Тут, звісно, на все свій час, не треба влаштовувати естафету для дитини, постійну погоню за новими успіхами. Адже часом батьки вже надто захоплюються нав'язливою ідеєю "ми - найкращі", вимагаючи від малюка неможливого. Не існує такої "кнопочки", натиснувши на яку, карапуз почне виразно говорити літературною мовою. А от допомогти дитині розвивати мовлення, стимулювати мову (спочатку - пасивну, а потім і активну) - можуть усі батьки. Отже, хочете швидше вже почути заповітне "мама"?.. Починайте займатися!
Читайте, декламуйте, співайте своїй крихітці
Наслідування - перший крок на шляху до розвитку мови. І саме прості, наївні дитячі віршики, народні казки, пісні (в тому числі колискові) - чудові помічники в непростій справі освоєння мови. Читайте завжди виразно і чітко, з правильною інтонацією (не треба думати, що малюк поки й так не все розуміє, і не варто особливо старатися). Справді, дитя може не розуміти ще половини з прочитаного, але Ваша міміка, виразна інтонація, зміна тембру голосу, допоможуть йому. Корисними для розвитку мови є віршики (казки), де присутні багато повторень ("А хто, хто в цій рукавичці живе?..), звукозображальні елементи ("Жу-жу-жу, я з тобою не дружу!", "Курка каже: - Ко-ко-ко, у гаю пасуться ко... корови!" і т. ін.), адже вони як найкраще стимулюють бажання повторити, спробувати озвучити цей цікавий звук, склад, слово.
Дитячі книги можна не лише читати, а й розглядати картинки (на щастя, вибір якісних книг з чудовими ілюстраціями зараз превеликий). Обов'язково описуйте те, що зображено на малюнку, звертайтесь до карапуза із запитанням: "А хто це під деревом заховався?". Зробіть паузу, можливо малюк спробує відповісти, а Ви підтримайте його:"Зайчик?..". Але не поспішайте, дайте дитині час подумати. Ви відчуєте момент, коли треба трішки підказати. З часом питання будуть ускладнюватись. Обов'язково похваліть крихітку за успіхи!
Уроки вокалу - те що треба, коли йдеться про розвиток мови: співайте малюку, але робіть це артистично, виразно, нехай дитина бачить ваше обличчя, губи в момент співу; змінюйте голос (висоту, тембр), темп виконання. І не треба жалітися на відсутність музикального слуху, Вам же не арію співати, а пісеньку про курочку чи собачку. Про колискові теж не забувайте.
Може час придбати музичну іграшку? - Вибір, знову ж таки, величезний. Окрім слухового сприйняття, вони розвивають дрібну моторику, яка тісно пов'язана з мовленнєвим апаратом. Це ж так весело - натискати кольорові кнопочки чи клавіші!
З часом ваші з малюком заняття з монологу поступово перетворюватимуться на діалог. Посприяйте цьому: не поспішайте випереджати дитину, вгадувати її наміри з півслова, півжеста, заохочуйте сформулювати, вимовити те, що необхідно малечі в даний момент. Малюку ще дуже складно вимовити? - Перепитайте, нехай карапуз підтвердить, або спростує Вашу здогадку ("Так", "Ні").
Дуже мило, коли малята лепечуть на своїй абра-кадабрі (називаючи собаку "гава", машинку "бібі", і т. ін.). Але дорослим не варто повторювати ці слова з дитячого лексикону, називайте предмети правильно, інакше як малюк зрозуміє, що мову потрібно вдосконалювати, що говорить він неправильно?
Успіху вам з малюком! І не забувайте хвалити дитину, це чудовий стимул на шляху до досягнення мети!
Автор: Марта Павлюк