Календар вагітності та розвитку дитини

Новонароджений по місяцях

BLW-прикорм: коли і як починати

BLW-прикорм: коли і як починати
 

Baby-led weaning: в якому віці починати самоприкорм

Експерти, включаючи Американську Академію Педіатрії (ААП), рекомендують починати прикорм у віці 6 місяців. У цьому віці більшість малюків вже вміють сидіти та хапати/тримати предмети. Також до цього часу у дітей проходить рефлекс виштовхування язика (який змушує їх виштовхувати сторонні речовини з рота), а в їхньому кишечнику вже виробляються необхідні травні ферменти для засвоєння твердої їжі.

І хоч BLW-прикорм стрімко набирає популярності і має свої переваги, він відрізняється від класичного способу введення прикорму, при якому батьки годують малюка пюре з ложечки.

! При цьому важливо розуміти, що педіатри, у тому числі й ААП, рекомендують саме класичний прикорм.

! Якщо ви не впевнені, чи підходить прикорм BLW вашому малюкові, обговоріть це з педіатром.


*Хоч більшості малюків підходить самоприкорм, деяким крихіткам він все ж таки протипоказаний: наприклад, малюкам з особливими потребами або тим, хто ще не навчився самостійно брати та жувати їжу.

А потім спробуйте і подивіться на свого малюка – деякі із задоволенням куштують шматочки "пальчикової їжі", тоді як іншим це не подобається.

Як розпочати прикорм BLW?

Ви можете сумніватися в тому, що малюк може сам брати і їсти шматочки їжі, але ви напевно здивуєтеся його здатності жувати. Якщо ви вирішили вводити прикорм дитині за принципом BLW, вам слід дотримуватися його базових принципів:

Продовжуйте годувати грудьми або сумішшю. Не порушуйте частоту годувань, тому що в перший рік життя більшість поживних речовин малюк все ж таки отримуватиме з молока або суміші.

Їжа має бути м'якою. Що б не було в меню малюка, вся пальчикова їжа повинна бути настільки м'якою, щоб ви могли роздавити її двома пальцями (або швидко розчинною). У цьому випадку немовля зможе прожувати її і ковтнути. У жодному разі не пропонуйте крихітці тверду або хрумку їжу, як шматочки моркви або яблука.

Готуйте їжу відповідно до віку дитини. Наприклад, для 6-місячних немовлят їжу потрібно нарізати товстими смужками, щоб малюк міг тримати її і жувати. Як тільки у дитини розвинеться пінцетний захват (як правило, ближче до 9 місяців), їжу можна буде нарізати на маленькі шматочки, які можна взяти пальчиками.

Їжте разом. Їжа – це соціальна активність, тому нехай малюк дивиться на те, як ви їсте, і намагається наслідувати вас. Крихітка хоче шматочок авокадо або банана, яким ви перекушуєте? – Поділіться з дитиною, якщо йдеться про продукт, який ви вже ввели.

Пропонуйте різноманітну їжу. З часом, по можливості, вводьте в меню малюка різноманітні продукти. Сервіруючи, також надавайте вибір – так малюк буде їсти охочіше (а ще це зменшить ризик того, що дитина в майбутньому буде перебірливою в їжі). Сервіруйте їжу різних кольорів і текстур, а також переконайтеся в тому, що хоча б один із запропонованих малюку продуктів багатий на залізо.

BLW-прикорм: техніка безпеки

Цілком природно переживати, що дитина вдавиться, якщо ви пропонуєте немовляті їжу шматочками. Але якщо ви пропонуєте безпечну пальчикову їжу, то повірте, ясна малюка цілком здатні її прожувати.

Тим не менш, важливо знати ознаки того, що дитина подавилася (ознаки удушення), вміти відрізнити удушення від блювотного рефлексу і розуміти, як допомогти малюкові у разі, якщо їжа все ж таки застрягла у нього в горлі.

Багато молодих батьків плутають удушення з блювотним рефлексом, який виштовхує шматочок їжі з горла. По суті, блювотний рефлекс – це здорова та безпечна реакція на шматочок, який зайшов «надто далеко». Він вирішує проблему удушення, запобігаючи її, і в цей момент вам краще залишатися спокійними і просто не заважати. У міру знайомства з дорослою їжею таких випадків ставатиме дедалі менше.

Враховуючи все сказане вище, ви повинні навчитися відрізняти блювотний рефлекс від удушення (коли дитина давиться), щоб діяти відповідно:

При блювотному рефлексі малюк трохи кашляє і видає не гучні звуки;

Вдавившись, дитина виглядатиме дуже наляканою, вона не зможе дихати і видавати звуки, може задихатися і хрипіти. Також малюк може панікувати, синіти та хапатися за горло.

BLW-прикорм безпечний для малюка, поки ви пропонуєте йому безпечну пальчикову їжу і дотримуєтеся простої техніки безпеки, продиктованої здоровим глуздом:

Не пропонуйте дитині їжу, якою вона може вдавитися. До неї належать: горіхи, цілий виноград, вишня та черешня, помідори чері; сирі овочі; шматочки сирого яблука; сухофрукти у сирому вигляді; сосиски, великі шматочки м'яса чи сиру, риба з кістками; поп-корн та будь-які хрумкі снеки (чіпси, брецелі, гранола тощо).

Малюк завжди повинен їсти під наглядом – не залишайте його без нагляду, коли він їсть.

Їсти малюк повинен сидячи у своєму стільчику у вертикальному положенні. Не можна давати дитині їжу, поки вона повзає, грає, перебуває в положенні лежачи або напівлежачи; а також ніколи не давайте їжу дитині в колясці чи машині.

Уважно стежте за алергічними реакціями. Прикорм за принципом BLW не передбачає відмову від певних продуктів, щоб уникнути алергії. Навпаки, сучасні експерти вважають, що чим різноманітнішу їжу ви пропонуєте малюкові, тим більша ймовірність, що його організм «прийме» більшу кількість продуктів. Однак ви все одно повинні вводити нові продукти помалу та уважно відстежувати реакцію дитячого організму. Тому вам слід вивчити ознаки харчової алергії та консультуватися з педіатром щодо введення поширених алергенів (яйця, арахіс, морепродукти тощо) у меню крихітки.

Поясніть принципи BLW-прикорму всім, хто доглядає за вашою дитиною. Важливо, щоб усі, хто проводить час із малюком і доглядає за ним, дотримувалися тих самих правил безпеки в самоприкормі.

Також вам вкрай рекомендується: пройти курс першої допомоги немовлятам (втім, як і кожним батькам).

Попередня частина статті

Файли для завантаження

Цікавий матеріал для вас