Календар вагітності та розвитку дитини

Новонароджений по місяцях

Як привчити дитину до горщика (частина друга)

Дитина на горщику

Чи готові ви? Вибирайте для навчання малюка цьому навику такий час, коли ви не дуже обтяжені проблемами, пов´язаними з якимсь напруженим періодом в житті старшої дитини, роботою, що доводить до стресового стану, з близькими пологами або одразу після них (з появою нової дитини в будинку старшим дітям ви мимоволі приділяєте менше уваги).

До "підручних засобів", здатних допомогти вам в цій ситуації, відносяться:
• почуття гумору;
• безмежне терпіння;
• творчий підхід;
• стільчик з горщиком;
• спеціальні тренувальні штанці.

Ще деякі поради і "маленькі хитрощі", які ви можете використати

Покажи і розкажи. Прагніть скористатися одним з первинних інтересів, що формуються на цій стадії розвитку - бажанням наслідувати дорослим. Дайте дитині поглянути, як ви йдете "на горщик", і поясніть йому, що, власне кажучи, ви робите. Дівчатка набагато краще засвоюють цей урок разом з мамою, хлопчикові може допомогти папа, хоча статева схожість не настільки вже обов´язкова умова.

Повчальний приклад

Якщо ваше маля дружить з таким же карапузом, що освоїв цю премудрість, організуйте "показовий" виступ на цю тему. У дитячому саду однолітки також дуже швидко можуть навчити новачка користуватися горщиком, продемонструвавши, як вони самі проробляють цей забавний фокус. Цілком серйозно, інколи більш досвідчені в цій справі малята звисока дивляться на побратима в памперсах, і під таким тиском навчання йде швидше.

Підказки

Деякі батьки використовують як модель ляльку, "привчаючи" її до туалету. Малюк дивиться, звідки все витікає, прибирає "мокрі" пелюшки ляльки, усаджує її на горщик, потім виливає його в туалет і спускає воду. Поєднання різних способів навчання дозволяє швидше досягти мети.

Навчання по книжці

Окрім перерахованих моделей можна скористатися і книжками, спеціально присвяченими темі, що розглядається нами. В них є картинки, на яких намальовано дитину, що займається цією важливою справою. Побачивши дитину, що там сидить на горщику, ваше маля повністю здатне зробити наступний висновок: "Якщо це можуть робити інші, значить, і я теж можу". Ми маємо на увазі, зокрема, книжку А. Мекка "Привчання до туалету: техніка використання туалету, викладена в картинках для дітей" (Літтл, Браун 1983).

Третій крок: поясніть дитині, куди йти і як це називається

Коли ви вважатимете, що маля готове до навчання, а у вас є вільний час, починаються самі заняття.

Місце

Ви повинні вирішити, що зручніше - навчити малюка користуватися спеціальним дитячим горщиком чи пристосувати для нього якимсь чином дорослий туалет. Дитина теж повинна вибрати (звичайно, якщо є з чого вибирати). Більшість дітей віддають перевагу власному горщику. (Пригадайте, чи комфортно відчуваєте себе ви самі, коли доводиться користуватися загальносуспільним туалетом? Не упевнена, що вам це подобається). Відповідна обстановка і маленький стільчик з горщиком спростять справу і допоможуть вашій дитині опанувати цей навик. Стільчик з горщиком дуже добре підтримує дитину і дозволяє їй зручно поставити обидві ніжки на підлогу, тоді як на високому дорослому стільчику вона залишається без опори і бовтає ногами в повітрі. До того ж спеціальний дитячий стільчик-горщик можна не лише переносити з кімнати в кімнату, але і прихопити з собою в машину для далекої прогулянки.

Як це називається

Навчіть свого 2-літнього малюка тим словам, за допомогою яких він зміг би назвати відповідні частини свого тіла і відповідні дії. Дитина, яка знає, що вона має робити і як назвати само дію, легше опановує будь-який навик.

Перший урок присвячений тому, як називаються різні органи, задіяні в процесі випорожнювання (пеніс, яєчка, вульва, піхва). Тепер малюк знає ці слова, але сам користуватися ними почне в 2,5 - 3 роки. Виголошуйте ці назви настільки таємничих частин тіла так само легко, як ви говорите "рука" або "нога", без якихось специфічних вібрацій в голосі.

Тепер навчіть дитину фразам, якими вона може виражати свої дії, наприклад: "йти на горщик" або більш специфічним "робити пі-пі" або "а-а". Уникайте зауважень, які можуть викликати у дитини відчуття сорому, наприклад: "смердючий" або "вже забруднив штанці?". Користуйтеся поняттями, які маля може засвоїти і легко вимовити. Складні терміни "випорожнювання" і "сечовипускання" знаходяться за межами його сприйняття (не говорячи вже про вимову).

Четвертий крок: навчіть дитину зв´язку між тим, що вона відчуває і що має статися

Допоможіть малюкові встановити зв´язок між тим, що він відчуває і що повинен робити. Іншими словами, привчити його до туалету - це означає підготувати до виконання серію взаємозв´язаних процедур: відчувши позив, відправитися на горщик, посидіти на ньому і використати за призначенням. Давайте детальніше обговоримо весь цей процес.

Зв´язок між відчуттям і дією

Перша мета тренування - допомогти дитині встановити взаємозв´язок між тим, що вона відчуває і що має робити. Коли поведінка дитини показує вам її готовність (наприклад, якщо вона присідає або шукає затишне містечко), вам слід втрутитися із словами: "Підемо на горщик". Як тільки цей зв´язок «відчуваю тиск - вирушаю на горщик» укоріниться в свідомості дитини, вона зможе самостійно вирушати на горщик, не потребуючи ваших підказок.

Відчути і сказати

Розкажіть дитині, що вона повинна говорити вам. Як тільки ви відмітите насторожуючі сигнали, запитайте: "Хочеш пі-пі? Скажи мамі!" (або "Скажи папі!"). Таким чином, ви впроваджуєте в свідомість дитини інший зв´язок: коли вона захоче в туалет, повинна сказати про це вам.

Як тільки маля засвоює ці два взаємозв´язки (відчуття і відповідна дія, відчуття і прохання до вас про допомогу), ви маєте право розраховувати на перші успіхи навчання. Зверніть увагу на правильний розподіл ролей: ви розробляєте план гри, а все інше - справа малюка, чи буде він грати в цю гру з вами. Буває, дитина ніяк не реагує на ваші зусилля. Що ж, наберіться терпіння і повторюйте знову і знову.

Підходящі моменти для усадження на горщик

Наступний зв´язок, який повинен виникнути в свідомості дитини: його усадили на горщик, тепер справа за ним. Це називається умовним рефлексом. Виробити його можна, правильно вибравши відповідний момент. Про готовність малюка, як ми вже писали, говорить його відповідна поведінка. Ваше завдання - відстежити і швидко зреагувати, інакше кажучи, встигнути, поки не стало пізно, тоді штанці залишаться сухими.

З часом дитина навчиться пов´язувати воєдино ці два моменти: якщо просився на горщик, не забувай, що треба на ньому робити.

БУДЬТЕ УВАЖНІ!

Приломлювач струменя треба видаляти, коли хлопчик збирається сісти на горщик; він ні в якому разі не повинен за нього чіплятися.

Аби вам не бігати весь день за дитиною по п´ятах, прагнучи не пропустити потрібний момент, можна полегшити своє завдання. Краще визначити готовність дитини допоможуть записи (протягом 1-2 тижнів) часу, коли у неї частіше буває «стілець». Вважатимемо, що вам вдалося уловити певний ритм: частіше це відбувається після сніданку. Значить, саме в цей час дитину і треба усаджувати на горщик. Дайте їй можливість посидіти на ньому, скільки душа забажає, можете дати їй на цей час навіть книжку з картинками. Важливо, аби малюк все-таки зробив свою основну справу. Якщо вам не вдалося з´ясувати ритм, чи стілець нерегулярний, садіть малюка на горщик кожні 2 години або так часто, як вам дозволяє вільний час і залежно від власного терпіння.

Визначити час, коли дитина захоче в туалет, допоможе знання деяких фізіологічних особливостей маляти. Повний шлунок стимулює пряму кишку до спорожнення приблизно через 20-30 хв після їжи. Тому усаджуйте дитину на горщик у вказаний час і терпляче чекайте. Краще за все приурочити щоденний стілець до часу після сніданку. Інший важливий момент у всій цій процедурі - це те, що маля вчиться прислуховуватися до свого власного організму. Встановлено, що придушення позивів до випорожнювання може призвести до запорів.

Якщо все ж таки ви, ваша дитина і горщик "не зрозуміли одне одного" і памперси або підгузки виявилися забрудненими, візьміть малюка з собою в кімнату, де знаходиться його горщик, і витрусіть в нього вміст підгузка. Принаймні таким чином ви покажете дитині, де це повинно знаходитися. Такий прийом взагалі вельми характерний для виховання: спочатку ви втягуєте дитину в той або інший вид діяльності, а вже потім вона починає виконувати завдання самостійно.

Відповідний одяг

Одягайте дитину так, щоб її можна було швидко перевдягнути. Одяг має бути зручним для вашого малятюка. Якщо на нім штанці, в яких він плутається, коли хоче їх зняти, аби сісти на горщик, то маля напевно не встигне роздягтися. І в результаті ви маєте забруднене маля і брудні штанці. У теплу погоду вдома дитині потрібні лише легкі штанці на резиночці.

Підгузки і памперси, приховуючи очевидне, в якійсь мірі затягують навчання користуванню туалетом, оскільки заважають встановити взаємозалежність між позивом в туалет і тим, що треба при цьому зробити.

Тренування на вулиці

Якщо у вас є невеликий двір і на вулиці стоїть тепла погода, зніміть памперси або штанці - це полегшить тренування. Нехай малюк побігає по двору без штанців або в довгій сорочці (підійде сорочка якогось із старших дітей). Коли маля відчує позив, воно зупиниться і, можливо, сяде, зміркувавши, що зараз станеться. Заворожене власним відкриттям, воно може заговорити про те, що робить ("пі-пі" або "а-а"), або озирнутися на вас за роз´ясненням. Воно ж може і встати у власну калюжку си пробігтися по калу, не відчуваючи до нього поки що жодної відрази.

Тепер ваша черга

Погляньте, як дитина сприйматиме результат своєї діяльності. Вона може виглядати гордою або зніяковілою і навіть засмученою, особливо якщо намочила чи забруднила свої ніжки. Похваліть її за важливу роботу і обітріть. Якщо дитина протестуватиме проти такої голодранської муштри, почекайте трохи, а потім спробуйте знов. Не забудьте зібрати її кал в стільчик з горщиком, показуючи, де все це мало б бути. Іншим разом, відмітивши, що дитина присідає, поясніть їй, що набагато зручніше влаштуватися на горщику. Залишайтеся терплячим тренером, навіть якщо побачите, що маля стало грати зі своїм калом; прагніть уникати демонстративної відрази. Ваша непродумана поведінка може закріпити в свідомості дитини неправильну установку: раз з неї виходить щось дуже погане, краще ніколи цього не робити.

Тренування вдома

Після репетиції у дворі можна ризикнути продовжити навчання в будинку. У тому, що відсутність штанців прискорює вироблення навику, ви вже переконалися. Проводьте тренування в кімнаті, де на підлозі немає килима - так легше і відмітити, і прибрати випорожнювання малюка. Може знадобитися декілька днів, протягом яких ви прагнутимете піймати момент, аби встигнути нагадати дитині: "Підемо на горщик". Їй потрібен час, аби вона змогла оцінити всю красу свободи від підгузків і памперсів.



Попередня частина Наступна частина

Файли для завантаження

Цікавий матеріал для вас

Схожі статті

|

Як виховати щасливу дитину

Сучасні батьки повинні стати не тільки другом і товаришем для свого малюка, але і педагогом, і психологом. Потрібно розуміти свою дитину, її бажання і потреби. Прагнення кожної людини - знайти в житті щастя і бути щасливим. А ось що для цього потрібно?

Чому ми кричимо на своїх дітей?

Ми всі цілком адекватні люди і люблячі батьки. Але, на жаль, бувають такі моменти, коли ми кричимо на своє чадо. І не просто кричимо, а репетуємо, що, в принципі, нам не властиво. Ви можете просто, не стримуючи себе накричати і вилаяти свого малюка, а потім шкодувати про скоєне. Однак, крик - це не найкраща альтернатива у вихованні, до того ж дитина може звикнути до вашого крику і взагалі на вас ніяк не реагувати.

Як виробити у дитини самостійність

Ми бажаємо бачити своїх дітей самостійними і відповідальними. Адже самостійність - це дуже важлива й цінна якість, необхідна кожній людині в житті, і виховувати її необхідно з раннього дитинства. Найчастіше дітки прагнуть самі зробити щось самостійно. І для батьків головним завданням є підтримка їх у цьому.

Як навчити дитину любити читати

Книги - найкращі друзі людини. Читання допомагає розширити кругозір і сприяє розвитку вашої дитини. Однак, беручи до уваги величезну кількість розважальних засобів, таких як телебачення, мультики, СD / DVD і відеоігри, стало досить важким прилучити дітей до читання. Ось кілька корисних порад, які допоможуть Вам привчити вашу дитину до світу книг. Ви дізнаєтеся, як навчити дитину любити читати.