Календар вагітності та розвитку дитини

Новонароджений по місяцях

Навчаємо дитину гарних манер

Навчаємо дитину гарних манер
 

Природньо, що усі батьки прагнуть, аби їхні діти були чемними, ввічливими, знали правила етикету і дотримувались їх. Адже дитина – дзеркало сім’ї, і нам дуже хочеться, аби маля повсякчас справляло тільки найкраще враження на оточуючих, тим самим підтверджуючи, що зростає в гарній і дуже благополучній сім’ї ;). Чемність, ввічливість – важливі складові у формуванні особистості – ось що, власне, спонукає батьків прищеплювати добрі манери своїй дитині. І ми добре розуміємо, що набагато легше зробити це ще в ранньому дитинстві, аніж намагатися потім заповнити цю прогалину у вихованні, «довиховувати».Чи є тут якісь таємниці, чи особливі супер-прийоми? – Та ні, все дуже просто: будьте ввічливими самі, нехай дотримання правил етикету буде нормою у вашій сім’ї, і дитина також засвоюватиме їх, це відбуватиметься природньо, адже так (природньо, ненав’язливо) вона це сприйматиме. Говоріть «дякую» та «будь ласка» не лише в гостях, в той час, як вдома цих слів ніхто не вживає (тим паче, у зверненні до дитини). Те саме стосується й інших ситуацій, коли вдома «можна», а в присутності чужих людей – ні. Діти надзвичайно тонко все сприймають, вони неначе губка, яка всмоктує все, що бачить чи чує. Тому фраза «Вона (він) ще нічого не розуміє» є самообманом. Сенсу слів дитина може і не зрозуміти, але тон, манеру, модель поведінки добре сприймає, запам’ятовує, а потім скопіює.

У навчанні гарних манер дуже важливим є дотримання послідовності, як уже було сказано вище, не за принципом: одного дня ми дотримуємось усіх правил етикету (коли приїжджає бабуся, або приходить мамина подруга), а наступного – ігноруємо їх повністю. Постійність та послідовність у прищеплюванні гарних манер, власний приклад і підкріплення його зрозумілим поясненням (чому потрібно робити (поводитись) саме так, а не інакше) – це основний «секрет», який принесе добрий результат.

Не останнє місце тут займає і оточення дитини, а також телевізор, який так глибоко увійшов в наш побут, став, практично, членом сім’ї. Важливо відповідним чином добирати (фільтрувати) мультфільми, художні фільми, передачі, які переглядає дитини (наївно думати, що якщо маля просто знаходиться в кімнаті, де увімкнений телевізор – воно його не дивиться і не сприймає інформацію, яка «ллється» з голубого екрану). Якщо Ви проаналізуєте деякі моменти із тих самих мультфільмів, то зрозумієте, що інколи головний герой аж ніяк не пропагує гарні манери і чемність, а швидше - навпаки. Звісно, часом важко контролювати на 100% те, що потрапляє на очі малечі (особливо, якщо дитина вже вміє самостійно включити телевізор, комп’ютер), але Ви завжди можете проаналізувати разом з дитиною: хто з героїв поводився добре, а хто – ні, чим може загрожувати така поведінка і т. ін.

Існує багато казок, оповідань та віршів, які, власне, вчать малят правилам хорошого тону, постарайтеся, аби малюк частіше чув саме такі історії, аналізуйте їх разом, робіть разом висновки щодо прочитаного.

Гра – ще один спосіб засвоїти і «відточити» гарні манери: підіть з малечею в гості до ляльок, нехай дитина продемонструє на «званій вечері» усі засвоєні правила етикету, а Ви обов’язково (!) похвалите її за це. Влаштуйте таку гру: ведмедик (зайчик, собачка, лялька) іде в театр (на виставку, до лікаря, заходить в громадський транспорт), і поводиться не зовсім правильно, - нехай дитина спробує виправити помилки іграшкового героя.

І на останок: пам’ятайте, що діти інколи забувають те, про що їм говорять. Не потрібно через це падати у відчай чи строго наказувати малюка. Повторіть іще раз, зробіть зауваження у м’якій формі, нагадайте, але в жодному разі не принижуйте дитину, не докоряйте (особливо у присутності друзів), адже це може викликати «зворотну реакцію», малюк зненавидить хороші манери і надалі продовжуватиме противитись їх дотриманню.

Автор: Марта Павлюк
 

Файли для завантаження

Цікавий матеріал для вас

Схожі статті

|

Виховання «страшилками»: чи існує альтернатива?

Класична ситуація: дитина відмовляється їсти (одягатися, спати, читати, прибирати, чистити зубки…), а батьки, в якості виховного методу, одразу підключають старі-добрі «страшилки» - прийде Баба Яга, лікар зробить укол, забере міліціонер, з’явиться павучок чи рогата коза… Ці нехитрі сюжети передаються з уст в уста: Бабою Ягою лякали нас, тепер і ми своїх дітей лякаємо. А робимо це тому, що такий метод майже завжди спрацьовує, хоча інколи задумуємось: чи правильно залякувати малечу?

Дитячі вікові кризи: як пережити їх батькам?

Розвиток дитини відбувається нерівномірно: зазвичай, зміни у дитячій психіці відбуваються плавно та поступово - так звані стабільні періоди, проте є й інші – кризові періоди, під час яких ці зміни відбуваються бурхливо та динамічно. Більшість вікових криз людина переживає саме у дитинстві. Батьки часто виявляються не готовими до таких перемін і реагують на них неправильно, псуючи нерви собі та створюючи психологічні проблеми для свого чада. Отже, які вікові кризи проходить дитина, що відбувається в ці періоди та як реагувати батькам, коли вони помітили, що їхнє дитя переживає внутрішню «революцію»?

Успішну людину можна виховати

Кожна мама й тато хочуть бачити свою дитину в майбутньому успішною людиною, яка зможе легко іти по життю, долати труднощі і досягати своєї мети. Але такий добрий намір - це лише половина справи. А яка модель виховання приведе до цих омріяних результатів? Ми проаналізували думки психологів з цього приводу, їх базові концепції: які ключові поради звучать з уст фахівців? Про це нижче.

Як правильно хвалити дитину

Як правильно хвалити дитину Похвала потрібна кожній дитині, це просто аксіома, зрозуміла усім батькам. Але хвалити, виявляється, теж потрібно правильно. Що мається на увазі? Про це далі...