Календар вагітності та розвитку дитини

Новонароджений по місяцях

Що таке лактаційна криза і як її подолати?

Що таке лактаційна криза і як її подолати?
 

Успішно годуєте малюка грудьми, але останнім часом вам здається, що молока бракує? У вас відчуття, ніби груди вже не наповнюються, як раніше? Можливо наступила лактаційна криза – період, коли кількість молока, яке виробляється жіночим організмом, тимчасово не відповідає потребам дитини. Лактаційні кризи, зазвичай, виникають в період з 3 по 6 тиждень після народження немовляти, а також на 3-4, 8-9 місяцях його життя. На щастя, періоди ці тривають недовго: від 3 днів до тижня. Тому запасіться терпінням і необхідною інформацію – ситуація незабаром почне налагоджуватись!

Чому так буває?

Основна причина виникнення лактаційної кризи – стрибок росту дитини. Перший рік життя малюка – період, коли він активно росте та розвивається. Ще вчора карапуз потребував 150 грамів молочка, аби насититися, а сьогодні його організм просить вже 200 грамів. Вироблення ж грудного молока працює за принципом «попит породжує пропозицію», тобто малюк більше смокче – подається відповідний сигнал і організм матері виробляє більше молока. Але потрібно трохи часу для того, аби перелаштуватися, саме цей період «перевлаштування» на новий лад і є лактаційною кризою.

Інші причини, які можуть вплинути на кількість виробленого грудного молока – це перевтома, стрес, хвилювання, навіть негативне ставлення до грудного вигодовування, або небажання годувати грудьми. З власних спостережень можу зробити наступний висновок: успішно, тривало здатна годувати грудьми та жінка, яка щиро цього хоче, яка, ще будучи вагітною, твердо вирішила, що її дитина ростиме на грудному молоці, яка готова переборювати усі тимчасові труднощі.

Також, вже традиційно, причиною зменшення лактації стають: неправильне прикладання до грудей, відсутність нічних годувань і годування строго «по годинах», нетривалі годування (мама завершує годування ще до того, як малюк наситився; насправді - ДИТИНА має визначати, коли вже «досить»). А якщо ви не змогли встояти перед тимчасовими труднощами і почали догодовувати малюка сумішшю, швидше за все з цього дня і розпочнеться зворотній відлік до останнього дня, коли ви годували свою крихітку грудьми. Адже найважливіше в цей період, коли дуже важко, малюк плаче, а ви втомлені і знервовані – перетерпіти, не зламатися. Пригадайте собі, яку неоціненну користь має для здоров’я дитини грудне вигодовування, наскільки це зручно і здорово для матері.

Достовірними ознаками лактаційної кризи є: концентрована сеча малечі, кількість сечовиділень у дитини – менше 8 разів на добу, поганий набір ваги. Також, жінки в цей період відчувають, що молоко погано прибуває, а малюк після годування залишається незадоволеним, він не наситився.

Що робити?

Найперше, що потрібно зробити – визначити причину лактаційної кризи. Тобто, якщо ви, наприклад, останнім часом дуже втомлені, або багато хвилювалися, або ж годуєте строго за графіком, а не на вимогу – терміново ліквідуйте усі ці потенційні чинники зниження лактації. Якщо ж почали догодовувати малюка сумішшю – перестаньте це робити, натомість перейдіть на вільний графік, почніть годувати за вимогою малюка (обов’язковими є нічні годування).

Дитина має споживати тільки материнське молоко, навіть водичку в цей період давати не рекомендується; також не бажано давати дитині пустушку, нехай свій смоктальний рефлекс малюк задовольняє лише біля материнських грудей. Під час годування пропонуйте дитині обидві молочні залози (наступне годування розпочинайте з тієї груді, яку малюк смоктав останньою). Постійно перебувайте в тісному контакті з немовлям, придбайте слінг, нехай дитятко буде біля вас кожної миті, важливим є контакт «шкіра до шкіри», нехай дитина якийсь час поспить в батьківському ліжку.

Забезпечте собі повноцінний відпочинок та збалансоване харчування. Нехай усі справи відійдуть зараз на другий план: зробити генеральне прибирання, попрасувати сорочки, перескладати речі ви ще встигнете, а зараз вам потрібен повноцінний сон, відпочивайте разом з малюком, не обмежуйтеся тільки нічним сном. Зберігайте душевну рівновагу, спокій, намагайтеся не хвилюватися, навіть якщо склалися певні несприятливі обставини – подивіться на ситуацію під іншим кутом зору, адже зараз найважливіше – це здоров’я малюка.

Подбайте про якість свого харчування, раціон мами, яка годує повинен включати 200 мл молока, 250 мл кисломолочних продуктів, 200-220 гр. риби або білого м'яса (птиці) на добу. Споживайте достатню кількість рідини. Готуйте для себе трав’яні чаї, свіжовичавлений морквяний сік – ці напої допомагають стимулювати вироблення молока.

Терпіння вам і оптимізму! Будьте наполегливими і твердо знайте: ви можете годувати дитину своїм молоком довго і щасливо, важливо цього хотіти!

Автор: Марта Павлюк

Файли для завантаження

Цікавий матеріал для вас