Календар вагітності та розвитку дитини

Новонароджений по місяцях

Юридичне забезпечення прав дітей-пацієнтів

Хвора дівчинка

Я упевнена, що багато хто потрапляв в ситуації, що примушують задуматися про те, якими правами володіють дитина і батьки в медичних установах. І не отримували на такі запитання відповідей ні від медичного персоналу, ні з інформаційних стендів на території лікувальної установи. Незнання пацієнтом своїх прав веде до порушення медиками чинного законодавства, що безпосередньо може відбитися на здоров´ї пацієнта.

Права людини - це невід´ємні, невідчужувані права кожної людини, властиві їй просто тому, що вона народжена людиною. Кожна людина має природне невід´ємне і непорушне право на охорону здоров´я, не складають виключення і діти. Згідно Сімейному кодексу України, дитиною вважається особа, що не досягла повноліття, - тобто 18-ліття. (Стаття 6)
До 15 років дитина реалізує свої права через законних представників, з 15 і до 18 років - самостійно, з відома законних представників. На мій погляд, права дітей-пацієнтів у чинному законодавстві України розкриті не достатньо широко.
Найповніше в чинному законодавстві України права пацієнтів відображені в законі "Основи законодавства України про охорону здоров´я", відповідно до якої пацієнт має право:
  • на етичне і гуманне відношення до себе;
  • вимагати заміни лікаря. (Стаття 34)

    Кожен пацієнт має право вільного вибору лікаря, якщо останній може запропонувати свої послуги. Кожен пацієнт має право, якщо це виправдано його станом, бути прийнятим в будь-якій державній лікувально-профілактичній установі на власний вибір, якщо ця установа має можливість забезпечити відповідне лікування. (Стаття 38)
    Лікар зобов´язаний пояснити пацієнтові в доступній формі стан його здоров´я, мету запропонованих досліджень і лікувальних заходів, прогноз можливого розвитку захворювання, зокрема ризики для життя і здоров´я. При лікуванні дитини лікар зобов´язаний надати повну інформацію її батькам або опікунам, отримати їх згоду на застосування того або іншого методу лікування або лікарського засобу. Пацієнт має право знайомитися з історією своєї хвороби й іншими документами, які можуть послужити для подальшого лікування. У особливих випадках, коли повна інформація може заподіяти шкоду здоров´ю пацієнта, лікар може її обмежити. У цьому випадку він інформує членів сім´ї або законного представника пацієнта, враховуючи особисті інтереси хворого. (Стаття 39)

    Медичні працівники й інші особи, яким у зв´язку з виконання професійних або службових обов´язків стало відомо про хворобу, медичне обстеження, огляд і їх результати, інтимну і сімейну сторону життя громадянина, не мають права розголошувати ці відомості, окрім передбачених законодавчими актами випадків. (Стаття 40) При використанні інформації, складової лікарської таємниці, в учбовому процесі, науково-дослідній роботі, зокрема у випадках її публікації в спеціальній літературі повинна бути забезпечена анонімність пацієнта. (Стаття 40)

    На період хвороби з тимчасовою втратою працездатності громадянам надається звільнення від роботи з виплатою у встановленому порядку виплат із соціального страхування. (Стаття 41)
    Згода пацієнта необхідна для застосування методів діагностики, профілактики і лікування. Якщо останній не досяг п´ятнадцятирічного віку, медичне втручання можливе з відома батьків або інших законних представників пацієнта. Дітям у віці від п´ятнадцяти до вісімнадцяти років таке втручання проводиться з їх згоди і згоди їх батьків або інших законних представників.
    У невідкладних випадках, коли є реальна загроза життю хворого, згода хворого або його законних представників на медичне втручання не потрібна. Якщо відмову дає законний представник пацієнта і вона може мати для пацієнта тяжкі наслідки, лікар повинен повідомити про це в органи опіки. (Стаття 43) Згідно міжнародному законодавству всі пацієнти мають наступні права при наданні медичної допомоги:
  • на гідність і повагу;
  • на самовизначення;
  • на збереження фізичної і психічної цілісності і недоторканності;
  • на свободу вибору;
  • на інформацію;
  • на інформовану згоду;
  • запрошувати думку іншого лікаря на будь-якій стадії лікування;
  • на конфіденційність;
  • на якісну медичну допомогу;
  • на медико-соціальну освіту;
  • на релігійну допомогу і сприяння.

    Для лікування дітей з відома їх батьків або опікунів лікар може застосовувати нові науково обґрунтовані, але ще не допущені до загального застосування методи діагностики, профілактики, лікування або ж лікувальні засоби. Стосовно осіб у віці від п´ятнадцяти до вісімнадцяти років застосування таких методів і засобів проводиться з їх згоди і згоди їх батьків або інших законних представників. (Стаття 44)
    Згідно міжнародного законодавства всі пацієнти мають наступні права при наданні медичної допомоги:
  • на повагу;
  • на самовизначення;
  • на збереження фізичної і психічної цілісності і недоторканності;
  • на свободу вибору;
  • на інформацію;
  • на інформовану згоду;
  • просити іншого лікаря висловити думку з приводу хвороби та лікування на будь-якій стадії лікування;
  • на конфіденційність;
  • на якісну медичну допомогу;
  • на медико-соціальну освіту;
  • на релігійну допомогу і сприяння.

    Євгенія Соловйова
  • Файли для завантаження

    Цікавий матеріал для вас

    Схожі статті

    |

    Коли чекаєш на диво: чому варто довірити ведення вагітності лікарям “Інномед-Пологовий будинок”?

    Народження дитини - один з найважливіших і найчуттєвіших моментів в житті кожної родини, а особливо жінки. Це період хвилюючого очікування, кардинальних змін, особливої відповідальності. Саме тому ведення вагітності досвідченими фахівцями є важливою необхідністю. Якщо ви шукаєте місце, де вам забезпечать високопрофесійний медичний супровід, то клініка “Інномед-Пологовий будинок” у Вінниці буде ідеальним вибором.

    Як зацікавити дитину катанням на велосипеді

    Одна з найважливіших речей, які ви можете прищепити своїй дитині – це любов до спорту. Ця звичка залишиться на все життя і допоможе чаду найкращим чином дбати про себе. Подавайте йому приклад, займаючись спортом, адже ви – його батьки – зараз справжні герої в його очах!

    Що варто й не варто дарувати на вечірку Baby Shower?

    Ви просто не уявляєте, як часто родичі та друзі купують невдалі подарунки для немовлят.

    Розглядаючи ці симпатичні речі для малюків, здається, що такий подарунок просто не може не сподобатися майбутнім батькам. Тим не менш, так трапляється частіше, ніж багато хто думає. Дуже багато подарунків на вечірку Baby Shower і на народження дитини так і не використовуються, а в результаті продаються або даруються.

    Красиві вірші і смс-привітання до Дня Батька

    Тато мій милий, любий, хороший.
    Дуже я хочу на тебе буть схожий.
    Ніжний і добрий, мужній і сильний,
    Розумний, веселий і самий надійний.
    Обнімаю і цілую я тебе у свято
    Ти найкращий в світі, мій хороший тато.