Календар вагітності та розвитку дитини

Новонароджений по місяцях

Умови, які не можуть включатися в шлюбний договір

Тримаймося за руки

З кожним днем все більше пар заключають шлюбні договори. Але згодом, коли пари розлучуються та приносять свій шлюбний договір до суду, він виявляється... не зовсім дійсним. Чому?

Зміст шлюбного договору формується самими сторонами. Не дивлячись на широкі можливості, які в цьому питанні їм надані, існує ряд умов, які в договір включатися не можуть. Деякі з цих умов прямо названі в законі, інші – можуть визначатися, виходячи з його загального сенсу.

У Сімейному кодексі України (далі – СК) передбачені наступні умови, які не можуть включатися в шлюбний договір:
1) шлюбним договором не можуть регулюватися особисті відносини подружжя, а також особисті відносини між ними і дітьми (ч. 3 ст. 93 СК);
2) шлюбний договір не може зменшувати об´єму прав дитини, яка встановлена СК (ч. 4 ст. 93 СК);
3) шлюбний договір не може ставити одного з подружжя в надзвичайно невигідне матеріальне положення (ч. 4 ст. 93 СК);
4) за шлюбним договором не може передаватися у власність одного з подружжя нерухоме майно і інше майно, право на яке підлягає державній реєстрації (ч. 5 ст. 93 СК).

Розглянемо вказані положення детальніше.

1) Можна відзначити, що в зразках шлюбних договорів досить часто можна виявити умови, що стосуються особистих стосунків подружжя. Пропонуються такі формулювання: «у разі нещасного випадку або хвороби зобов´язуємося надавати один одному постійну моральну підтримку», «зобов´язуємося погоджувати між собою умови виховання і навчання дітей», «члени сім´ї не обмежуватимуть один одного у виборі способів спілкування, занять спортом, відвідин розважальних установ». Нерідко сторони хочуть включити в договір умови щодо імені майбутньої дитини, її віросповідання, місця проживання і так далі. Не викликає сумнівів, що такі умови шлюбного договору протиречать чинному законодавству України. Часто можна зустріти таке: «якщо брак у подальшому буде розірваний через негідну поведінку чоловіка або дружини (пияцтво, зрада)», «то частка чоловіка/дружини в праві на майно складатиме 2/5». Зрозуміло, що визначення доль у загальному майні подружжя на випадок розлучення не протиречить закону і є одною з найбільш типових умов шлюбного договору.

2) Вказана норма є певною гарантією майнових прав малолітніх і неповнолітніх дітей. Тому батьки не мають права включати в шлюбний договір умови, відповідно до яких дитина буде позбавлена права на аліменти, права на отримання майна у власність, права на мешкання в певному житловому приміщенні і так далі.

3) Наприклад, таке положення може виникнути, якщо сторони в договорі закріплять, що у разі розділу майна подружжя вся нерухомість передаватиметься одному з них, а інший отримає рухоме майно незначної вартості або, наприклад, коли один з подружжя зобов´язується у разі розірвання браку містити свого колишнього чоловіка/дружину, його дітей і близьких родичів.

4) Вказана норма викликає здивування. Дана норма істотно звужує сферу договірної ініціативи сторін. Крім того, через нечіткість формулювання вона може мати різні тлумачення, що є украй небажаним для правової практики.

Умови, які не можуть включатися в шлюбний договір, визначаються не тільки спеціальними нормами СК. Для договірної практики подружжя неприпустимими є й інші умови, що порушують загальні норми договірного права. М.В. Антокольська, наприклад, відзначає, що, без сумнівів, повинне бути заборонене включення в шлюбні договори умов, що обмежують право-и дієздатність подружжя, наприклад, що забороняють одному з подружжя звертатися до суду, заповідати, заключати договори і так далі. Не можуть сторони закріпити в договорі відмову від прав, які включаються в загальний цивільний статус особи, наприклад відмову одного з подружжя на отримання в майбутньому зарплатні на користь своєї другої половини. Аналогічні заборони відносяться й до умов, якими подружжя обмежує право- чи дієздатність своїх дітей і інших родичів. У шлюбному договорі не можна також передбачати умови, по якою діти чи родичі подружжя мали б виконувати якісь умови.

(За матеріалами http://www.yurradnik.com.ua)

Файли для завантаження

Цікавий матеріал для вас

Схожі статті

|

Як багато цукру можна дітлахам?

Чи бачили ви дитину, яка не любить солоденьке? Навряд чи. Але як дізнатися, чи споживають ваші дітки занадто багато цукру? У цій статті ми поділимося з вами думкою експертів-дієтологів і порадами, як зменшити споживання солодощів дитиною.

Де можна здати аналізи на гормони жінці в Києві?

У жіночому організмі гормони відповідають за більшість процесів — від менструального циклу, до репродуктивної функції. Збої можуть відбиватися на зовнішності, емоційному стані, вагітності та загальному самопочутті. Тому регулярна перевірка гормонального фону — це не розкіш, а базовий елемент турботи про своє здоров’я. Аналізи на гормони допомагають лікарю вчасно виявити дисбаланс і призначити ефективне лікування або профілактику.

Пляжний відпочинок з дітьми: поради, які зроблять його ще приємнішим

Не дозволяйте себе залякувати труднощами пляжного відпочинку з дітьми. – Насолоджуйтесь ним!

Морський бриз, яскраве сонечко і приємний звук хвиль з моря... І тут починає кричати ваш малюк, тому що спробував їсти пісок. Саме так представляється молодим батькам пляжний відпочинок з малюком. Насправді ж, так буде тільки спочатку, а наші поради допоможуть вам якомога швидше адаптуватися і по-справжньому насолоджуватися відпочинком з дитиною на березі моря.

Офіс із характером: як натяжна стеля у м. Київ змінює простір для роботи

Сучасний офіс давно перестав бути лише місцем для виконання обов'язків. Це простір, де народжуються ідеї, формується імідж компанії та панує атмосфера, яка стимулює до розвитку. Натяжні стелі здатні кардинально змінити вигляд офісу, зробити його сучасним, функціональним і стильним.