Календар вагітності та розвитку дитини

Новонароджений по місяцях

Що робити, коли дитина не хоче їсти?

Ну ще ложечку...

У жодному випадку не годувати її насильно. Поганий апетит завжди має причину. Ваше завдання − з´ясувати, у чому справа. Може, малюк нездоровий, можливо, ви годуєте його в незвичній обстановці або їжа довелася йому не до смаку, може, він просто не встиг зголодніти. Якщо дитина не хоче їсти, краще пропустити одне годування, ніж удаватися до примушення. Насильницьке годування викликає протест і закріплює негативне відношення до їжі. Воно навіть може викликати блювоту, яка, повторившись кілька разів, стане звичною.

Для того, щоб зберегти у дитини апетит, треба спокійно відноситися до його коливань, пам´ятаючи про те, що і ми не завжди їмо з однаковим бажанням. Дитина може опинитися уявно поганим “їдцем”: просто її порція дуже велика, треба спробувати її зменшити. Можливо, це підбадьорить вашого малюка, якого лякала велика кількість їжі, а може, причина в тому, що їжа дуже калорійна. Можна з упевненістю сказати, що поганий апетит у здорової дитини − результат помилок дорослих. Усунете їх − і це допоможе відновити апетит у малюка.
Перш за все, не слід фіксувати увагу дитини на своїх побоюваннях з приводу того, що вона мало їла. У неї повинно скластися відношення до їжі, як до природної і цілком добровільної процедури. Якнайкращий метод для дітей першого року життя − так зване годування за вимогою. Це дозволяє врахувати індивідуальні особливості дітей, одні з яких більше їдять вранці уранішній годинник, інші − увечері. Дітям, які з´їдають малі об´єми їжі, за рекомендацією лікаря призначається калорійніше живлення.

Розвиток смаку дитини при годуванні

Уже в перші дні життя ми можемо виявити своєрідність смаку малюка. Підсолоджену воду він п´є охоче, а звичайну пити відмовляється. Сусідська дитина такою вередливістю не відрізняється. З особливостями смакових відчуттів немовляти доводиться рахуватися. Але це не означає, що ми позбавлені можливості впливати на них. Смак розвивати можна, але не примушенням, оскільки це може викликати вже справжню огиду до деяких видів їжі.
Не всі діти відразу охоче починають їсти овочеве пюре, оскільки воно позбавлене звичного солодкого смаку. Але якщо починати з декількох ложок і давати їх на початку годування дитини, коли вона голодна, а потім догодовувати звичною їжею, то поступово малюк звикне до нової страви і з´їдатиме всю порцію. Але підсолоджувати пюре, а згодом і інші страви, у які не прийнято додавати цукор, не слід. Якщо ваш малюк не з´їв нової страви в перший день, повторіть спробу наступного. Відмовиться − не поспішайте, дайте йому цю їжу через декілька днів. Якщо знову невдача − не зневіряйтеся, може, через місяць справа піде інакше. У переважній більшості випадків так і буває. Але може саме ваша дитина все-таки відмовиться, і остаточно, від якоїсь їжі. Доведеться з цим рахуватися. Ваш лікар порадить, чим замінити таку їжу, щоб збалансувати харчування дитини. Якщо цього не зробити, то пізніше це може позначитися на загальному його розвиткові. Іншого шляху немає − насильство тільки погіршить апетит малюка.

Як привчити дитину жувати

Під час годування дитини учіть її жувати. Це не менш важливий крок, ніж привчання його до нового вигляду їжі. Починати робити це треба на першому році життя, інакше виросте дитина, яка відмовлятиметься від їжі, яку треба жувати, або ковтатиме її непрожованою. Під час годування дитини, коли вона сидить за столом, її дають скибочку хліба і пропонують зкуштувати. Потім ви поступово привчатимете малюка до непротертих фруктів і овочів, даючи йому шматочки.

Як привчити дитину до ложки і чашки

Чим раніше ви привчите малюка до ложки, тим краще. Вже з перших днів він знайомиться з нею, висмоктуючи з неї воду і чай. По-справжньому він вчиться є з ложки тоді, коли його починають годувати кашоподібною їжею. Ви прикладаєте ложку до нижньої губи і в той момент, коли він готовий всмоктати її вміст (його повинно бути небагато), вводите ложку в рот, але неглибоко -иначе може виникнути блювота. Злегка притискуєте мову вниз і даєте їжі зісковзнути з ложки. Поступова кількість їжі збільшуєте, а ложку вводите в рот глибше. Незабаром ваш малюк засвоїть, що коли ложку підносять до рота, його треба відкрити, язичок притиснути вниз, а після того, як ложку прибрали, закрити рот. На засвоєння цієї істини у малюків йде від декількох днів до декількох тижнів.
Годуючи з ложки, будьте обережні. Один неправильний рух, і у дитини з´являться неприємні відчуття, надовго виникне антипатія до неї. Можна давати пити малюкові з перших місяців і з чашки, але цьому його треба вчити поступово. Край чашки тільки притулити до губ, за зуби не заводити. Стежте за тим, щоб у рот малюкові не потрапило багато рідини, для цього наливайте в чашку на один-два глотка.

Самостійність і акуратність малюка під час годування

Всіляко заохочуйте акуратність малюка в їжі, його самостійність. Коли дитина вже сидить, учіть його притримувати чашку, до року він питиме з неї самостійно. Привчайте малюка самостійно їсти шматочки хліба, печиво, шматочки фруктів і овочів. Самостійність малюка за їжею піднімає його настрій, покращує апетит.
Акуратність дитини починається з вашої акуратності − прагніть годувати її так, щоб не випачкати обличчя, а якщо все-таки забруднили − витріть серветкою. Стіл, за яким годують малюка, повинен бути чистим: пролилося що-небудь на нього − витріть, не чекаючи кінця годування. До року дитина звикає до того, що за стіл сідають з чистими руками, губи витирають серветкою, що під час їжі не можна вставати з-за столу, грати, лізти руками в тарілку.

Підготувала Ганна Прохорова

Файли для завантаження

Цікавий матеріал для вас

Схожі статті

|

Як відсвяткувати день Святого Миколая з дітьми

Незабаром країна святкуватиме день Святого Миколая. Це чудовий привід провести час зі своїми дітьми.

Сон і годування немовляти: 10 важливих порад для батьків

Немовлята такі дивовижні! Вони зовсім крихітні, а їхня ніжна шкіра і солодкий запах просто не можуть не викликати захоплення. Але як на рахунок турботи про новонародженого? Тут все не так чарівно. Новоспеченим батькам складно розібратися з годуваннями і сном немовляти, через які вони виснажені буквально постійно.

Введення першого прикорму: чим підгодовувати?

Харчові алергії у немовлят

Незважаючи на те, що різноманітність в дієті грудничка дійсно важлива, є ймовірність, що на деякі продукти у нього буде алергія. Тому продукти-алергени (коров'яче молоко, яйця, пшениця, глютен, горіхи і похідні від них продукти, насіння, рибу і морепродукти) потрібно вводити в раціон крихітки по одному за раз і не раніше піврічного віку.

Симптоми прорізування зубів у маленької дитини (+ рішення для кожного з них)

Буквально всі батьки проходять через це – перший рік пекла, пов'язаного з прорізуванням зубів у немовляти. Але біль від нових ріжучих зубок у більш старших малюків може бути не менш, а то й більш серйозним випробуванням.