Календар вагітності та розвитку дитини

Новонароджений по місяцях

Малювання для найменших (частина перша)

Малювання

Малювання для дво - трирічних малят - це гра, вираження думок, творення, яке вони можуть створити самі (а такий малюк ще не багато чого може створити своїми руками). З іншого боку, малювання розвиває дрібну моторику м´язів і допомагає розвитку мовлення.

Одним з основних видів діяльності дитини цього віку є гра. Щоб малювання захопило малюка, педагогу (або батькам) потрібно використовувати ігрові прийоми під час занять малюванням.

Ось кілька прикладів занять малюванням з малюками. З книги Г. Григорієвої.

"Дощечки для бичка"

Програмний зміст: викликати інтерес до теми і до результату роботи, допомогти дітям побачити в лініях образ; продовжувати навчання дітей користуватися пензлем і фарбами.

Методи та прийоми: показ способу зображення; художнє слово; ігрові прийоми.

Матеріал: фарби (гуаш), вірш А. Барто "Бичок"; подібна іграшка (бичок).

Методика проведення заняття: На початку заняття педагог демонструє дітям, що йде по дощечці бичок і читає вірш А. Барто "Бичок". "Зупинився бичок, боїться йти далі. Чому?" - запитує вихователь. Діти відповідають словами з вірша. "Не бійся, бичок, зараз ми тобі ще дощечок принесемо", - говорить вихователь і пропонує дітям намалювати дощечки, показує спосіб зображення, пояснює, як треба тримати кисть.

Використовуючи силуетну іграшку, педагог обігрує малюнки дітей у процесі виконання. Бичок сміливо крокує по широкій рівній дощечці, не боїться, перескакує з однієї на іншу: "Топ-топ-топ - покрокував я по Катрусіній дощечці. А тепер піду по дощечці Олексія, Сашка. НЕ впаду! Топ-топ-топ". Найменших дітей групи бичок називає по імені і обов´язково проходить по намальованій ними дощечці.

"Пришити до нової сукні ляльки Катрусі ґудзики"

Програмний зміст: спонукати дітей визначати форми предмета, вдивляючись і обстежуючи жестом, познайомити їх зі способом зображення предметів округлих форм, звернувши увагу на характер формоутворюючого руху, навчити дошкільнят його відтворенню; продовжувати навчання дітей правильно тримати олівець; зацікавити дітей - процесом малювання та якістю малюнка; підвести їх до усвідомлення переваг і недоліків своїх малюнків.

Методи та прийоми: обстеження; показ способу зображення; оцінка зображення; ігрові прийоми.

Матеріал: дидактична гра "Вдягнемо ляльку"; кольорові олівці, фломастери; лялька Катруся.

Методика проведення заняття: Вихователь приносить ляльку Катрусю. (Силуетне зображення ляльки на картоні величиною з альбомний лист по типу іграшки "Вдягнемо ляльку"). Дітям вона добре знайома, так як вони грають з нею у вільний час, приміряючи на неї різний одяг. Вихователь розмовляє з лялькою Катрусею, показує їй нову красиву сукню. Катруся хоче його приміряти. Вихователь звертає увагу ляльки на те, що до сукні не встигли пришити ґудзики, але заспокоює її: діти допоможуть, пришиють. Ляльки показують різні ґудзики, пришиті на картон, запитують, які їй подобаються. Педагог разом з дітьми визначають їх форму. (Можливо додаткове обстеження ґудзиків на одязі дітей.) Потім вихователь "пришиває" (малює) ґудзики, пояснюючи спосіб дії: "ґудзики круглі, олівець біжить, ніде не зупиняється".

Потім вихователь пропонує кільком дітям "пришити" ґудзики. Лялька приміряє нову сукню, "застібає" на ній ґудзики, милується собою.

Вихователь роздає вирізані з паперу сукні, сарафани, кофтинки. Діти "пришивають" ґудзики на ці обновки. По можливості ляльки даються кожній дитині. Вона може придумати іншу назву своїй дочці, "пришити" до її нової сукні ґудзики, одягнути ляльку.

Ігрову ситуацію можна змінити, запропонувавши одразу надягти сукню на ляльку, "застібнути" (намалювати ґудзики), так як Катруся маленька і не вміє це робити. Така ситуація цілком зрозуміла дітям.

Якщо діти вже знайомі зі способом зображення округлих форм, то завдання можна ускладнити. Наприклад, запропонувати "пришити" ґудзики різної величини: на пальто - великі, на сорочку - маленькі. Так малюки вчаться зображати округлі форми різної величини. Якщо вони не змогли передати в малюнку різницю у величині, то під час аналізу малюнків педагог створює таку ситуацію: лялька не може "застебнути" ґудзики. Вихователь разом з дітьми з´ясовує, чому так вийшло: петелька маленька, а ґудзики великі і навпаки. Під час оцінки дитячих малюнків лялька Катруся приміряє нові сукні, дивиться, де, як і які пришиті ґудзики. Діти підказують, де вийшли криві ґудзики і треба пришити інші. На наступних заняттях можна зобразити на малюнках мильні бульбашки, кілечко до пірамідки, кульки.

Після закріплення способу малювання предметів округлих форм олівцем треба показати дітям спосіб зображення цих форм пензлем. Це дуже важливий момент у процесі навчання. Якщо вихователь не формує навички роботи з новим матеріалом, діти навіть у підготовчій до школи групі малюють пензлем, як олівцем. Для формування навичок володіння пензлем можна провести інші заняття (див. у частині другій).

За матеріалами kids.rin.ru

Файли для завантаження

Цікавий матеріал для вас