Календар вагітності та розвитку дитини

Новонароджений по місяцях

Як молодій мамі встигати все: ази тайм-менеджменту

Як молодій мамі встигати все: ази тайм-менеджменту
 

Часто новоспечені матусі скаржаться на те, що вони нічого не встигають. Догляд за малюком забирає купу сил, інколи навіть не вистачає часу поїсти, не те, щоби займатися домашніми справами, чи, тим паче, собою. Жінки впадають у розпач, відчувають роздратування, втому, потім підкрадається депресія… Як уникнути помилки багатьох і не загрузнути в домашніх клопотах? Як навчитися управляти своїм часом?Тайм-менеджмент – система, яка допомагає грамотно організувати свій день, таким чином, щоби у ньому були не лише робота і домашні справи, а й години для себе, для улюбленого хобі, - тобто для справ, які нас наповнюють енергією. Автором даної методики стала звичайна американська домогосподарка, яка помітила, що її життя перетворюється на сіру рутину і вирішила з цим боротися: вона розробила прості правила, які допомогли їй легко і ефективно вести хатні справи, займатися дітьми та встигати при цьому доглядати за собою, спілкуватися з друзями, відпочивати.

Отже, які основні поради, щодо грамотної організації дня, експерти з тайм-менеджменту дають молодим матусям-домогосподаркам?

Переорганізуйте своє життя!

• Плануйте свій день, тиждень, місяць…
Так-так, здавалось би банальна порада, але, насправді, практично ніхто їй не слідує. Ми живемо спонтанно: якось воно буде, піде само-собою. От воно і йде, але не туди, куди нам потрібно. Ми намагаємось зробити все і одразу – як результат не робимо до ладу нічого…Спробуйте спланувати свій тиждень, зробіть це на папері: наприклад, у вигляді схематичного графіку, списку із пунктами чи ін. Це займе 10 хвилин вашого дорогоцінного часу, проте допоможе зекономити цілі години в майбутньому. На один день заплануйте, наприклад, прибирання на кухні, на інший – похід в супермаркет за продуктами (меню, до речі, теж зручно планувати на тиждень, тоді вам не потрібно буде кожного дня бігати у магазин і простоювати у чергах, витрачаючи багато часу – можна скуповуватись один раз на цілий тиждень). Ви маєте виділити одну основну справу, якою займатиметесь саме сьогодні (окрім багатьох поточних, щоденних справ),наприклад - миття вікон.

І ще, важливий нюанс: якщо такий розпорядок висітиме, наприклад, в кухні на холодильнику, тобто буде на виду в інших членів сім’ї – більше шансів, що вони почнуть цінувати вашу роботу, захочуть допомогти, адже бачитимуть, скільки планів і справ у вас на тиждень. Чоловік вже задумається перед тим, як видати звичну фразу: «Ти ж весь день вдома? Чому ти втомилася?».

Поділіть свій день на кілька секторів. Ви маєте бачити картину свого дня у вигляді схеми – тоді легше орієнтуватися в ньому.

Отже, доба має 24 години:

 виділіть 7-8 годин на сон (це дуже важливо!);

 2-3 години на повсякденні справи, такі, як чищення зубів і вмивання, прийом душ чи ванни, прийом їжі, одягання, переміщення по місту і т. ін.;

 десь 4 години виділіть на виконання, власне, тієї основної справи, яку ви зробили пріоритетною на сьогодні (в нашому прикладі – миття вікон);

 ще 4-4,5 години у вас займуть поточні справи, які супроводжують нас щодня (наприклад, приготування їжі) і ті, які виникають самі-собою – непередбачувані;  на останок, виділіть час на себе, яким не можна нехтувати (2-3 години в день): манікюр, маска, улюблена книга, спортзал, в’язання, спілкування з подругами… Жінці просто необхідно займатися собою – це наповнює нас, додає внутрішніх сил до життя, надихає. І не потрібно розцінювати догляд за собою, як інвестицію лиш в себе – насправді, займаючись собою, ви інвестуєте в сім’ю, в чоловіка, подумайте про це…

Такий графік, звісно, підійде матусі, яка знаходиться в декретній відпустці, якщо ж ви ходите на роботу – ваш графік виглядатиме інакше, але важливо не це, - важливо те, що ви знаєте, бодай схематично, що чекає на вас сьогодні, які справи потрібно виконати – тобто ви контролюєте ситуацію, управляєте своїм часом.

Розділіть обов’язки. Часто жінки скаржаться, що інші члени сім’ї не беруть ніякої участі в домашніх справах і все звалюється на їхні плечі. Хоча, в процесі спілкування, виявляється, що вони самі не дають змоги чоловіку і дітям щось робити, вважаючи, що самі все зроблять якісніше і швидше. Замість того, щоби дати малюку шанс самостійно застелити своє ліжко, прибрати іграшки – все роблять за нього, плюс годують та чистять йому зуби, адже так швидше! Окрім того, що в результаті жінка вимотана і не встигає займатися своїми справами (адже виконує за когось його роботу) – ще й здійснює велику помилку у вихованні чада. Те саме із чоловіком – «я ретельніше помию посуд», «я куплю всі необхідні продукти», «сама оплачу рахунки, а то ще щось напартачить»… Ось і отримуєте купу додаткових справ та ще й безпорадного чоловіка як бонус (ви самі його таким зробили!).

Звісно, буде важко ввести це нове правило, якщо до того ретельно оберігали своїх рідних від виконання домашніх справ (бо ж ви самі все зробите краще!). Але починати потрібно - поступово і плавно. Проведіть домашні збори, поясніть рідним, як ви втомлюєтесь, тому потребуєте їхньої підтримки і допомоги. Чоловіки, зокрема, люблять чіткість і конкретність, отже, розраховувати, що коханий сам здогадається, звісно, можна, але краще дати йому конкретне завдання (наприклад, список з продуктами) і якщо навіть він виконає його не досконало (не так, як ви) – не наголошувати на цьому, а подякувати (і дати наступне ;) ).

Поділіть свій дім на зони, нехай за кожну відповідає хтось із членів сім’ї (актуально, якщо родина велика). Введіть правило: кожен миє свою чашку (тарілку, виделку...) після прийому їжі, інакше він не матиме з чого їсти під час наступного обіду. Існує багато способів підключити близьких до щоденної роботи по дому - варто лише захотіти.

Не відкладайте все на потім. Це правило стосується багатьох сфер нашого життя, зокрема й прибирання в домі, яке ми часто залишаємо на вихідні: весь тиждень живемо в безладі, а суботу й неділю проводимо із пилососом в руках. Кожного дня ви можете прибирати в одній кімнаті, крім того, навчитися (і навчити своїх рідних) прибирати за собою по ходу виконання якоїсь роботи (тобто, коли насмітили, розкинули речі …). Тоді на вихідних ви буквально довершите прибирання, яким займалися протягом тижня, а не занурюватиметесь у тривале і ґрунтовне прибирання всього дому з головою.

Важливо навчитися планувати наступний день з вечора попереднього: злагодити одяг, складати сумку, підготувати продукти для сніданку – це зекономить багато ранкового часу, якого завжди не вистачає. Крім того, така звичка позитивно відіб’ється на вашому емоційному стані, адже часто буває - ми не можемо спокійно заснути, бо в голові купа думок: тільки б не забути те, інше, і ще інше… А так, ви знаєте, що у вас все під контролем, всі речі під рукою і ви легко впораєтесь з вашими вранішніми обов’язками.

Що «з’їдає» ваш час? У кожного з нас є шкідливі звички, які псують нам життя, адже вони інколи просто поглинають наші дні: беззмістовні теревені по телефону, соціальні мережі, перегляд безглуздих ток-шоу чи серіалів… Так, ми не мусимо відмовлятися від всього цього, адже інколи маємо потребу просто відволіктись. Але тут є прихована загроза – захопитися. Виходить приблизно така ситуація: у нас обмаль часу, ми нічого не встигаємо, засмучуємось з цього приводу, як результат – не робимо і того, що могли б встигнути, - бо загрузаємо у своїх шкідливих звичках. Навчіться говорити ні – собі та іншим. Ваш час – дуже дорогоцінний, ви вже не зможете його повернути. Пам’ятайте про це і поважайте себе!

Автор: Марта Павлюк

Файли для завантаження

Цікавий матеріал для вас