Календар вагітності та розвитку дитини

Новонароджений по місяцях

Про техніку та гігієну годування

Немовля посміхається

Спочатку буде нелегко, але потім завжди все налагоджується. І команда порталу Мама-Тато допоможе, чим зможе. Наприклад, цією статтею.

Правила встановлюються тільки між мамою і самою дитиною. За допомогою стародавніх інстинктів, а також, звикнувши один до одного, вивчивши один одного протягом першого місяця, молода мама навчиться годувати, а дитина — смоктати. І це будуть тільки ваші правила.

Як годувати грудьми? Ви вже тисячу разів передумали про це, з усіма порадилися і перечитали гору літератури. Але все одно боїтеся (особливо, якщо це перша ваша дитина). Одне тільки утішає, що Природа за вас давно про все передумала. Після першого годування з´явиться і перший ваш досвід.

Перед годуванням спочатку ретельно вимийте руки теплою водою з милом (дитяче або будь-яке інше, але не дуже ароматне, — надалі користуйтеся тільки їм, щоб дитина до нього звикла). Усе, що стикається з грудьми, повинно бути ідеальної чистоти. Потім обмийте самі груди (тільки кип´яченою водою). Обсушіть груди (не розтираючи) м´яким рушником або чистою пропрасованою пелюшкою (краще, звичайно, просто висохнути на повітрі, але малюк чекати не буде). Нарешті, влаштуйтеся зручніше — це головне (знайдіть в будинку улюблене місце). Дуже часто втома під час годування грудьми приходить від вашого незручного положення в кріслі або в ліжку. Вам здається, що причиною стомлення є саме годування, і ви з полегшенням зітхаєте, коли воно закінчується. Таке годування (шість-сім, а то і дванадцять разів на день) може стати мукою (ЗА ЩО?!). Адже ПРОЦЕС годування часто продовжується 15-20 хв. (у випадку «ледачих сосунів»- до 40 хвилин!). І якщо матуся весь цей час знаходиться в незручній позі, то можуть з´явитися тягнучі болі в м´язах спини й попереку, втома і навіть роздратування (ось вона, оборотна сторона радощів материнства). Такі негативні моменти іноді можуть несприятливо відбиватися на прибутті молока.

Якщо ви дуже втомилися після пологів, то в перші дні спробуйте годувати лежачи (хоча це і не дуже зручно), обернувшись на бік, поклавши дитину поряд з собою, а під голову і спину підклавши подушки.
При використанні будь-якої пози і положення тіла годуюча жінка повинна добре бачити обличчя дитини, також як і дитина повинна мати можливість використовувати годування для ретельного вивчення обличчя мами.

Деякі жінки вважають за краще годувати дитину лежачи на спині, розташувавши малюка у себе на животі. Дитина укладається на живіт мами, і вона однією своєю рукою, частіше за все лівою, якщо годує правою груддю, чи правою (якщо годує лівою груддю) підтримує його головку за лобик, контролюючи вільне дихання немовляти. Годування новонароджених у цій позиції звичніше для тих жінок, яким в пологовому залі давали годувати дитину відразу ж після народження. Такий метод обґрунтовується прагненням здійснити перший тісний тілесний контакт матери і дитини, що отримав назву «шкіра до шкіри». При цьому забезпечується продовження тісного спілкування мами і дитини і після пологів (дитина відчуває тепло маминого тіла, чує звичні для неї звуки серцебиття, зустрічається очима з її поглядом). Для матері такий контакт є сильним чинником, стимулюючим раніше і краще вироблення грудного молока. Подібну техніку часто можна спостерігати в національних общинах з сильними родовими зв´язками, що збереглися, де традиційне тісне спілкування між жінками різних поколінь. У наступні дні жінка сама вибирає позу під час годування, але зазвичай зручніше годувати сидячи.

Краще всього годувати на низькому стільці, спираючись об його спинку. Друга умова зручності полягає в тому, щоб рука, на якій лежить головка малюка, мала опору. Інакше рука швидко втомиться. Для цього добре мати стілець з підлокітниками. Якщо у вас удома немає низького стільця зі спинкою і підлокітниками, то можна сідати в низьке і широке крісло або на диван, а під лікоть можна покласти подушечку. Якщо у вас немає ні низького стільця, ні дивана, ні широкого крісла, можете сісти в звичайне крісло з підлокітниками, а ногу поставити на невеликий стільчик. Багатьом мамам дуже подобаються крісла-гойдалки.

Під час годування й мамі, і малюкові необхідна спокійна обстановка. Краще всього, якщо мама знаходитиметься в цей час в окремій кімнаті удвох з дитиною. Тоді вона зможе повністю зосередитися на процесі годування, уважно стежити за реакцією дитини, виразом її обличчя. Малюка теж ніщо не повинне відволікати від його важливого заняття.

Бажано, щоб при годуванні дитина мала можливість максимально тісно контактувати з материнським тілом і досліджувати материнські груди. Тому краще годувати дитину роздягненою, можливо, прикривши ковдрою. У свою чергу, у мами повинні бути голі груди або і груди, і живіт разом. При такому тісному контакті відбувається не тільки знайомство і формування прихильності, але і додаткова гормональна стимуляція прибуття молока, що особливо важливе або в перші дні і тижні, або при тимчасовому зменшенні кількості грудного молока.

Інстинктивно, з першої години життя дитина прагне до материнських грудей. Але щоб вона узяла її, треба допомогти. Підведіть груди на долоні, візьміть сосок між другим і третім пальцями (або між великим і вказівним пальцями, як зручніше) вільної руки і вкладіть його в рот дитини. Можете навіть злегка натиснути на груди, щоб витекло молоко (перед початком годування рекомендується зцідити з грудей декілька перших крапель молока і вилити їх, оскільки в них можуть знаходитися мікроби, що потрапляють у вивідні протоки молочних залоз).

Зволоженим молоком соском легенько подражніть губи дитини, спонукаючи її широко відкрити рот. Рот відкривається дуже широко і потім швидко закривається. У цей момент, коли рот дитини буде широко відкритий, направте сосок в центр рота і рухом руки притисніть дитину до себе.
Постарайтеся, щоб малюк захопив в рот не тільки сосок, але і навколососковий кружок. Зазвичай дитина вже починає смоктати так, ніби він вже уміла це робити. Якщо дитина візьме в рот тільки сосок, вона не зможе висмоктати майже ні краплі молока. Молоко утворюється в часточках залози, розташованих по всій молочній залозі. Воно поступає в молочні протоки, що відкриваються в області соска. Ви можете побачити в сосці декілька отворів. Коли дитина правильно смокче, майже весь навколососковий кружок знаходиться у нього в роті. Натискаючи на нього яснами, він виштовхує молоко з молочних проток через сосок до себе в рот. Якщо дитина бере в рот тільки сосок — майже не висмоктує молоко, а якщо жуватиме сосок, то може його пошкодити. Але якщо малюк забирає в рот весь навколососковий кружок, то ясна стискають його і, отже, не можуть пошкодити сосок. Допоможіть дитині узяти весь навколососковий кружок, стискаючи його між великим і вказівним пальцями. Якщо дитина все одно візьме тільки сосок і починає його жувати, його потрібно негайно зупинити. Для цього легко натисніть пальцем на підборіддя дитини. Він розкриє рот і припинить смоктання. Не слід висмикувати сосок з рота дитини. Це може пошкодити сосок. Потім спробуйте знову вставити навколососковий кружок в рот дитини.

Нерідко першою реакцією дитини на материнські груди буде її лизання і тільки потім захоплення в ротик. Хороше захоплення забезпечує дитині достатню легкість смоктання, а також хорошу рефлекторну регуляцію дихання, пов´язаного зі смоктанням грудей (злегка притискуйте пальцями груди, звільняючи носик малюка для спокійного дихання).

(дитячий лікар Яловчук А.В.)

Файли для завантаження

Цікавий матеріал для вас

Схожі статті

|

МР-ангіографія: відповіді на найпопулярніші питання

Магнітно-резонансна томографія – обстеження, що дозволяє отримати надзвичайно точні двовимірні та тривимірні зображення внутрішніх тканин та органів без використання рентгену. А МР-ангіографія – це та сама томографія, тільки судин. За допомогою МРТ-технології діагност може отримати детальну картину стану кровоносних судин.

Від грудного вигодовування до штучного – покроковий гайд

Кожна дитина на грудному вигодовуванні по-різному реагуватиме на перехід від маминого молока до суміші. Тому перехід на штучне вигодовування потрібно зробити максимально плавним, при цьому уважно відлежуючи реакцію дитини на всі зміни і реагуючи відповідно.

Особливості харчової алергії у дітей грудного віку

Неприродне почервоніння та свербіж щічок, вкрита червоним висипом шкіра тіла, утруднене дихання – все це з великою вірогідністю може бути проявом харчової алергії у немовляти. Яким чином можна визначити алерген і не допустити небажаної реакції при грудному або штучному вигодовуванні? Про це розповіла к. м. н., лікар-педіатр Катерина Олександрівна Яновська.

Проблеми зі сном після вагітності: 8 корисних порад для молодої мами

Будь-яка новоспечена мама страждає від недосипу в перші пару тижнів після пологів. Проте коли малюк після цього часу починає все ж таки спати потроху, деякі матусі все ще не можуть собі цього дозволити. Причина тут, швидше за все, в емоційному стані – ейфорія, стрес, нерви і втома. Все це разом змушує маму не спати навіть після годування посеред ночі. «А раптом малюкові ще щось знадобиться через 5 хвилин? Та й спати начебто не так вже хочеться, можна зробити щось корисне...».