Календар вагітності та розвитку дитини

Новонароджений по місяцях

Як харчуватися, годуючи грудьми – все, що ви хотіли б знати про дієту при грудному вигодовуванні (частина 3)

 Як харчуватися, годуючи грудьми – все, що ви хотіли б знати про дієту при грудному вигодовуванні (частина 3)
 

Вітаміни та біодобавки

Ви повинні скептично ставитися до БАДів, особливо в період грудного вигодовування. Багато з них містять трави, стимулятори і активні речовини, які можуть потрапити в ваше молоко. Тим не менш, деякі вітаміни і біодобавки можуть бути корисними для годуючої мами.

Мультивітаміни

Деякі жінки страждають від нестачі ключових нутрієнтів в організмі. Це може бути через нудоту під час вагітності, відразу до їжі або постійний нерізноманітний раціон. З цієї причини деяким годуючим мамам варто приймати мультивітамінні комплекси.

Вітамін B12

Додатковий прийом вітаміну B12 не завжди ефективний. Тому, якщо вам його не вистачає, поговоріть зі своїм лікарем про те, яким чином краще підвищити його запаси в організмі.

Омега-3 (ДГК)

Докозагексаєнова кислота (ДГК) є важливою довголанцюговою омега-3 жирною кислоою, яка в основному міститься в морепродуктах, включаючи жирну рибу і водорості. Це важливий компонент для здоров'я центральної нервової системи, шкіри та очей. А ще ДГК життєво необхідна для здорового розвитку та роботи мозку. Також доведено, що додавання ДГК в дитяче харчування покращує зір дитини.

Якщо ви споживаєте недостатньо омега-3, в грудному молоці їх також буде мало. А дефіцит омега-3 в ранньому віці пов'язують з поведінковими розладами, такими як СДУГ, нездатність вчитися і надлишкова агресія. Вам, як годуючій мамі, потрібно споживати як мінімум 2,6 гр жирних кислот омега-3 і 100-300 мг ДГК на день.

Вітамін D

Вітамін D в основному міститься в жирних сортах риби, риб'ячому жирі і збагачених продуктах. Він неймовірно важливий для загального здоров'я, а особливо для здоров'я кісток і міцного імунітету. Нестача вітаміну D в вашому організмі може стати причиною слабкості м'язів і кісток, збільшити ризик переломів. А для малюка це може бути чревате припадками, рахітом, м'язовою слабкістю і ризиком розвитку інших захворювань.

У грудному молоці вітаміну D зазвичай мало, особливо в несонячну пору року. Тому немовлятам з 2-4 тижня життя рекомендується приймати його додатково. У жінок з високим вмістом вітаміну D його буде достатньо в молоці. Але це тільки в разі сильного надлишку його у мами.

Пийте більше води

Якщо в період грудного вигодовування ви відчуваєте спрагу сильніше ніж зазвичай, це нормально. Це все через гормон окситоцин: коли ви прикладаєте дитину до грудей, рівень окситоцину в вашому організмі підвищується, завдяки чому молоко починає текти. Але також він посилює спрагу, яку не потрібно терпіти. Щодня ви повинні пити достатню кількість рідини, щоб її вистачало і для вашого організму, і для вироблення молока.

Тут немає певної норми кількості води, яку ви повинні випивати щодня. Користуйтеся таким простим правилом: ви повинні пити завжди, коли відчуваєте спрагу, і стільки, скільки необхідно, щоб її втамувати. І в будь-якому випадку, якщо ви відчуваєте втому, слабкість, або молока стало менше, вам потрібно пити більше.

Найкращий спосіб визначити, чи достатньо води ви п'єте – це відслідковувати колір сечі. Якщо вона досить темна і має насичений аромат, значить, вам потрібно пити більше. Нормальним вважається жовтуватий колір, як у лимонаду.

А що на рахунок інших напоїв?

Головне правило: ви можете їсти все, що завгодно, але в помірних кількостях, коли годуєте грудьми. Але смаки і аромати від деяких продуктів, спецій або напоїв можуть відчуватися і в вашому молоці. Якщо ви бачите, що дитина неспокійно поводиться або погано себе почуває після годування, швидше за все, це ви щось таке з'їли, що їй не підходить. Тим не менш, ви не повинні різко змінювати свою дієту без консультації з лікарем.

Далі ми поговоримо про продукти, які в період грудного вигодовування можна дозволити собі час від часу і споживати які треба дуже обережно.

Кофеїн

Близько 1% споживаного вами кофеїну потрапляє в грудне молоко. Немовлята перетравлюють його набагато довше, ніж ми – дорослі. Немає ніяких підтверджень того, що споживання кави і кофеїновмісних напоїв в помірних кількостях шкодить дитині, але може впливати на її сон. У будь-якому випадку, мамі, що годує, варто обмежити споживання кави до 2-3 чашок на день.

Алкоголь

Алкоголь також потрапляє в грудне молоко. Концентрація його в грудному молоці буде приблизно такою ж, як і в крові мами. Але малюки перетравлюють алкоголь в два рази довше за дорослих.

Споживання алкоголю можна виміряти в одиницях, кожна з яких є еквівалентом 10 мл чистого спирту. Таким чином:

- маленький келих вина (11-13%) – це 1,5-2 одиниці;

- великий келих пива (4-5%) – це 2-2,5 одиниці;

- шот міцного алкоголю (40%) – це 3,3 одиниці.

В середньому одну одиницю алкоголю ми переварюємо за 1-2 години. Тому після випитого алкоголю варто зачекати декілька годин, перш ніж годувати малюка.

Коров'яче молоко

Приблизно 2-6% малюків страждають від алергії на білок коров'ячого молока, яке споживає мама. Це проявляється висипаннями, екземою, діареєю, стільцем з кров'ю, блювотою і коліками. Єдиний вихід в даному випадку – виключити коров'яче молоко з маминого раціону на 2-4 тижні, якщо ви плануєте продовжувати грудне вигодовування.

Якщо симптоми слабшають, спробуйте знову коров'яче молоко через тиждень. Якщо алергія не повернеться, значить, малюк переріс непереносимість білка коров'ячого молока. Якщо ж симптоми повертаються, вам доведеться відмовитися від коров'ячого молока в раціоні, поки малюк не доросте до віку 9-12 місяців, а до того отримувати кальцій з вітамінів.

І пам'ятайте: Якщо симптоми серйозні або погіршуються, обов'язково проконсультуйтеся з лікарем!

Попередня частина статті

Файли для завантаження

Цікавий матеріал для вас