Календар вагітності та розвитку дитини

Новонароджений по місяцях

Пацієнт проти лікаря. Як виграти бій за своє здоров’я.

Людмила Солоп

Найбеззахисніший споживач - це пацієнт. Йому боляче, йому треба терміново, у нього майже немає вибору. Про те, як у такій складній ситуації захиститися від свавілля лікарів, розповіла Людмила Солоп, керівник юридичного відділу Всеукраїнської ради із захисту прав і безпеки пацієнтів .
Що робити:

  • якщо в київській поліклініці відмовляють у допомозі через відсутність київської реєстрації?
  • якщо випала недавно поставлена пломба?

  • якщо лікарі примушують до покупки ліків?
  • якщо бригада швидкої допомоги вимагає гроші?

    З якої причини в Києві найчастіше конфліктують лікарі з пацієнтами?

    Для Києва найглобальнішою проблемою є питання прописки. У місті живе, працює і вчиться неймовірна кількість іногородніх людей. Рано чи пізно у них виникає необхідність отримати медичну допомогу. На швидкій-то вас відвезуть – інакше лікарям загрожує кримінальна відповідальність. Інша справа, якщо доводиться звернутися в найближчу поліклініку. Згідно 38-ій статті «Основ законодавства про охорону здоров´я», кожен громадянин має право вільного вибору лікаря і лікарського закладу. Але нерідкі ситуації, коли у людини, що прийшла в поліклініку, просять показати паспорт, а за відсутності київської реєстрації говорять: «До побачення, їдьте туди, звідки приїхали».
    Як поступати у такому разі?
    Треба письмово звернутися до керівництва установи і обов´язково зареєструвати цю заяву у приймальній головного лікаря або реєстратурі. Адресуйте його головному лікареві, його заступникові з надання медичної допомоги населенню або завідувачеві відділення. Вам не потрібні особливі юридичні знання. Повинна бути шапка з вказівкою, кому адресується заява. Якщо не знаєте прізвища, вкажіть посаду. Від кого - ім´я, прізвище, по батькові цілком – це принципово. Адреса мешкання повністю. Можна вказати контактний телефон. І, головне, вимога: «прошу надати мені такі-то медичні послуги у зв´язку з тим, що я постійно проживаю в цьому районі». Згідно наший практиці, при письмовій подачі заяви питання вирішувалося протягом доби, максимум.

    Клієнтам, які планують тривалий час проживати в даному районі, ми рекомендуємо формулювання «прошу поставити мене на облік і надавати медичну допомогу згідно моїм наступним зверненням». Відповідно, в поліклініці повинні завести картку.

    Яка головна проблема для корінних киян?

    Це якість медичної допомоги. Пов´язано це, перш за все, з відсутністю механізму притягання до відповідальності винного медичного персоналу. Давайте про конкретику. Найпоширеніший вид медичної допомоги – стоматологія. Найпоширеніша проблема – погано поставлена пломба (або пломба, що швидко випала).

    Якщо клініка не надала вам яких-небудь гарантій на повторну безкоштовну допомогу у разі виникнення таких проблем, зверніться до "Критеріїв медико-економічної оцінки надання стоматологічної допомоги", де вказані середні терміни гарантії на стандартні послуги. Негайно повідомите про будь-які проблеми лікаря. Якщо клініка хороша, то лікар постарається щонайшвидше її виправити.

    У разі конфлікту, зазвичай, все зводиться до експертизи у незалежного фахівця. І тут багато що залежатиме від вашого бажання йти до кінця і здатності цього фахівця знайти. Стоматологічне середовище дуже закрите. Ми зазвичай радимося у явних конкурентів. Але останнім часом і вони почали відмовлятися, побоюючись, що завтра подібний висновок напишуть проти них.

    На які безкоштовні медичні послуги ми маємо право?

    Серед платних послуг уряд визначив: аборти, стоматологію, проф. огляди, додаткові побутові умови в стаціонарі. Усе останнє повинне залишитися безкоштовним, перш за все - швидка допомога. Реальна ж якість лікування прямо пропорційна грошам, які ви покладете в кишеню лікаря або, що рідше, його принципам. Крім того, у Києві дуже поширена практика примушення до покупки медикаментів, які особисто вам не потрібні взагалі або не потрібні в такій кількості.

    Як поступити, якщо немає можливості купити медикаменти?

    Пишіть заяву: «Я, такий-то, не маю можливості придбати медикаменти, які від мене вимагають. Прошу надати мені медичну допомогу, забезпечену статтею 49 Конституції України згідно моєму діагнозу». Повірте, за наявності офіційно зареєстрованого документа що-небудь зробити з вами в місті Києві складно. Адже будь-яка скарга обов´язково буде розглянута першою ж перевіркою з Мінохоронздоров´я, міського або районного відділу з охорони здоров´я.

    Що робити, якщо викликана бригада швидкої допомоги вимагає гроші? Це частий випадок.

    Нехитрий хід, який ще ніколи не підводив, - пригрозіть викликати міліцію, щоб та нагадала лікарям про їх обов´язки. Ненадання медичній допомоги – це кримінальна відповідальність. Я не знаю випадків, коли подібна загроза не спрацювала б.

    Чи є у вас універсальна рада на ті випадки, які ми не згадали? Ми говоримо всім клієнтам – збирайте документи. Якщо виникнуть проблеми, письмові свідоцтва допоможуть вирішити питання в судовому або досудовому порядку. Робіть ксерокопію медичної картки, робіть ксерокопію історії хвороби. Цікавтеся у лікаря, що з вами відбувається. Ваше здоров´я для вас – це те, без чого ви жити не зможете. Ваше здоров´я для лікаря – це всього лише робота.

    Всеукраїнська рада із захисту прав і безпеки пацієнтів займається вирішенням конфліктів, пов´язаних з наданням медичних послуг. Фахівці організації дають письмові й усні консультації, готують процесуальні документи. У складних випадках обговорюється можливість представлення інтересів пацієнта в прокуратурі і суді.

    8-044-235-65-87, 599-75-12, 248-79-58
    info@medpravo.org, info@tb.org.ua
  • Файли для завантаження

    Цікавий матеріал для вас

    Схожі статті

    |

    Брекети в Києві: як обрати систему і чому це важливо для здоров’я усмішки

    Брекети — це ефективний шлях до красивої і здорової посмішки. У клініці DentalKids створені всі умови для безпечного та комфортного лікування дітей. Зверніться до нас, щоб дізнатися більше та отримати індивідуальний план ортодонтичного лікування.

    Йога для вагітних: що потрібно знати новачкам?

    Йога – це тренування, спрямоване на баланс між тілом, духом і диханням. Вона включає в себе фізичні вправи, вправи на дихання, релаксацію і медитацію. Є кілька видів йоги для різного рівня підготовки. Безпечна вона і під час вагітності (правда, з деякими обмеженнями) і допоможе залишатися у формі, тренувати силу і гнучкість м'язів.

    Коли варто звернутися до педіатра якщо у вашої дитина підвищена температура

    Підвищення температури тіла – природна захисна реакція організму на інфекцію. Коли дитина хворіє, імунна система активується і починає боротьбу з патогенами. У процесі цієї боротьби виділяються речовини, які підвищують температуру тіла. Важливо розуміти, що лихоманка сама по собі не є хворобою, а лише симптомом. Якщо у вашої дитини з'явилася висока температура, необхідно проконсультуватися з фахівцем. Кваліфікований педіатр Київ з клініки Pulse, зможе визначити причину лихоманки та призначити відповідне лікування.

    Промінь Життя – Пансіонат для літніх людей у Хмельницькому

    У літньому віці кожна людина потребує уваги, догляду та турботи. Пансіонат для літніх людей "Промінь Життя" у Хмельницькому пропонує безпечне, комфортне та тепле середовище, де люди похилого віку отримують кваліфіковану допомогу, медичний догляд та соціальну підтримку - promin-zhittya.km.ua.