Календар вагітності та розвитку дитини

Новонароджений по місяцях

Алергія при вагітності (частина друга)

Алергія під час вагітності

Що ж робити майбутній мамі, якщо у неї виявилися ознаки алергічного захворювання? Спочатку, необхідно встановити, чи дійсно це алергія. Треба розуміти, що у вагітної не всякий нежить і висип алергічні, і не всяка задишка є проявом астми. Ймовірність причетності алергії до виникнення цих станів зростає, якщо діагноз алергічного захворювання був поставлений ще до вагітності.

Якщо все-таки виявлені симптоми є проявом алергічного риніту, дерматиту або бронхіальної астми, тоді лікуватися від цих захворювань можна і потрібно, з поправкою на вагітність. Звичайно ж, поряд зі спостереженням у лікаря акушера-гінеколога, необхідна консультація алерголога, який допоможе підібрати безпечні для вагітної протиалергічні препарати і дасть рекомендації, як уникнути контакту з передбачуваним алергеном.

Правильна поведінка вагітної, яка страждає алергією, і спостереження за нею лікаря, своєчасне призначення лікування має важливе значення не тільки для матері, але і для майбутньої дитини. Так, загострення бронхіальної астми у матері при відсутності контролю над захворюванням неминуче супроводжуються кисневим голодуванням - гіпоксією малюка, що може призвести до низької масі дитини при народженні або передчасних пологів.

Інший важливий аспект проблеми алергічних захворювань - це їх передача малюкові у спадок. Причому частіше алергія передається по материнській лінії і рідко - по лінії батька. Статистика тут така. При наявності алергічних захворювань у 2-х батьків ризик захворіти на алергію у майбутньої дитини становить 60-80%, у одного з батьків - 50%. Ризик розвитку алергічного захворювання у дітей від здорових батьків може досягати 10-20 відсотків.



В останні роки були отримані дивовижні дані про те, що імунна система дитини ніби налаштована до розвитку алергії. Наполовину (на батьківську) чужорідна для материнського організму дитина, для того, щоб не бути відірваним, стимулює розвиток частини своїх лімфоцитів - головних кліток імунної системи - в напрямку, сприятливому для алергії. Особливо це зрушення виражається у дітей батьків-алергіків.

Крім цього, було показано, що у спадок може передаватися не тільки схильність до алергії взагалі, як вважали раніше, а й підвищена чутливість до певного спектру алергенів. Наприклад, при алергії до пилку рослин у матері, поліноз буде і у малюка. Це факт стосується й інших алергенів.

Що ж реально можуть зробити батьки ще до народження дитини, щоб знизити ймовірність розвитку алергічного захворювання у дитини?

До заходів профілактики алергічних захворювань у дітей належать наступні:

Обмеження або у важких випадках виключення високо алергенність продуктів з раціону майбутньої мами. Шлунково-кишковий тракт - головні вхідні ворота для алергенів, проникаючих до дитини. Формування сенсибілізації, або підвищеної чутливості, відбувається при певній мірі зрілості імунної системи малюка, яка досягається приблизно до 22 тижня внутрішньоутробного розвитку. Отже, саме з цього часу обмеження алергенів в їжі виправдане.

За матеріалами malush.dp.ua

Попередня частина

Файли для завантаження

Цікавий матеріал для вас