Календар вагітності та розвитку дитини

Новонароджений по місяцях

Годування дитини, схильної до алергії

Дівчинка з червоними щічками посміхається

Із проблемами дитячої алергії стикаються багато матерей. У статті ви знайдете схему введення блюд прикорму, список «небезпечних» продуктів, поради лікаря з цього приводу.

Основними принципами дієтотерапії в період гострих проявів алергічних реакцій у немовляти і годуючими грудьми матері є:
1.Обмеження або повне виключення з харчування продуктів, що мають високу алергенність (яйця, риба, ікра, мед, шоколад, кава, какао). Також виключаються ягоди, фрукти і овочі, що мають оранжеве і червоне забарвлення: суниця, полуниця, малина, персики, абрикоси, цитрусові, морква, помідори. Буває, що дитина має алергію на червоні сорти яблук, а на зелені чи жовті − не має.
2.Повне усунення визначених, розпізнаних харчових алергенів (ті винуватці, які були спіймані «на місці злочину»).
3.Забезпечення потреб організму, що росте, в основних харчових речовинах і енергії за рахунок адекватної заміни виключених продуктів. 4.Поступове розширення раціону шляхом поступового введення раніше виключених продуктів (2-3 місяці тому).
5.Строге дотримання правил кулінарної обробки продуктів. Крім того, забороняються продукти і блюда, що спричиняють дратівливу дію на систему травлення — бульйони, гострі, солоні, смажені блюда, консерви, копченості, прянощі і інші продукти, що містять харчові добавки (фарбники, консерванти, емульгатори) — мармелад, зефір, тістечка, торти, фруктові води, сиропи та ін.

До продуктів, що рекомендуються для включення в гіпоаллергенну дієту, належать:
• ягоди і фрукти світлого забарвлення: яблука (антонівські, білий налив, ранет), світлі сорти смородини, жовта черешня, агрус, груші, банани і таке інше;
• овочі зеленого й білого забарвлення: белокочанна, цвітна і брюссельська капуста, кабачки, патисони, картопля;
• кисломолочні продукти (кефір, кисле молоко та ін.);
• крупи (гречка, рис);
• м´ясо (яловичина, кролик, індичка);
• масла рослинні.

Під час пошуку по харчовому щоденнику можливих алергенів лікарі іноді рекомендують такі дослідження, як клінічний аналіз калу (копрограмма) або аналіз калу на дисбактеріоз.
Результати подібних досліджень допоможуть нам визначитися не тільки в причинах тривалої алергії у дитини, але і вибрати напрям реабілітації, що може в себе включати:
• тільки раціональну й енергетично повноцінну дієту.
• дієта + ентеросорбенти (активоване вугілля, энтеросгель і ін.).
• дієта + ентеросорбенти + протиалергічні препарати.
• за наявності дисбактеріозу кишечнику — його лікування.

Алергічні прояви на шкірі у дитини можуть бути однією з ознак непереносимості білка коров´ячого молока (також можуть мати місце: часта блювота, погана надбавка маси тіла, кишкові коліки або рідкий стілець). У даному випадку необхідно, у першу чергу, виключити алергічні прояви на інші продукти харчування (соки, пюре і ін.).

Приблизна схема введення блюд пригодовування в дітей з атопічним дерматитом

Продукти та блюда Вік дитини, місяці
0-45678910-12
Фруктовий сік, мл--40-5060708090-100
Фруктове пюре, г--40-5060708090-100
Творог, г--20-4040404050
Жовток, шт-----0.50.5
Овочеве пюре,г-10-100150150170180200
Каша, г-50-140150150170180200
М´ясне пюре, г---5-30505060-70
Кефір, мл---200200400400
Хліб, г----5510
Печиво, г---551010-15
Рослинна олія, г-333555-6
Вершкове масло, г----556


Як випливає з таблиці, введення блюд прикорму у дітей з алергічними реакціям на шкірі, що повторюються, відкладають на пізніші терміни до зменшення або зникнення проявів захворювання (але на «голодній» дієті дитину довго тримати не слід). Зазвичай починають з «менш алергенних» блюд — з безглютеновых каш (гречана, рисова). Каші вводять поступово, з ложечки, до годування грудьми або молочною сумішшю. У перший тиждень введення каші її рекомендують давати в менш густому вигляді з метою поступового звикання дитини до густої їжі. Дітям зі встановленою непереносимістю білків коров´ячого молока і лактози необхідно на початку пропонувати безмолочні гречані й рисові каші, які готуються шляхом додавання до сухої каші кип´яченої води або вашої лікувальної суміші. У подальшому асортимент гіпоаллергенних каш можна розширити за рахунок каш з фруктовими добавками (з 5-ти місяців -безмолочна вівсяна каша з яблуком).
У разі успішної переносимості каші через 2-4 тижні можна запропонувати дитині наступне блюдо — овочеве пюре (з 1-2-х компонентів) з подальшим поступовим розширенням його складових.
Введення фруктових соків і пюре у дітей з алергічним дерматитом відкладається до періоду повного зникнення або стихання проявів алергії, оскільки поспішне введення цих блюд часто приводить до загострення стану дитини. Достатній вміст вітамінів і мікроелементів є в грудному молоці або в лікувальній суміші, а також в основних блюдах прикорму — каші й овочевому пюре.
Введення решти блюд і харчових добавок (кефір, м´ясо, сир) дітям з алергічними проявами також може відкладатися на пізніші терміни за умови хорошої переносимості дитиною основних блюд (каша, овочеве пюре). Цю частину раціону треба скласти індивідуально для вашої дитини разом із лікарем.

(дитячий лікар Яловчук А.В.)

Файли для завантаження

Цікавий матеріал для вас

Схожі статті

|

Народження дитини: сума витрат під час вагітності і першого року життя

За даними ООН на червень 2019 року на одну жінку в світі в середньому припадає 2,5 дитини. І хоч з 90-х рр XX століття спостерігається спад темпів зростання населення Землі, чисельність людей продовжує збільшуватися.

Вагітність і коронавірус: чи може COVID-19 нашкодити малюкові?

Вагітність – прекрасний, але і повний переживань період. Вас долають тисячі питань і сумнівів: від простих (але не дурних, тому що під час вагітності не буває дурних запитань) до дійсно складних.

Грудне вигодовування двійнят: поради новоспеченій мамі

Удвічі більше дітей – вдвічі більше складнощів з грудним вигодовуванням? А ось і не обов'язково! Озброївшись нашими порадами, ви впораєтеся із годуванням двійні...

Недоліки дитячих паучів (і як ними правильно користуватися)

Паучі для малюків набрали досить великої популярності за останні роки. У них продаються смачні пюре, крім того, мами можуть купити набір цих пакетиків додому, щоб брати дитяче харчування з собою. Це дуже зручно, особливо для малюків, які поки ще харчуються пюрешками і так званою «пальчиковою їжею».