вітаміну D?

Дуже велика частина населення світу страждає від нестачі вітаміну Д. Ця проблема стосується жінок і чоловіків будь-якого віку, у тому числі дітей/немовлят. Дослідження показали, що близько 4 осіб із 10 (тобто 40%) мають дефіцит вітаміну Д серед дорослих та 15-20% – серед дітей та підлітків.

Сприяти нестачі вітаміну D можуть різні фактори – один чи декілька. Найбільш поширені – недостатнє перебування на сонці та споживання вітаміну з їжею, а також підвищена потреба у ньому у зв'язку з певними захворюваннями. І тим, кому вітаміну Д не вистачає, рекомендується приймати його у вигляді харчової добавки.

У деяких випадках у дітей ймовірність дефіциту вітаміну Д може бути дуже високою, що потребує особливої уваги. Серйозно варто поставитися до цього питання батькам, у яких діти:

- мають темний відтінок шкіри;

- живуть у місцевості з малою кількістю сонячного світла;

- страждають від захворювань, що ведуть до поганої засвоюваності вітаміну (хвороба Крона, целіакія, муковісцидоз та ін.);

- приймають певні ліки (наприклад, протиепілептичні препарати);

- страждають від ожиріння чи зайвої ваги;

- носять переважно закритий одяг;

- живуть у сім'ях, які дотримуються вегетаріанства;

- страждають від хронічної печінкової чи ниркової недостатності.

Скільки вітаміну Д давати дітям

Згідно з сучасними рекомендаціями, немовлятам до 12 місяців необхідно 400 МО/10 мкг вітаміну D на добу, а дітям від року – 600 МО/15 мкг. Ці дозування рекомендується покривати за допомогою біодобавок, коли є ризик недоотримання вітаміну Д на повсякденній основі природним чином.

Тим не менш, рекомендована доза може змінюватись від дитини до дитини – це рішення завжди повинен приймати педіатр. Адже у кожної дитини свій рівень вітаміну Д, який отримується природним чином, і свої потреби в ньому.

Вітамін D у вигляді біодобавок для дітей

Біодобавки з вітаміном Д представлені в різних формах та дозуваннях, щоб кожен підібрати найбільш зручний варіант для себе. У сучасних аптеках ви можете зустріти капсули, спреї, жувальні цукерки, гелі та таблетки.

Для найменших препарати вітаміну Д, як правило, містять дозу в 400 МО і доступні у вигляді крапель або спрею. З 3-річного віку дітки можуть приймати вітамін D і у вигляді капсул, таблеток чи жувальних цукерок, які особливо подобаються малечі за приємний смак. Для більшості дітей добова доза вітаміну Д визначається в межах 400-600 МО.

Як сонце впливає вироблення вітаміну Д?

Більшість людей знає про важливу роль сонця у синтезі вітаміну D. І, тим не менш, багато хто ігнорує це, постійно користуючись сонцезахисними кремами.

З одного боку, ми регулярно чуємо про важливість сонцезахисного крему, яким рекомендується користуватися цілий рік, щоб захистити шкіру від шкідливого впливу ультрафіолету (таких як меланома або передчасне старіння). З іншого виходить, що наносячи санскрін на всі відкриті ділянки шкіри, ми недоотримуємо вітамін Д. Як бути?

Візьміть за правило проводити на сонці 15 хвилин на день без сонцезахисного крему – це не зашкодить шкірі, але цього буде достатньо для отримання добової норми вітаміну Д. Потім наносіть санскрін як завжди і захищайте шкіру.

Як довго дітям потрібно приймати вітамін D?

Побічні реакції від передозування вітаміном Д зустрічаються рідко, але в деяких дітей через певні проблеми зі здоров'ям може спостерігатися дуже високий рівень сонячного вітаміну. Якщо щоденна кількість вітаміну Д залишається у межах норми, про яку ми говорили раніше, проблем не буде. Якщо ж щоденна доза підвищується до 1000-4000 МО, необхідно здати аналіз крові, оскільки настільки високий його рівень загрожує гіперкальцемією.

Потрібний період прийому вітаміну D визначає педіатр. Але батькам все ж таки варто знати ознаки передозування ним:

- анорексія;
- втрата ваги;
- блювота;
- біль в животі;
- закреп.

На завершення можна сказати, що роль вітаміну D дуже важлива для здорового зростання та розвитку дитини. Саме тому так важливо не допустити його дефіциту і приймати його у вигляді добавки до раціону, якщо ви не впевнені, що ваша малеча отримує сонячний вітамін у необхідній кількості.

Попередня частина статті

Файли для завантаження

Цікавий матеріал для вас