Календар вагітності та розвитку дитини

Новонароджений по місяцях

Провина вцілілого – як впоратися з нав´язливим станом?

Провина вцілілого – як впоратися з нав´язливим станом?
 

Є чимало людей, які на момент початку війни в Україні чи згодом опинилися за кордоном чи у безпечніших містах, ніж інші. Здавалося б, це добре: їм пощастило подбати про себе, можливо, і про своїх близьких. Проте більшість з них залишаються ніби «паралізованими» почуттям провини вцілілого, і не можуть рухатися далі.

Провина вцілілого – синдром, який змушує сумніватися в собі і жити далі повноцінно. Це паралізуюче почуття не дає можливості розпочати облаштовуватися на новому місці, адаптуватися до нових умов та розвиватися, щоб вносити свій внесок у підтримку України. Якої шкоди може завдавати провина вцілілого, і як боротися з цим нав'язливим станом – поговоримо далі.

Провина вцілілого – що це, і як проявляється?

Почуття провини вцілілого з'являється у людей, які пережили важкі чи трагічні події, які загрожували життю чи здоров'ю, і яким вдалося врятуватися або уникнути епіцентру таких подій.

Люди, які страждають від синдрому провини вцілілого, можуть звинувачувати себе в тому, що:

• їм вдалося врятуватися, коли іншим – ні;

• вони могли зробити більше, щоб допомогти рідним, близьким та іншим людям, яким пощастило менше.

Також синдром провини вцілілого може викликати справжній сором за власну безпеку – вона вже сприймається людиною як ганьба або зрада інших людей, яким пощастило менше. Власний негативний досвід у такому разі люди знецінюють, вважаючи, що їм треба радіти з того, що є, тому що багато хто постраждав набагато сильніше.

Вина вцілілого – як впоратися з нав'язливим станом?

Щоб впоратися з провиною вцілілого і почати дбати про себе та оточуючих, вам насамперед варто зрозуміти: ви не винні в тому, що почалася війна. Не треба злитися на себе, виплесніть цей негатив на ворога, а краще – спрямуйте цю енергію у правильне русло.

• Перестаньте прикидатися та прийміть свої реальні емоції. Якщо ви відчуваєте тривогу, злість, сум, стрес, не потрібно вдавати, що у вас все добре. Ви маєте право відчувати те, що відчуваєте зараз, незалежно від того, як постраждали інші.

• Діліться своїми переживаннями з рідними та близькими людьми, спілкуйтеся зі спільнотами людей, які опинилися в такій ситуації, підтримуйте тих, хто постраждав сильніше.

• Допомагайте там, де ви знаходитесь, у міру своїх можливостей. Приєднуйтесь до волонтерів, боріться на інформаційному фронті, допомагайте армії та територіальній обороні фінансово. Перебуваючи у безпеці, ви можете відіграти важливу роль та надати неоціненну допомогу.

Ваші проблеми важливі – пам'ятайте про це. Не треба їх недооцінювати, їх треба вирішувати. Адже зараз ваше головне завдання – подбати про себе та близьких.

Файли для завантаження

Цікавий матеріал для вас